R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Ready Player One Filminde Gördüklerimizin Gerçek Olması Artık Daha Yakın!

  Sinemanın dahi yönetmeni Steven Spielberg’in 2018 yılında yayınlanan Ready Player One filmindeki teknolojiye bir adım daha yaklaşıldı. Sanal gerçeklik deneyimi artık çok daha gerçekçi!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 14.05.2022 03:48 1238 3 dk okuma süresi
  Ready Player One Filminde Gördüklerimizin Gerçek Olması Artık Daha Yakın!
  Son Düzenleme:

  Her filminde yer verdiği “geleceğin teknolojisiyle” adeta teknolojideki gelişimi de etkileyen Steven Spielberg, son olarak 2018 yılında vizyona giren Ready Player One filmiyle uç noktaya çıkmıştı. Sanal gerçeklik teknolojisinin gelecekte ulaşacağı noktayı ana tema edinen filmin, son haberle gerçeğe dönüşmesi çok yakın!

  Ready Player One filminde insanoğlunu, gerçek dünyadan soyutlandığı ve hayatının önemli kısmını “OASIS” isimli bir yapay evrende geçiriyordu. Pek çok filmde olduğu gibi Spielberg’in Ready Player One filmindeki sanal gerçeklik teknolojisi çoğu işi için çok uzak gelecekte gerçeğe dönüşecek gibi düşünülüyordu. Ancak Kat VR şirketinin son ürünü bu teknolojinin çokta uzak olmayan bir gelecekte kullanılmaya başlanacağını işaret ediyor.

  Sanal Gerçeklik Deneyimi Daha Gerçekçi!

  Dünyanın önemli VR teknolojisi şirketlerinden birisi olan KAT VR, geliştirdiği son ürünün tanıtımını gerçekleştirdi. KAT VR tarafından geliştirilen ve “KAT Walk C 2” olarak isimlendirilen bu koşu bandı sanal gerçeklik deneyimini daha gerçekçi yapıyor. Kullanıcı bir kemerle bu yeni nesil koşu bandına bağlanıyor. Böylelikle kullanıcının sanal gerçeklik dünyasına adım attığında fiziksel varlığının koşu, dönüş ve denge güvenliği konusunda daha iyi durumda olmasını sağlıyor.

  KAT Walk C 2

  Koşu bandında yer alan kemer, kullanıcının oldukça geniş bir hareket perspektifine sahip olmasına yardımcı oluyor. Özellikle sanal gerçeklik gözlüğü kullananların sıklıkla yaşadıkları fiziksel hareketlerdeki kazalarında önüne geçilebiliyor. VR gözlük takan kişi üzerinde yer alan koşu bandı sayesinde güvenle çömelebiliyor, öne eğilebiliyor ve hatta zıplayabiliyor.

  10 MS’den Daha Az Gecikme

  Sistem kullanıcının gerçek dünyadaki fiziksel hareketlerin, sanal gerçeklik dünyasına 10 MS’de daha düşük bir gecikmeyle taşınmasını sağlıyor. Ayrıca gerçekte yapılan tüm hareketler, sanal gerçeklik dünyasına 1 milimetre gibi oldukça minimal bir hata payıyla yansıtılıyor. 

  KAT Walk C 2

  KAT VR şirketinin yeni ürünü KAT Walk C 2’de kullanıcının, sanal dünyadaki karakterlerine düz bir çizgide hareket edebileceği hız kontrol modu da sunuyor. Ürünün Plus modeline eklenen zemin simülasyonu sayesinde daha gerçekçi bir hareket kabiliyeti sağlıyor. Ayrıca KAT Walk C 2 Plus modelinde sanal dünyada kullanılan aracın içerisindeki hareketlerde yansıtılıyor. 

  KAT Walk C 2 ile Fallout 4 VR ve Payday 2 başta olmak üzere farklı platformların VR başlıkları destekleniyor. Ayrıca oyuncular tam 129 farklı oyunu KAT Walk C 2 ile oynayabilme şansına sahip oluyor.

  İşte KAT VR şirketinin resmi Youtube kanalından KAT Walk C2 için yayınladığı tanıtım videosu;

  Kullanımda Bazı Sınırlamalar Mevcut!

  Güvenli ve sorunsuz bir kullanım için KAT Walk C 2’de bazı sınırlamalarda uygulanıyor. Bu sınırlamaların en başında koşu bandını kullanabilmek için özel olarak üretilmiş olan ayakkabılarının kullanılması gerekiyor. 

  Sistem sorunları ve fiziksel güvenlik sebebiyle cihazın kaldırabileceği bir yük kapasitesi belirlenmiş. Bu yük kapasitesi üst sınırı ise 130 kilogram olarak uygulanırken, boy konusunda da alt ve üst sınır bulunuyor. Buna göre KAT Walk C 2’yi en düşük 160 cm, en yüksek ise 195 cm boya sahip kişiler tarafından kullanılabiliyor.

  KAT VR şirketi, piyasaya süreceği yeni ürünü KAT Walk C2 satış fiyatını 698 Dolar olarak belirledi.

  Son yıllarda VR teknolojisi, Metaverse ve sanal gerçeklik alanındaki gelişmelerin dünyayı ve insanlığı götürdüğü yerle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Bir İlke Daha İmza Atıyor! Metaverse Evreninde Futbol Turnuvası Oynanacak!

  Samsung, Metaverse futbol turnuvası düzenliyor. 19 Kasım-16 Aralık 2022 tarihinde düzenlenecek turnuvada 8 farklı ünlü oyuncu takımlara kaptanlık edecek.

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  OnePlus 11 Tasarım ve Teknik Özellikleri Belli Oldu!

  OnePlus'un bu yıl sonuna kadar tanıtması beklenilen yeni amiral gemisi OnePlus 11'in tasarımı ortaya çıktı. İşte Snapdragon 8 Gen 2 ile geleceği belirtilen yeni model OnePlus 11 teknik özellikleri ve çıkış tarihi!

  Ready Player One Filminde Gördüklerimizin Gerçek Olması Artık Daha Yakın!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et