R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Uzun Zamandır Beklenen Spotify HiFi İle İlgili Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı! İşte Özellikleri Ve Tahmini Fiyatı!

  Uzun süre önce tanıtılan Spotify HiFi, henüz kullanıcılara sunulamadı. Spotify HiFi’ye ait bazı bilgiler geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Paketin kullanıma açılma tarihine ve fiyatına dair bazı açıklamalar yapıldı.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  18.10.2022 16:15 1963 5 dk okuma süresi
  Uzun Zamandır Beklenen Spotify HiFi İle İlgili Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı! İşte Özellikleri Ve Tahmini Fiyatı!
  Son Düzenleme:

  Spotify HiFi, uzun süre önce tanıtımı yapılan yeni bir özellik olarak Spotify'a gelecekti. Paket bir türlü kullanıcıların hizmetine sunulamadı. Spotify HiFi’nin çıkış tarihine dair 22 Şubat 2021 tarihinde resmi bir açıklama yapılmıştı. Bu açıklama kapsamında, Spotify HiFi “geliyor” tarzında  ifadeler kullanılmıştı. Böylece birçok kullanıcı, bu paketin 2021 senesinin sonlarına doğru kullanıcılara sunulacağı beklemişti. Fakat 2022 senesinin sonlarına gelmemize rağmen hala daha bu paket kullanıcılara sunulmadı.

  En son yapılan açıklama kapsamında ise, bu gecikmenin sebebinin kalite olduğu söylendi. Yapılan açıklamada “Spotify HiFi kalitesinde bir sesin sunulmasının kullanıcıları için önemli olduğunu biliyoruz. Biz de aynı şeyleri hissediyoruz ve Spotify HiFi deneyimini sunmak için çok heyecanlıyız. İleride Spotify HiFi kalitesinde Premium kullanıcılara özel sunacağımız hizmet için heyecanlıyız.” cümleleri kullanıldı.

  Spotify HiFi çıkış tarihi hala net değil!

  Spotify HiFi paketinin 2022 senesi içerisinde resmi olarak çıkıp çıkmayacağı hala daha bilinmiyor. Gecikmenin asıl nedeni hakkında detaylı bilgi ise, firma tarafından verilmemekte. Bu durum da akıllara şüpheli soruları getiriyor. Çok büyük bir Spotify kullanıcısı kesimi, firmaya karşı oldukça tepkili durumda. Çünkü ücretli Premium üyeliğe sahip olan rakip firma kullanıcıları daha kaliteli müzik dinliyorlar.

  Yani, Spotify'ın kullanıcılara vadettiği HiFi müzik kalitesirakip firmalar tarafından kullanıcılara sunulmuş durumda. Rakiplerinin kendi kullanıcılarını uzun zamandır sunduğu bu özelliğin çıkış tarihinin belli olmaması ise tepki çekiyor. Örneğin, Apple kullanıcılarına sunulan Apple Music servisinde HiFi Müzik Paketi mevcut. Bu paket sayesinde kullanıcılar kayıpsız ve yüksek kalitede müzikleri kesintisiz bir şekilde dinleyebiliyorlar.

  Spotify bir “Platinum” plan hazırlığında

  Geçtiğimiz günlerde yaşanan sürpriz bir gelişme ile Spotify’ın bir hazırlığı öğrenildi. Bu gelişmeye göre Spotify, Platinum paket hazırlığında. Reddit üzerinden öğrenilen bilgiye göre firma, HiFi özelinde bir Platinum paketi kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Spotify aboneliğini sonlandırmak isteyen bir müşteriye firma tarafından bir anket gönderildi. Bu anket sayesinde ise Platinum paketin detayları ortaya çıktı. HiFi seçeneğini bünyesinde barındıran paket şimdilik aylık 20 dolarlık bir fiyata sahip olacak.

