R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ready Player One Filminde Gördüklerimizin Gerçek Olması Artık Daha Yakın!

  Sinemanın dahi yönetmeni Steven Spielberg’in 2018 yılında yayınlanan Ready Player One filmindeki teknolojiye bir adım daha yaklaşıldı. Sanal gerçeklik deneyimi artık çok daha gerçekçi!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  14.05.2022 03:48 1903 3 dk okuma süresi
  Ready Player One Filminde Gördüklerimizin Gerçek Olması Artık Daha Yakın!
  Son Düzenleme:

  Her filminde yer verdiği “geleceğin teknolojisiyle” adeta teknolojideki gelişimi de etkileyen Steven Spielberg, son olarak 2018 yılında vizyona giren Ready Player One filmiyle uç noktaya çıkmıştı. Sanal gerçeklik teknolojisinin gelecekte ulaşacağı noktayı ana tema edinen filmin, son haberle gerçeğe dönüşmesi çok yakın!

  Ready Player One filminde insanoğlunu, gerçek dünyadan soyutlandığı ve hayatının önemli kısmını “OASIS” isimli bir yapay evrende geçiriyordu. Pek çok filmde olduğu gibi Spielberg’in Ready Player One filmindeki sanal gerçeklik teknolojisi çoğu işi için çok uzak gelecekte gerçeğe dönüşecek gibi düşünülüyordu. Ancak Kat VR şirketinin son ürünü bu teknolojinin çokta uzak olmayan bir gelecekte kullanılmaya başlanacağını işaret ediyor.

  Sanal Gerçeklik Deneyimi Daha Gerçekçi!

  Dünyanın önemli VR teknolojisi şirketlerinden birisi olan KAT VR, geliştirdiği son ürünün tanıtımını gerçekleştirdi. KAT VR tarafından geliştirilen ve “KAT Walk C 2” olarak isimlendirilen bu koşu bandı sanal gerçeklik deneyimini daha gerçekçi yapıyor. Kullanıcı bir kemerle bu yeni nesil koşu bandına bağlanıyor. Böylelikle kullanıcının sanal gerçeklik dünyasına adım attığında fiziksel varlığının koşu, dönüş ve denge güvenliği konusunda daha iyi durumda olmasını sağlıyor.

  KAT Walk C 2

  Koşu bandında yer alan kemer, kullanıcının oldukça geniş bir hareket perspektifine sahip olmasına yardımcı oluyor. Özellikle sanal gerçeklik gözlüğü kullananların sıklıkla yaşadıkları fiziksel hareketlerdeki kazalarında önüne geçilebiliyor. VR gözlük takan kişi üzerinde yer alan koşu bandı sayesinde güvenle çömelebiliyor, öne eğilebiliyor ve hatta zıplayabiliyor.

  10 MS’den Daha Az Gecikme

  Sistem kullanıcının gerçek dünyadaki fiziksel hareketlerin, sanal gerçeklik dünyasına 10 MS’de daha düşük bir gecikmeyle taşınmasını sağlıyor. Ayrıca gerçekte yapılan tüm hareketler, sanal gerçeklik dünyasına 1 milimetre gibi oldukça minimal bir hata payıyla yansıtılıyor. 

  KAT Walk C 2

  KAT VR şirketinin yeni ürünü KAT Walk C 2’de kullanıcının, sanal dünyadaki karakterlerine düz bir çizgide hareket edebileceği hız kontrol modu da sunuyor. Ürünün Plus modeline eklenen zemin simülasyonu sayesinde daha gerçekçi bir hareket kabiliyeti sağlıyor. Ayrıca KAT Walk C 2 Plus modelinde sanal dünyada kullanılan aracın içerisindeki hareketlerde yansıtılıyor. 

  KAT Walk C 2 ile Fallout 4 VR ve Payday 2 başta olmak üzere farklı platformların VR başlıkları destekleniyor. Ayrıca oyuncular tam 129 farklı oyunu KAT Walk C 2 ile oynayabilme şansına sahip oluyor.

  İşte KAT VR şirketinin resmi Youtube kanalından KAT Walk C2 için yayınladığı tanıtım videosu;

  Kullanımda Bazı Sınırlamalar Mevcut!

  Güvenli ve sorunsuz bir kullanım için KAT Walk C 2’de bazı sınırlamalarda uygulanıyor. Bu sınırlamaların en başında koşu bandını kullanabilmek için özel olarak üretilmiş olan ayakkabılarının kullanılması gerekiyor. 

  Sistem sorunları ve fiziksel güvenlik sebebiyle cihazın kaldırabileceği bir yük kapasitesi belirlenmiş. Bu yük kapasitesi üst sınırı ise 130 kilogram olarak uygulanırken, boy konusunda da alt ve üst sınır bulunuyor. Buna göre KAT Walk C 2’yi en düşük 160 cm, en yüksek ise 195 cm boya sahip kişiler tarafından kullanılabiliyor.

  KAT VR şirketi, piyasaya süreceği yeni ürünü KAT Walk C2 satış fiyatını 698 Dolar olarak belirledi.

  Son yıllarda VR teknolojisi, Metaverse ve sanal gerçeklik alanındaki gelişmelerin dünyayı ve insanlığı götürdüğü yerle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Daha Fazla Trafik için SEO’da Etkili Bağlantı Kurma Stratejileri

  Etkili bağlantı kurma stratejileri, bir web sitesinin arama motorunda ön sıralarda görünmesine doğrudan katkıda bulunur. Bu nedenle oluşturulan bu tür stratejiler, SEO çalışmalarının önemli bileşenleri arasında yer alır.

  Brad Pitt’li F1 Filminden İlk Fragman Yayınlandı!

  2025'te vizyona girecek F1 filmi, Brad Pitt ve Damson Idris'in başrolünde, Joseph Kosinski'nin yönetmenliğinde Formula 1 dünyasına heyecan dolu bir bakış sunuyor.

  OnePlus Yeni Ürünlerini Tanıtmaya Hazırlanıyor: Yaz Lansman Etkinliği 16 Temmuz'da!

  OnePlus, 16 Temmuz'da Milano'da düzenlenecek etkinlikte Nord 4, Pad 2, Nord Buds 3 Pro ve Watch 2R'yi tanıtacak. İşte yeni ürünler hakkındaki tüm detaylar!

  Gemini AI, Artık Google Mesajlar'da: İşte Yeni Özellikler!

  Google, üretken yapay zekâ Gemini AI'yı Google Mesajlar'a entegre etti. Sohbet başlatma, veri saklama ve gizlilik özellikleriyle kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

  Ready Player One Filminde Gördüklerimizin Gerçek Olması Artık Daha Yakın!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et