R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WordPress, ''WebP by Default'' Önerisini Yeniden Değerlendiriyor!

  WordPress açıkladığı günden bu yana oldukça tartışma yaratan WebP by Default özelliğini resmi olarak yeniden değerlendirmeye aldığını duyurdu. Kullanıcılar ise özelliğe şimdilik çok sıcak bakmıyorlar.

  Timur Demir Timur Demir 13.04.2022 18:49 379 2 dk okuma süresi
  WordPress, ''WebP by Default'' Önerisini Yeniden Değerlendiriyor!
  Son Düzenleme:

  WordPress, görüntüleri otomatik olarak WebP görüntü formatına dönüştüren WebP by Default özelliğini yeniden değerlendirmeye alacağını açıkladı. Birçok kullanıcı özelliğe karşı çıkmıştı. WordPress tüm önerilerde topluluğun ortaya koyduğu fikirlerin araştırılacağını belirtti.

  Bu noktada WordPress için belirlenmiş geliştirme felsefesinin ve ekosisteminin başarılı bir şekilde işe yaradığı söylenebilir. Çünkü WordPress ekibi özelliğin kullanıcılar üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaması için WebP by Default teklifini yeniden değerlendirmeye almak durumunda kaldı.

  WebP by Default özelliğinin aktif hale getirilmesi

  WordPress ilk olarak bir sitede kullanılan her görüntünün birden fazla sürümünü oluşturacak ve buna ek olarak WebP sürümlerinin otomatik olarak oluşturulmasını sağlayacak bir özellik önerisi açıklamıştı. Özellik WebP by Default adını taşıyordu.

  Yeni özelliğin amacı yayıncıların WordPress platformuna görsel yüklemesini kolaylaştırmak ve WordPress'in görseller için otomatik olarak optimize edilmiş WebP sürümleri çıkarmasına olanak sağlamaktı. Yan hedef ise dosya boyutunun küçültülmesi ile site performansının iyileştirilmesiydi.

  Yeni özelliğin aktif hale getirilmesi demek kısa süre içerisinde depolama alanı açısından problem yaşamak anlamına geliyordu. Çünkü özellik sitelerde yer alan binlerce görüntünün arşivlenmesi, yeni kopyalarının oluşturulması ve dönüştürülmesi gibi işlemleri gerçekleştiriyordu.

  WordPress ekosistemini uzun süredir kullanan kişiler ise özelliğin eklenmesinin iyi bir fikir olduğunu ama varsayılan olarak aktif hale getirilmesinin doğru olmadığını belirttiler. Bunun üzerine WordPress, WebP by Default özelliğini yeniden değerlendirme kararı aldı.

  WordPress tasarım hedefleriyle çelişkili durumlar söz konusu

  WordPress tarafından sunulan WebP by Default özelliğinin varsayılan olarak kapalı bir biçimde sunulması ise içerik yönetim sisteminin felsefesine aykırı bir durumdur. Çünkü WordPress tasarım ilkeleri, kararları ön planda tutarken seçenekleri geri planda tutma üzerine kuruludur.

  İlgili felsefe gereği kullanıcılar ve geliştiriciler kararlar alma fırsatına sahiptirler. Seçenekler ise devre dışı bırakılmış şekilde olmak durumundadır. WebP by Default özelliğinin varsayılan olarak kapalı bir biçimde sunulması veya bunu kapatmak için bir seçenek koyulması felsefeye aykırı bir durumdur.

  WordPress kullanıcılara ek seçenekler sunulmasını külfetli bir iş olarak görür ve geliştiricilerin kullanıcılar adına kararlar vermesinin daha iyi olduğunu belirtir. Bu tasarım hedefi açık bir şekilde WordPress'in yüklendiği andan itibaren işlevsel bir şekilde çalışmasına yöneliktir.

  Topluluğa göre WordPress ekosisteminin bozulmaması önemli

  WebP by Default özelliğinin aktif hale getirilmesine yönelik bir karar alındığında WordPress kullanıcılarının büyük bir kısmı buna karşı çıktılar. Karşı çıkma gerekçeleri ise çoğunlukla disk alanlarının hızlıca tükenecek olması ve sitelerin işlevselliğine zarar verileceğine yönelikti.

  Kullanıcıların daha fazla disk alanına ihtiyaç duymaları daha fazla masraf yapmaları anlamına gelecekti. Bu nedenle kullanıcılar endişelerini dile getirerek özelliğin aktif hale getirilmemesini istediler. WordPress bu geri bildirimler üzerine özelliği yeniden değerlendirme kararı aldı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 7 ay önce
   İsteyen manuel olarak yapabilir zaten, kaldırılmalı bence de

  İlgili İçerikler:

  Tesla Model 3’ün Yeniden Tasarlanması Kararı Alındı! Yeni Tasarım İle Üretim Maliyetinde Düşüş Yaşanacak!

  Elektrikli araç üreticisi Tesla, Model 3 için tasarım yenileme kararı aldı. Yeni tasarım sayesinde üretim maliyetinin büyük oranda düşmesi bekleniyor!

  Asus, MSI ve Gigabyte B650 Serisi Anakartlarını Duyurdu!

  Asus, MSI ve Gigabyte, orta düzey için ürettikleri yeni anakartlarını duyurdular. Buna göre bu anakartlar, X670 ve X670E'ye oranla daha ucuz olacak.

  Çip Krizi Apple'ı da Etkiledi: Yeniden Zam Gelebilir!

  Apple ürünlerinin fiyatları, çip krizi yüzünden gelecek yıl artabilir. Bunun sebebi, 1 ocak 2023 tarihinde çip üretim ücretlerine zam yapılacak olması!

  Samsung ve Bill Gates İşbirliği İle ‘Yeniden İcat Edilmiş Tuvalet’ Geliştirildi!

  Samsung, Bill & Melinda Gates Vakfı yeni bir projede bir araya geldi. Patojenleri öldüren ve insan atıklarını güvenli olarak bertaraf eden bir tuvalet geliştirildi. Proje 'yeniden icat edilmiş bir tuvalet' olarak anılıyor.

  WordPress, ''WebP by Default'' Önerisini Yeniden Değerlendiriyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et