R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Samsung 2022’de Büyümeye Devam Ediyor! O Alanda Liderliği Aldı!

  Temmuz ayı ile birlikte uluslararası şirketler tarafından da 2022’nin ikinci çeyreğine ilişkin finansal raporlar açıklanmaya başlandı. 2022 Nisan-Haziran dönemine ilişkin açıklanan raporlara göre Samsung rekor büyüme kaydetti. Samsung özellikle o sektörde rakiplerine fark attı. İşte teknoloji cephesindeki 2022 ikinci çeyrek rakamları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  06.07.2022 13:27 1981 3 dk okuma süresi
  Samsung 2022’de Büyümeye Devam Ediyor! O Alanda Liderliği Aldı!
  Son Düzenleme:

  Yıl boyunca her 3 aylık dönemde şirketler tarafından finansal raporlar kamuoyuyla açıklanıyor. Şirketlerin yılın 3 aylık döneminde yaptıkları satışları ve elde ettikleri gelirleri gösteren bu raporlar, sektörlerdeki gidişatı da gözler önüne seriyor. Dünyanın en değerli şirketlerinin önemli kısmını oluşturan teknoloji şirketlerinden gelen raporlarda doğal olarak oldukça önemli oluyor. Temmuz ayı itibariyle 2022 ikinci çeyrek dönemine yönelik finansal raporlar açıklanmaya başlandı. Teknoloji alanındaki skandal ve krizler 2022 Nisan-Haziran döneminde hayli çarpıcı ve şaşırtıcı sonuçları ortaya çıkardı.

  Şirketlerin yayınladıkları resmi raporlar öncesinde piyasa uzmanlarının veriler üzerinden yaptıkları değerlendirmelerde Samsung’un akıllı telefon alanında sıkıntı yaşamaya devam ettiği görülüyor. Ancak sürpriz bir şekilde Samsung bu dönemde tam %15 oranında büyüme kaydetti. Teknolojideki ana alan haline gelen akılı telefon pazarındaki satışlarında düşüş yaşarken şirketin böylesine büyümesinin ardında yatan sebep ise “çip krizi” oldu.

  Samsung Çip Satışında Rakiplerine Fark Attı

  Samsung Çip

  Samsung, Apple ve ardından gelen Xiaomi ve Huawei gibi rakiplerin ardından akıllı telefon pazarındaki payında önemli bir kayıp yaşamıştı. Rakipleriyle mücadele etmekte zorlanan Samsung’un akıllı telefon satış rakamları son yıllarda hep negatif yönde bir seyir gerçekleştirmişti. Şirketin geleceğiyle ilgili tartışmaların gündeme geldiği bu dönemde önemli bir gelişme yaşandı. Tüm dünyada bilgisayar, telefon ve hatta otomobil sektörü gibi teknolojinin yer aldığı her alanı etkileyen çip krizi patlak verdi.

  Çip tedarikinde yaşanan kriz, teknoloji devlerinin çoğu fabrikasında üretimin yavaşlamasına ve hatta durmasına neden oldu. Bu durumda ciddi bir tedarik probleminin her alanda kendisini göstermesine neden olmuştu. Samsung ise teknolojik altyapısıyla bu noktada fark yaratan bir performans ortaya koydu.

  Çünkü çipte tedarik sorunları yaşanırken, şirket bunu iyi bir şekilde değerlendirdi. Bunun sonucunda da Samsung’un çip üretim kısmında tam %42 oranında bir büyüme gerçekleşti. Böylelikle bu süreçte rakipleri sıkıntı yaşarken, Samsung’un “7.4 Milyar Dolar” gibi devasa bir kazancı sadece çip üzerinden elde ettiği belirtiliyor.

  Şirketin Yükünü Çip Departmanı Çekiyor

  Samsung akıllı telefon

  Samsung, çip üretiminde ve tedarikinde sağladığı başarıyla piyasada önemli bir gelişme kaydetmişti. Sıkıntılar içerisindeki şirketi adeta yeniden şahlandıran bir noktaya getiren çip krizi, şirketin diğer alanlardaki düşüşünün ise önüne geçemedi. Zira Samsung, 2022 Nisan-Haziran döneminde telefon satış rakamlarında %16 oranında düşüş yaşadı. Bu durumda söz konusu dönemde çipten “7.4 Milyar Dolar” gelirken, akıllı telefondan “457 Milyon Dolar” gibi düşük bir gelir oluşmasına neden oldu.

  Samsung Display ise yine aynı dönem verilerine göre tam “228 Milyon Dolar” gibi bir düşüşe engel olamadı. Resmi olmayan verilere göre bir diğer karamsar tablo ise “beyaz eşya” sektöründe yaşandı. Özellikle sektörün genelinde görüldüğü gibi Samsung’ta beyaz eşyada %50’ye ulaşan bir küçülme yaşamış gibi görünüyor.

  Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen şirket 2021’in ikinci çeyreğine oranla 2022’de aynı dönemde tam “%15.6” oranında bir büyüme kaydetti. Böylelikle “11 Milyar Dolar” gibi devasa bir kar elde etmiş oldu.

  Samsung özelinde teknoloji şirketlerinin gidişatı ve gelişimi ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Z Fold 6 İlk Defa Görüntülendi: İşte Yeni Tasarımı!

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın canlı görüntüleri ortaya çıktı. Yeni tasarımı, daha kompakt yapısı ve geliştirilmiş özellikleri ile dikkat çekiyor.

  HyperOS 2.0 Güncellemesi Alacak Xiaomi, Redmi ve POCO Telefonlar Belli Oldu!

  Xiaomi, Android 15 tabanlı HyperOS 2.0 güncellemesiyle cihazlarını yeniliyor. İşte güncellemeyi alacak Xiaomi, Redmi ve POCO modellerinin tam listesi!

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  İtalya-Arnavutluk EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?

  EURO 2024'ün nefes kesen mücadelesinde İtalya ile Arnavutluk karşı karşıya geliyor. Maçı TRT 1'den şifresiz ve canlı izlemek için detaylar haberimizde.

  Samsung 2022’de Büyümeye Devam Ediyor! O Alanda Liderliği Aldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et