R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  2022 Yılının En Büyük Dolunayı Bu Akşam!

  Geçtiğimiz birkaç gündür oldukça parlak ve büyük görünen Ay, bugün 2022 yılındaki en kasvetli görünümüne ulaşacak! Bu akşam saat 21.38’de görülecek olan Süper Ay, gökyüzüne baktığınız her yerden görülebilecek

  Rahim Türkmen
  Rahim Türkmen R10 Editörü
  13.07.2022 13:49 3524 2 dk okuma süresi
  2022 Yılının En Büyük Dolunayı Bu Akşam!
  Son Düzenleme:

  Gökyüzü severler tarafından yılın belki de en önemli günlerinden biri bugün. Bu akşam saat 21.38 sularında 2022 yılının en büyük dolunayı görülecek. Ay dünyaya en yakın formunda, gökyüzünde ışıltısını en fazla bugün saçacak. Ay ve gezegenimiz arasındaki mesafenin oldukça kısa olduğu bu dönemde, Ay her zamankinden daha büyük bir şekilde karşımıza çıkacak. Ülkenin her yerinde özellikle fazla ışıltılı olmayan alanlarda, Ay’ın en parlak görüntüsünü görebiliriz.

  Şüphesiz ki Ay’ın en sevilen evreleri arasında Dolunay Evresi geliyor. Ay birkaç gündür gökyüzünde Dolunay Evresinde ve ışıl ışıl parlamaya devam ediyor. Fakat bugün gezegenimiz ile Ay arasındaki mesafenin oldukça kısalmasından dolayı Ay’ı daha parlak ve büyük görebiliriz. Bugün Ay, ortalama bir dolunay zamanından %16 daha parlak olarak karşımıza çıkacak.

  Dolunay yarın da devam edecek!

  Uzmanlar tarafından yapılan paylaşımlara göre Ay bu akşam saat 21.38 sularında en etkileyici haliyle karşımıza çıkacak. Yarın ise bugüne göre parlaklığını yitirse de yine de etkileyici bir görüntü sunmaya devam edecek.

  Geçtiğimiz birkaç gündür gökyüzünde oldukça büyük görünen Ay, bu gece büyüklüğüne ve parlaklığına zirveden selam veriyor. Günlerin uzun olmasından dolayı Doğu bölgelerde bulunan illerde bu muhteşem parlaklık ve devasa boyut daha etkileyici bir görüntü sunabiliyor.

  Bu gece işiniz mi var? Üzülmeyin! Bugün kadar olmasa da, 14 Temmuz gününde de ay Dolunay haliyle gökyüzünde olacak. Bugün kadar parlak ve büyük olmasa da en büyük formlarından birisi olacağı kesin. Üstelik 11 Ağustos’ta yine benzer bir gökyüzü olayı ile karşılaşacağız. 2022 yılının son Süper Ay’ı olarak adlandırılan bu tarihte de, gökyüzü zevkini doruklara kadar yaşayabilirsiniz.

  Özellikle gökyüzü severler tarafından bu olaylar görsel şölen olarak nitelendirilse de, NASA’nın yaptığı açıklamalar bu yönde değil. NASA, yaptığı açıklamalarda gök gürültülü fırtınalardan dolayı bu olaya “Gök Gürültüsü Ayı” adını verdi.

  Yazılım Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Objective C ve Swift dillerinde eğitim alıyorum. Kendi i...

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Android 15 ile Kablosuz Ses Kalitesi Büyük Ölçüde Artacak!

  Android 15 ile gelen Bluetooth LE Audio ve Dinamik Uzamsal Ses desteği, kablosuz ses kalitesini artırarak sinema salonu gibi bir deneyim yaşamasını sağlayacak.

  BİM Marketlerde Bu Hafta: Aksiyon Kamerası, Katlanabilir Bisiklet ve Dahası!

  7 Haziran BİM aktüel kataloğu belli oldu. BİM, Qoocam 3 aksiyon kamerası, katlanabilir bisiklet ve ProZone Intercom sistemi gibi ürünlerini satışa sunacak!

  A101 Marketlerde Bu Hafta: Şişme Bot ve Tiny House Geliyor!

  6 Haziran A101 aktüel kataloğu belli oldu. Mağaza, şişme botlar ve Tiny House ürünleriyle raflarını doldurarak her bütçeye uygun seçeneklerle yaz keyfinizi artıracak!

  2022 Yılının En Büyük Dolunayı Bu Akşam!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et