  Spotify, rakiplerine göre kaliteli müzik keyfini kullanıcılarına daha pahalı bir fiyat ile sunacak. Söz konusu Platinum paketin içerisinde nelerin yer alacağı henüz net olarak bilinmiyor. Paketin içerisinde yerleştirilmesi düşünülen bazı özellikler ise aşağıda sıralanmıştır:

  • Studio Sound
  • Özel kulaklık ayarları
  • Pro kütüphane
  • Pro çalma listesi 
  • Özel Podcast bölümleri

  Bu özelliklerin Platinum pakette yer alıp almayacağı bilgisi, henüz resmi olarak doğrulanmadı. Kullanıcılar Spotify tarafından resmi bir açıklama yapılmasını bekliyorlar.

  Türkiye fiyatlandırması dolar kuru üzerinden direkt olarak mı hesaplanacak?

  Spotify üyeliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki abonelik ücreti 10 dolar. Türkiye'de dolar kuru üzerinden direkt olarak hesaplansaydı, 180 TL'ye satılması gerekirdi. Standart Spotify paketinin Türkiye güncel fiyatı ise yalnızca 20.99 TL. Bu sebeple Platinum paket veya HiFi paketinin de  direkt olarak kur ile çarpılarak fiyatlandırılması mümkün değil. 

  Beklenen Türkiye fiyatı 40 ila 50 TL arasında değişmekte. Yani kur baz alınarak direkt olarak çarpım durumunda ortaya çıkacak olan 370 TL söz konusu değil. Spotify, yerel fiyatlandırma yapan bir firma olduğu için çok daha ucuz bir rakam bekleniyor.

  HiFi ne işe yarıyor?

  HiFi özelliği sayesinde kullanıcılar, çok daha yüksek kalitede müzik dinleme keyfini erişirler. Bu özellik kullanıcılara sesi, müzik aletleri tarafından direkt kaydedilmişçesine verir. Yani kullanıcılar müzik aletleri tarafından kaydedilen sesi neredeyse farksız olarak dinlerler. Bu sebeple bu özellik en çok da sanatçıların ilgi duyduğu bir özelliktir.

  Dünyaca ünlü Billie Eilish, Spotify ile ortak bir video konuşması hazırladı. Bu konuşmada yapıldığı şekilde duyulmasını istedikleri müziklere sahip olduğunu belirtti. Bu sebeple, HiFi özelliğinin kendileri için gerçekten çok önemli olduğunu vurguladı.

  Spotify HiFi özelliğinin 2022 senesinin sonuna kadar gelmesi, kullanıcıları sevindirecek. Gecikmeler sebebiyle tepki toplayan Spotify, özelliği vakit kaybetmeden sunmalı. Apple Music kullanıcıları, ek bir ücret ödemeden yüksek kalitede müzik dinleyebiliyorlar. Aynı zamanda Amazon Music Unlimited ve Tidal aboneleri de bu özellikten halihazırda faydalanabiliyorlar. Müşteri kaybetmemek adına, Spotify firmasının elini çabuk tutması gerekiyor.

  Spotify nedir?

  Spotify, dünya çapında 180 milyondan fazla kullanıcısı olan bir ücretli müzik dinleme servisidir. Ücretli aboneliğe sahip olan kullanıcılar Spotify içerisinde yer alan müziklere erişirler. Spotify içerisinde yer alan sınırsız sayıda istedikleri şekilde dinlerler. İsveç merkezli bir müzik dinleme servisi olan Spotify, aynı zamanda podcastler de sunmaktadır. Spotify üzerinde yer alan müzikler seçkin ve bağımsız plak şirketlerinden seçilmişlerdir. Bu müziklerin sınırsız dinlenmesi hizmeti, kullanıcılara sunulmaktadır. Bu plak şirketlerinden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Sony
  • EMI
  • Warner Müzik Grubu
  • The Orchard 
  • Universal

  Spotify; Windows, Mac OS X, iOS, Linux  gibi işletim sistemleri tarafından desteklenebilmektedir. Ayrıca Android, Symbian, Windows Mobile, S60 ve webOS işletim sistemlerini kullanan aygıtlardan da erişilebilirdir. Böylece hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar rahat bir şekilde uygulamayı kullanabilirler.

