R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2022 Yılının En Büyük Dolunayı Bu Akşam!

  Geçtiğimiz birkaç gündür oldukça parlak ve büyük görünen Ay, bugün 2022 yılındaki en kasvetli görünümüne ulaşacak! Bu akşam saat 21.38’de görülecek olan Süper Ay, gökyüzüne baktığınız her yerden görülebilecek

  Rahim Türkmen Rahim Türkmen 13.07.2022 13:49 1221 2 dk okuma süresi
  2022 Yılının En Büyük Dolunayı Bu Akşam!
  Son Düzenleme:

  Gökyüzü severler tarafından yılın belki de en önemli günlerinden biri bugün. Bu akşam saat 21.38 sularında 2022 yılının en büyük dolunayı görülecek. Ay dünyaya en yakın formunda, gökyüzünde ışıltısını en fazla bugün saçacak. Ay ve gezegenimiz arasındaki mesafenin oldukça kısa olduğu bu dönemde, Ay her zamankinden daha büyük bir şekilde karşımıza çıkacak. Ülkenin her yerinde özellikle fazla ışıltılı olmayan alanlarda, Ay’ın en parlak görüntüsünü görebiliriz.

  Şüphesiz ki Ay’ın en sevilen evreleri arasında Dolunay Evresi geliyor. Ay birkaç gündür gökyüzünde Dolunay Evresinde ve ışıl ışıl parlamaya devam ediyor. Fakat bugün gezegenimiz ile Ay arasındaki mesafenin oldukça kısalmasından dolayı Ay’ı daha parlak ve büyük görebiliriz. Bugün Ay, ortalama bir dolunay zamanından %16 daha parlak olarak karşımıza çıkacak.

  Dolunay yarın da devam edecek!

  Uzmanlar tarafından yapılan paylaşımlara göre Ay bu akşam saat 21.38 sularında en etkileyici haliyle karşımıza çıkacak. Yarın ise bugüne göre parlaklığını yitirse de yine de etkileyici bir görüntü sunmaya devam edecek.

  Geçtiğimiz birkaç gündür gökyüzünde oldukça büyük görünen Ay, bu gece büyüklüğüne ve parlaklığına zirveden selam veriyor. Günlerin uzun olmasından dolayı Doğu bölgelerde bulunan illerde bu muhteşem parlaklık ve devasa boyut daha etkileyici bir görüntü sunabiliyor.

  Bu gece işiniz mi var? Üzülmeyin! Bugün kadar olmasa da, 14 Temmuz gününde de ay Dolunay haliyle gökyüzünde olacak. Bugün kadar parlak ve büyük olmasa da en büyük formlarından birisi olacağı kesin. Üstelik 11 Ağustos’ta yine benzer bir gökyüzü olayı ile karşılaşacağız. 2022 yılının son Süper Ay’ı olarak adlandırılan bu tarihte de, gökyüzü zevkini doruklara kadar yaşayabilirsiniz.

  Özellikle gökyüzü severler tarafından bu olaylar görsel şölen olarak nitelendirilse de, NASA’nın yaptığı açıklamalar bu yönde değil. NASA, yaptığı açıklamalarda gök gürültülü fırtınalardan dolayı bu olaya “Gök Gürültüsü Ayı” adını verdi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  DuckDuckGo Eleştiriler Sonrası Microsoft Dosyalarını Engellemeye Başladı

  DuckDuckGo, gelen tepki ve eleştiriler sonrasında geri adım atarak, Microsoft dosyalarını engellemeye başladı.

  Elif 940

  Nvidia Oyun Gelirlerinde Büyük Düşüş Yaşadı!

  Nvidia, teknoloji piyasalarındaki çoğu şirket gibi 2022 yılının 2.çeyrek dönemini negatif tablolarla kapattı. Şirket açıklanan mali raporlarına göre tam %44'ü bulan bir gelir kaybı yaşadı. İşte detaylar!

  Hubble Uzay Teleskobu’ndan Orion Bulutsusu’nun Yeni Fotoğrafı Geldi!

  James Webb Uzay Teleskobu'nun ardından geri planda kalmış gibi görünse de Hubble Uzay Teleskobu'ndan yeni bir fotoğraf geldi. Uzay araştırmaları için oldukça faydalı olacağı belirtilen Orion Bulutsusu'ndan gelen yeni fotoğraf dikkat çekti.

  Samsung Galaxy Unpacked 2022 Etkinliği Nasıl İzlenir?

  Samsung'un Ağustos'ta düzenleneceği açıklanan "Samsung Galaxy Unpacked" etkinliğine dair detaylar belli oldu. Galaxy Z Flip 4 ve Galaxy Z Fold 4 gibi modellerin tanıtılacağı etkinlik nasıl izlenir?

  2022 Yılının En Büyük Dolunayı Bu Akşam!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et