R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Uzun Menzilli Yerli Hava Savunma Füzesi Siper’de Yeni Test! Hedef 100 Km

  %100 yerli milli hava savunma füzesi “Siper” test atışlarına devam ediyor. Her mesafede yüksek başarıyla hedefi vuran Siper, mesafesini 90 kilometreye çıkarttı. Siper için yeni hedef 100 km mesafedeki hareketli hedefler!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  29.08.2022 16:27 1162 3 dk okuma süresi
  Uzun Menzilli Yerli Hava Savunma Füzesi Siper’de Yeni Test! Hedef 100 Km
  Son Düzenleme:

  Son yıllarda savunma sanayi alanında yapılan yatırımlar, pek çok alanda yerli üretime geçilmesini sağladı. Hava sahasının daha başarılı şekilde güvence altına alınmasını hedefleyen Savunma Bakanlığı, önemli projelere imza atıyor. Rusya’dan alınan S400 hava savunma sistemleriyle önemli aşama kaydedilmişti. Savunma Sanayi Başkanlığı(SSB), alçak ve yüksek irtifa hava savunmasına yönelik projeler geliştiriyor. Bu projelerden birisi de uzun menzilli yerli hava savunma füzesiSiper” olmuştu.

  Siper Hedefi 90 Km Uzaktaki Hedefi Vurdu

  SİPER

  Test sürecinde olan Siper, önemli atış başarılarına imza attı. Şu ana kadar tüm testlerde hedeflerin tam ortasından vurmuştu. Mesafesinin daha da arttırılması hedefleniyor. Bu çerçevede yürütülen çalışmalar kapsamında son olarak 90 km mesafe testi yapıldı. Siper, 90 km uzaklıkta bulunan hedefi tam ortasından vurmayı başardı.

  Söz konusu teste ilişkin Savunma Sanayi Başkanıİsmail Demir”, resmi Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Demir, Twitter paylaşımında Siper’in son testini de başarıyla geçtiğini belirtti. Ayrıca uzun menzilli yerli hava savunma füzesinin yeni hedefinin 100 km olduğunu açıkladı. Ayrıca söz konusu Twitter gönderisinde 90 km atış testine dair videoda paylaştı.

  Uzun Menzilli Yerli Hava Savunma Füzesi Siper Özellikleri

  SİPER

  Uzun menzilli yerli hava savunma füzesi Siper, yerli savunma sanayisinin ürünüdür. Füzenin geliştirilmesinde “ASELSAN”, “Roketsan” ve “TÜBİTAK SAGE” yer alıyor. 3 kurumun ortak çalışmasıyla geliştirilen SİPER, son olarak 90 km uzaktaki hedefini başarıyla vurdu. Füzede yeni hedef ise 100 km olarak açıklandı.

  Hava savunma planlama ve koordinasyon
  Komuta kontrol kapsamında bilgilerin yönetimi ve dağıtımı
  Birleştirilmiş hava resmi üretimi
  Çoklu angajman ve ardışık ateşleme
  Manuel/yarı otomatik/otomatik angajman
  Dost Düşman Tanıma (IFF)
  Tehdit değerlendirme ve silah tahsis
  Otomatik teşhis yönetimi
  Çoklu-hedef çoklu-radar füzyonu
  Füzeler ile çift yönlü iletişim
  Telli/telsiz haberleşme
  Dik/eğik atış
  Zorlu şartlarda görev yapabilme
  HvBS ile arayüz, Radnet bağlantı
  Taktik veri linkleri (Link-16, JREAP-C) ile üst komuta bağlantı
  Gömülü simülasyon
  Her biri 6 adet füze atabilen 8 adet FFS ile görev yapabilme

  %100 Yerli Hava Savunma

  SİPER

  Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen çok sayıda hava savunma sistemi projesi bulunuyor. Böylelikle Türkiye’nin hava sahasında “çok katmanlı” bir hava savunmasının inşa edilmesi hedefleniyor.

  Başkanlık ilgili kurumlarla yürüttüğü çalışmalarda şu ana kadar projelerde önemli aşamalar kaydetti. Bu çerçevede alçak irtifa hava savunma sistemi  “KORKUT” duyurulmuştu. KORKUT’un seri üretimi ve teslimat sürecine başlanmıştı. Bu sistemin ardından da “Sungur” kullanıma alınmıştı. Sungur, hem araçtan hem de omuzdan atış imkanına sahip alçak irtifa hava savunma sistemidir.

  Geliştirilen “Hisar-A+” ve “Hisar-O+” hava savunma sistemlerinin teslimatına da başlandı. 2 hava savunma sisteminin seri üretim çalışmalarına ise devam edildiği açıklandı. Başkanlık, Siper ile birlikte söz konusu hava savunma sistemlerinin atış mesafesini arttıracak.

  Savunma sanayisi alanındaki projelerle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  DC’nin Yeni Evreni Tanıtıldı! İşte Yeni DC Film ve Dizileri!

  Yeniden yapılanmaya giden DC Studios, son dönemdeki hata ve sorunları gidermek için evreni sıfırlamaya karar verdi. 2025'te sinematik evrendeki tüm süper kahramanların hikayesi yeni baştan başlayacak. İşte James Gunn'ın yeni DC evreni!

  Netflix’ten Hesap Paylaşımına Karşı Yeni Önlem

  Netflix, kullanıcılar arasında şifre paylaşımına karşı yeni önlemler almaya devam ediyor. Platformun hesap şifresi paylaşımına karşı getirdiği yeni önleme dair detaylarda belli oldu.

  Redmi Note 11 Pro+ MIUI 14 Güncellemesi Aldı! İşte Yenilikler

  Xiaomi'nin Google tarafından yayınlanan "Android 13" işletim sistemi tabanlı MIUI 14 ara birimini kullanan model sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak Redmi Note 11 Pro Plus'a MIUI 14 güncellemesi geldi.

  GeForce Now Yeni Oyunlar ile Oyuncuları Sevindirdi!

  Nvidia GeForce Now için yeni oyun listesini açıkladı. İşte 2023 Şubat ayında GeForce Now için açıklanan yeni oyunlar!

  Uzun Menzilli Yerli Hava Savunma Füzesi Siper’de Yeni Test! Hedef 100 Km

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et