R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla Süper Bilgisayarı Artık Daha Güçlü! İşte Süper Bilgisayarın Yeni Özellikleri

  Elektrikli otomobil teknolojisinin lideri Tesla, altyapısını güçlendirmeye devam ediyor. Dünyanın en güçlü bilgisayarlarına sahip şirket, süper bilgisayarını daha da güçlendirdi. İşte Dojo isimli süper bilgisayarında yapılan yenilikler ve kazandığı yeni özellikler!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 21.08.2022 14:07 1367 3 dk okuma süresi
  Tesla Süper Bilgisayarı Artık Daha Güçlü! İşte Süper Bilgisayarın Yeni Özellikleri
  Son Düzenleme:

  Elektrikli otomobil ve otonom araç teknolojisinde dünya markası olan Tesla, yine gündemde kalmayı başardı. Şirket teknolojik gelişiminin önemli pay sahiplerinden süper bilgisayarı Dojo’yu geliştirmeye devam ediyor. Tesla otomobil teknolojisi ağının önemli parçası olan Dojo, “süper bilgisayar” sınıfında yer alıyor. Dünyanın en güçlü bilgisayarları arasında bulunan Dojo için Tesla’dan yeni yatırımlar geldi. 

  Şirketten yapılan son açıklamaya göre Dojo’nun Tesla otomobillerinden gelen verileri işleyen biriminde geliştirme yapıldı. Yapılan geliştirmeyle birlikte “sinir ağı birimi” için %28 oranında bir GPU artışı gerçekleşti. Şirket geliştirme için süper bilgisayarına 1.600 adet ekran kartı ilave etti.

  Süper Bilgisayar Listesinde Yedinci Oldu

  Tesla Dojo

  Şirket tarafından süper bilgisayarı Dojo için önemli değişikliklerde gerçekleştirildi. Özellikle donanımsal değişiklikler süper bilgisayarın kimliğinde yenilemeyi sağladı. Söz konusu donanım değişikliğinin ekran kartı bazında olduğu belirtildi. Tesla tarafından “GeForce RTX 30” serisi ile aynı mimariyi kullanan “Nvidia A100” modeli kullanıldı. Şirketin Dojo’da bulunan “Nvidia A100” ekran kartı sayısını 7.360 adete çıkarttığı belirtildi.

  Şirketin mühendislik departmanından yetkili isimler tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Açıklamalarda şirketin şu an 7.360 adet “Nvidia A100” ekran kartı bulunan Dojo’yla ilgili iddia geldi. İddiaya göre dünya genelinde ekran kartı bazında Dojo, 7.sırada yer alıyor. Sıralamadaki bu iyileşmede %28’lik artışın önemli etki oluşturduğuna dikkat çekildi. Yapılan açıklamada ayrıca şirketin Dojo’ya GPU eklemesi konusunda çalışmaya devam edeceği de belirtildi. 

  Dojo Nedir?

  Tesla Dojo

  Dojo, elektrikli otomobil devi Tesla’nın süper bilgisayarıdır. Şirketin patronu Elon Musk tarafından bu şekilde isimlendirilmiştir. Dojo, bir tür “sinir ağı birimi” olarak işlev görüyor. Temel fonksiyonu ise Tela otomobillerinden gelen verileri muhafaza etmek ve değerlendirmeden geçirmektir. Bu şekilde otonom araç teknolojisinde gelişim/iyileştirme sağlanabiliyor. Dojo’nun analiz ettiği veriler, Tesla’ya ait “FSD” otonom sürüş teknolojisinin gelişmesine katkı sağlıyor.

  Söz konusu bilgilerin dışında Tesla’nın Dojo isimli süper bilgisayarla temel amacına dair net bilgi bulunmamaktadır.

  Tesla, Dojo’da şu anda “Nvidia A100” ekran kartını kullanıyor. Ancak şirketin ana hedefinin kendi çipini üretebilmek olduğu belirtildi. Şirket tam “362 TFLOP” hızında olacak “D1 Dojo” isimli çip geliştirmeye çalışıyor. Süper bilgisayar klasmanında GPU sınıfının dünya yedincisi Dojo’nun performans durumu hakkında bilgi bulunmuyor. 

  Dojo Süper Bilgisayar Özellikleri

  Fonksiyonel BirimSIMD matris birimiEğitim AlanıKabin (raf)
  4 iş parçacığı SMT (Simetrik Çoklu İplik)D1 Çip 645mm^2~1 sq ft25 D1 ChipsRaf başına 12 Eğitim Karosu (tepsi başına 6'lı 2 tepsi)
  512 GBps (4x 128 GBps) ağ bant genişliğiD1 başına 354 İşlevsel Birim (eğitim düğümleri)36.000 GBps (4x 9 TB) ağ bant genişliği132GB SRAM/raf180kW/raf
  1.25MB SRAM16.000 GBps (4x 4TB) ağ bant genişliği11 GB SRAM/tile

  Exapod 10 raf

  Her modül arasında 36 TBps

   442,5 MB SRAM52VDC giriş üzerinde VRDHer 5 raf bölmesinin her iki tarafında büyük DRAM havuzları olan genel amaçlı CPU'lar bulunur
   2 Ghz 400W (oldukça düşük)Yönetmek için tam mekanik 15kWTam 2 sıra üzerinde 4 DRAM havuzu, 10 raflı Exapod
    25 D1'den 10kW ve VRD'lerden ve diğer ek yüklerden 5kW1.32 TB SRAM/Exapod
     Exapod başına 1.8 MW

  Tesla’nın araçları ve süper bilgisayarıyla insanlığın geleceğine etkileri konusunda sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  MIUI 14 Almayacak 3 Xiaomi Modeli Açıklandı! İşte Güncelleme Desteği Sonlanan Modeller!

  Xiaomi, 3 modelin daha Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesi almayacağını açıkladı. İşte şimdiye kadar belli olan MIUI 14 güncellemesi alacak Xiaomi modelleri!

  Redmi Note 12 Serisi Hakkında Beklenen Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

  Xiaomi'nin yeni serisi olan Redmi Note 12 ile ilgili sızıntılar devam ediyor. Buna göre firma, Redmi Note 12 çıkış tarihini öne aldı!

  Elif 1013

  AirPods Pro 2, Daha Üç Haftayı Dolduramadan Güncelleme Aldı!

  Apple, AirPods Pro 2 için ilk güncellemeyi yayınladı. Güncellemenin en büyük nedeninin, iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri olduğu duyuruldu.

  Google Pixel 7'nin Özellikleri Belli Oldu: 30 W Şarj Desteğiyle Gelecek!

  Yogesh Brar isimli bir kullanıcı, Google Pixel 7'nin teknik özelliklerini sızdırdı. Buna göre cihaz, 6.3 inç ve 90 Hz Oled ekrana sahip.

  Tesla Süper Bilgisayarı Artık Daha Güçlü! İşte Süper Bilgisayarın Yeni Özellikleri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et