R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Steam Deck'e Ekran Kartı Takıldı! Yok Artık Dedirten Performans

  Steam Deck'e, basit bir M.2 - PCIe dönüştürücü adaptörü kullanarak AMD RX 6900 XT'yi bağlayabilirsiniz. Peki sonuç nasıl olur?

  Omer Dursun Omer Dursun 13.04.2022 17:53 368 2 dk okuma süresi
  Steam Deck'e Ekran Kartı Takıldı! Yok Artık Dedirten Performans
  Son Düzenleme:

  Valve'ın oyun konsolu Steam Deck'i harici bir ekran kartıyla birleştirme başarıyla sonuçlandı. Steam Deck'e en iyi ekran kartlarından birini bağlayan YouTuber, stok Aerith APU'nun oyun performansını on kat artırmanın mümkün olduğunu gösterdi.

  YouTube kanalı ETA Prime'ın son videosuna göre, elinizde bir AMD ekran kartı olduğu ve Steam Deck'in SSD'sini yuvasından çıkarmaktan çekinmediğiniz sürece, Steam Deck'e harici ekran kartı takabilirsiniz. İşte Steam Deck 2 ile AMD RX 6900XT sonucunda ortaya çıkan ilginç performans.

  Steam Deck 2 ile AMD RX 6900XT Birleştirildi

  Valve'in elde taşınır oyun konsolunun USB-C bağlantısı Thunderbolt uyumlu olmadığı için, harici ekran kartı bağlantısı konusunda yeterli değil. Bunu aşmak için ETA Prime, ekran kartını kartını Steam Deck'in dahili SSD konektörüne kısmına (M.2 - PCIe 3.0) kullandı. AMD Radeon RX 6900XT ve Steam Deck beklenmedik bir performans gösterdi.

  Steam Deck'te iki adet 8 pinli güç konektörü bulunurken, ETA Prime ayrıca tam bir güç kaynağını doğrudan AMD Radeon RX 6900XT'a bağladı. Ancak Steam Deck'in M.2 konektörü GPU için kullanıldığından dolayı ETA Prime, Windows 11'i başlatmak için MicroSD kart yuvasını tercih etti. Bu sayede, taşınabilir el konsolu masaüstü oyun bilgisayarına dönüştü.

  AMD Radeon RX 6900XT, Deck'in 3DMark Fire Strike puanını 4.340'tan 16.357'ye çıkardı ve Time Spy testlerinde benzer artışlar görüldü. Ancak Deck'in özel CPU'su üst düzey ekran kartıyla darboğaz sorununu aşamadı, bu da Steam Deck'i bir masaüstü konsoluna dönüştürmenin mümkün olmadığını gösteriyor.

  Steam Deck'te yaşanan darboğaz, Cyberpunk 2077 ve God of War gibi oyunları oynamayı engellemiş olsa da, oyun içi FPS'yi artırabileceğini kanıtlıyor.

  Görünüşüne göre Valve'in el konsolunun mevcut sürümü resmi harici GPU desteği almayacak, ancak Steam Deck 2 ile birlikte GPU yuvası sağlanabilir. 

  Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında ya da R10 Forum‘da belirtebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube Shorts’da Artık Ürün Satışlarına İzin Verilecek!

  YouTube Shorts, 2023'ten itibaren kullanıcıların alışveriş linki paylaşmalarına imkan tanıyacak. Böylece ürün satışlarının gerçekleştirilmesinde izin verilecek.

  Call of Duty®: Warzone™ 2.0 İlk Kez Steam'de!

  16 Kasım lansmanından önce CoD: Warzone 2 oyunu Steam'e geldi. Oyunun satışının başlamasıyla beraber uzun süredir oyunu bekleyenler, oldukça heyecanlandılar.

  WhatsApp “Eşlikçi” Özelliği Kullanılmaya Başlandı! Artık WhatsApp Hesapları Aynı Anda Farklı Cihazlarda Kullanılabilecek!

  WhatsApp, uzun süredir beklenen eşlikçi özelliğini kullanıma sundu. Artık kullanıcılar, WhatsApp hesaplarını aynı anda birden fazla cihazda kullanabilecekler.

  YouTube Üzerinden Artık Ortak Canlı Yayın Yapılabilecek!

  YouTube, içerik oluşturucuların canlı yayınlarına konuk almalarına olanak tanıyacak. Yeni bir özellik ile artık ortak olarak canlı yayın yapmak mümkün olacak.

  Steam Deck'e Ekran Kartı Takıldı! Yok Artık Dedirten Performans

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et