  Spotify'a onlarca ülke üzerinden milyonlarca insan ulaşmaktadır. 2021 senesi mart ayı itibariyle platforma ait 158 milyon ücretli abone bulunmakta idi. Aynı tarihte 356 milyon aylık etkin kullanıcıya sahip olunmuştur. Uygulamaya ait bazı bilgilerin bulunduğu tablo aşağıda yer almaktadır: 

  TürüÖzel
  Kuruluş tarihi23 Nisan 2006 (16 yıl önce)
  MerkezStockholm, İsveç, Londra, İngiltere, Birleşik Krallık
  Konuşlu yerler20 Ülke
  Hizmet alanıGerçek zamanlı veri akışı
  CEODaniel Ek
  Önemli kişilerDaniel Ek, Martin Lorentzon
  EndüstriMüzik
  Çalışanlar6.554 (2020)
  WebsiteTürkçe, İngilizce
  YazılımıC++ (Ayrıca diğer 3.parti kitaplıklar)
  KullanıcılarÜcretsiz: 220 milyon, Premium: 172 milyon, Toplam (AAK): 381 milyon, (Eylül 2021)
  Diller50+ dil

  Spotify Hi-Fi hizmeti nedir? 

  Spotify kullanıcılarına sunmayı planladığı yeni hizmeti, Spotify HiFi’dir. Bu hizmet ile kullanıcılar kayıpsız ve kaliteli ses seçeneklerine sahip olacaklar. Yani kullanıcılar müzikleri, müzik aletleri kaydetmiş gibi dinleyebilecekler. Standart abonelik paketinde müzikler 320 kbps gibi saniye başına/beri kalitesine sahipler. Spotify Hi-Fi ile bu rakamların çok daha üstüne çıkılabilmesi mümkün olacak.

  Bu hizmet sayesinde şarkıların ilk kaydedildiği andaki kalitesi kullanıcılara sunulacak. Sesin en az kayıp ile dinlenebilmesi için bu özellik kullanılacak. Yani ses kalitesinde ciddi farklar kullanıcıları bekliyor olacak. Fakat kalitenin artması ses dosyalarının boyutlarının da artmasına neden olacak. Ses dosyalarının boyutlarında 3 ila 4 kat arasında bir artış beklenmekte. Bu da bir kota problemini kendisiyle birlikte getireceğe benziyor.

  Özellikle ülkemizde düşük kotalara sahip olmamız sebebiyle, bu özellik tercih edilmeyecek gibi duruyor. Bu özellikten yararlanmak isteyen kullanıcılar, çevrimdışı kayıt seçenekleri ile şarkıları önceden indirebilirler. Bu durum da telefonlardaki depolama alanlarının azalmasına yol açacaktır. Tüm bunlar ile ilgili Spotify’ın nasıl çözümler üreteceği ise merak konusu.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Game of Thrones Dizisinin İlk Görselleri Paylaşıldı!

  Game of Thrones evreninde geçen yeni dizi A Knight of the Seven Kingdoms, çekimlerine başladı. İlk görseli yayınlanan dizi, 2025 sonunda HBO'da yayınlanacak.

  VPN ile Ucuz YouTube Premium Alma Dönemi Bitiyor: İşte Detaylar!

  YouTube, VPN kullanarak ucuz abonelik alan kullanıcıların hesaplarını iptal etmeye başladı. İşte yeni dönemin detayları ve kullanıcı tavsiyeleri!

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  iPhone 16 Modellerinin Tüm Boyutları Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Apple'ın iPhone 16 serisi boyutları sızdırıldı. iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde yan boyutlar büyüdü. Yeni modeller bu sonbaharda piyasaya sürülecek.

  Uzun Zamandır Beklenen Spotify HiFi İle İlgili Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı! İşte Özellikleri Ve Tahmini Fiyatı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et