R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nvidia Oyun Gelirlerinde Büyük Düşüş Yaşadı!

  Dev ekran kartı üreticisi Nvidia için 2022 yılı finansal anlamda oldukça zorlu geçti. Şirketin 2022 yılının 2.çeyrek dönemine ilişkin açıkladığı finansal raporlar ciddi bir gelir düşüşünü gösteriyor. İşte Nvidia’nın gelirlerindeki düşüş oranı ve nedenleri!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 09.08.2022 15:44 1302 2 dk okuma süresi
  Nvidia Oyun Gelirlerinde Büyük Düşüş Yaşadı!
  Son Düzenleme:

  Oyun ve grafik gibi çalışmaların önemli kısmında en fazla tercih edilen ekran kartı markası Nvidia, 2022 yılında oldukça zorlu bir dönem geçirdi. Özellikle 2021’den beri tüm dünyayı etkileyen çip krizi ve kripto para madenciliğindeki ekran kartı talebi artışı sektöre darbe vurmuştu. Bu hususlarla başlayan süreç 2022 yılında önemli çözümler getirilse dahi bu kez tam tersi yönde yaşanan gelişmeler neticesinde sektörde daralmaya neden olduğu belirtildi.

  Yaşanan daralmadan en fazla etkilenen şirketinde doğal olarak ekran kartı piyasasının önemli pay sahibi Nvidia’nın olduğu açıklandı. Nvidia tarafından açıklanan 2022 yılının 2.çeyreğine ait mali raporları, yaşanan gelir kaybının ne kadar ciddi boyutta olduğunu gözler önüne serdi.

  Nvidia Gelirleri Rekordan Çöküşe Geçti!

  Nvidia, özellikle tüm dünyada uygulanan Pandemi yasakları sırasında satış rakamlarında ciddi seviyelere ulaşmıştı. Hatta rekor sevide satış rakamları yakaladığı bilinen Nvidia, o dönemden sonraki süreçte gelirlerinde düşüş yaşamaya devam ediyor. Yaşanan düşüşün 2022 yılı 2.çeyrek mali raporlarına göre Nisan ile Haziran ayları arasında da devam ediyor. 

  2022’nin 2.çeyreğinde Nvidia’nın 6.7 Milyar Dolar seviyesinde bir gelir elde ettiği açıklandı. Söz konusu geliri seviyesinin yıllık periyot dikkate alındığında %3’ü bulan bir büyüme görülüyor. Ancak 2022’nin ilk çeyreğine oranla bakıldığında gelirin %19 gibi gerçekten ciddi seviyede bir düşüş yaşadığını gösteriyor.

  Nvidia En Büyük Kaybı Oyun Gelirlerinde Yaşadı

  Açıklanan mali raporlara göre söz konusu gelir seviyesindeki düşüşün yüksek oranda oyun departmanına bağlı olduğu anlaşılıyor. Özellikle aynı dönem için şirketin oyun kısmından kazandığı gelirin 2.04 Milyar Dolar seviyesinde olduğu açıklandı. Bu rakamda doğal olarak 2022’nin ilk çeyreğine kıyasla tam %44 oranında bir düşüş olduğunu gösteriyor. Ayrıca aynı dönem için elde edilen oyun kısmının gelirleri yıllık periyot dikkate alındığında %33 gibi bir düşüş ortaya koyuyor. 

  Nvidia’nın veri merkezi hizmetine ilişkin 2.çeyrekteki geliri 3.81 Milyar Dolar olarak, çeyrek bazında %1 düşüş yaşadı. Ancak bu düşüşe rağmen 2021’in aynı çeyrek dönemine göre %61 oranında bir artış yaşadı.

  Mali raporlardaki negatif tabloya ilişkin Nvidia CEO’su “Jensen Huag” tarafından yapılan değerlendirmede “makroekonomik” koşullar gerekçe gösterildi. Özellikle ABD’de enflasyonun yükselmesine bağlı artan fiyatlar ve buna bağlı işgücündeki olumsuz tablonun etkilerinin bu sonuçları ortaya çıkardığı açıklamasında bulundu.

  Nvidia’nın 2022 Ekim ayında piyasaya sunacağı tahmin edilen yeni ekran kartı serisi “RTX 40” ile birlikte yeniden satış ve gelir rakamlarında yükseliş yakalayacağı değerlendiriliyor.

  Ekran kartı pazarından hareketle sizce teknoloji dünyasının 2022’nin son döneminde ve 2023 yılında ne gibi bir tablo bekliyor? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Steam Next Fest Başladı! Yüzlerce Oyun Ücretsiz Oynanabiliyor!

  Valve, 3-10 Ekim tarihleri arasında "Steam Next Fest Ekim 2022" etkinliği düzenliyor. Yakında gelecek veya ön siparişe açılan yüzlerce oyun etkinlikte ücretsiz olacak. Oyuncular, ücretsiz yüzlerce oyunu deneyebilecek ve canlı yayınları izleyebileyecek!

  PlayStation’a Büyük Şok! Tam 2 Yıl Sonra Güvenlik Açığı Bulundu 

  PlayStation'un çıkışından tam iki yıl sonra ortaya çıkan bir video, yazılımın kırıldığını ispatladı. Video, PS5 kollarına tam erişim sağlandığını kanıtladı.

  Epic Games’in Bu Haftaki Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

  Epic Games, 2018'den beri her hafta olduğu gibi bu haftada ücretsiz 2 oyun veriyor. Epic Games kullanıcıları, bu hafta toplam 42 TL değerindeki 2 adet oyunu ücretsiz alabilecek. İşte Epic Games'in 29 Eylül-6 Ekim arasındaki ücretsiz oyunları!

  Instagram Alışverişlerine Büyük Darbe: Mağaza Sekmesi Alt Menüden Kalkıyor!

  Instagram yaptığı açıklamayla beraber alt menüdeki Mağaza sekmesini kaldıracağını açıkladı. Gelen sızıntılara göre bu sekme artık ayarlar kategorisinde olacak!

  Ecem 595
  Nvidia Oyun Gelirlerinde Büyük Düşüş Yaşadı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et