R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nokia’dan Tarihi Yenilik! 60 Yıllık Nokia Logosu Değişti!

  Bir dönem cep telefonu piyasasının hakimi Nokia, akıllı telefon dönemine uyum sağlamada başarılı olamamıştı. Apple, Samsung ve Xiaomi gibi rakiplerinin gerisinde kalan Nokia, son yıllarda akıllı yeni teknolojik ürünlerini tanıyordu. Şirket, şimdiyse köklü bir değişikliğe giderek, logosunu değiştirdi. İşte yeni Nokia logosu!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  26.02.2023 21:02 1395 3 dk okuma süresi
  Nokia’dan Tarihi Yenilik! 60 Yıllık Nokia Logosu Değişti!
  Son Düzenleme:

  Finlandiya merkezli teknoloji devi “Nokia”, 157 yıllık tarihiyle en köklü şirketler arasında yer alıyor. Kuruluşunun ilk yıllarında “kağıt hamuru”, üretimi gerçekleştirirken, 1967’den sonra bugünkü form ve sektör şekillenişi sağlamıştı. 1990 yılından itibaren “bilgi teknolojileri” ve “temel sanayi” alanında faaliyet göstermeye başlamıştı. Bu tarihten itibaren uluslararası cep telefonu pazarının en önemli markalarından birisi haline gelmişti.

  1990 ile 2014 yılları arasında uluslararası cep telefonu pazarının en büyük pay sahibi konumunda yer alıyordu. Piyasaya sürdüğü cep telefonu modelleri dünya genelinde yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak 2007 yılında “Apple” tarafından ilk akıllı telefon “iPhone” teknolojisini tanıttı. Bu andan itibaren Nokia açısından işler tamamen terse gitmeye başladı. Zira şirket akıllı telefon teknolojisine uyum sağlamakta zorlandı. Bunun sonucunda da önce Apple’a, ardından da Samsung’a Pazar payını kaptırdı.

  Yaşadığı olumsuz sürecin ardından 2013 yılında Nokia’nın, “Cihazlar ve Servisler” birimi, “Microsoft” tarafından satın alındı. Bu satın alım için Microsoft, Nokia’a “7.2 Milyar Dolar” ödemişti. Nokia 2011’den beri de akıllı telefon modellerinde Microsoft tarafından geliştirilen “Windows Phonemobil işletim sistemini kullanıyor.

  Klasikleşen Nokia Logosu Değişti

  Nokia

  Teknoloji devi Nokia, bugün “Nokia C32” ve “Nokia C22” modellerini tanıttı. “HMD Global” bünyesinde akıllı telefon pazarındaki yeni modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Ekonomik akıllı telefonları “C serisi” için 2 yeni model tanıtıldı.

  Nokia, iki modelin tanıtımın ardından kısa bir süre sonra “logo değişikliği” açıklamasında bulundu. Nokia tarafından yapılan açıklamada şirketin “60 yıldır” kullandığı logosunun değiştiği belirtildi. Nokia logosundaki değişiklikler “yazı fontu” ve “renk paleti” şeklinde oldu. Böylelikle Nokia’nın ikonikleşmiş logosunda büyük bir değişiklik gerçekleşmiş oldu.

  Yeni Nokia logosu, “NOKİA” kelimesini oluşturan 5 harften meydana geliyor. Daha önceki Nokia logosunda şirketle özdeşlemiş “mavi” renk kullanılmıştı. Yeni logoda renkler daha “canlı” ve font daha “gradyen” yapıya büründü. 

  Eski NOKİA Logosu

  Nokia eski logo

  Yeni NOKİA Logosu

  Yeni NOKİA Logosu

  Nokia resmi web sitesinde paylaşılan 2023 Nokia logo görselleri;

  Nokia Artık Teknoloji Şirketi

  Nokia

  Nokia’nın CEO’su “Pekka Lundmark” kısa süre önce şirketin geleceğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Lundmark açıklamasında Nokia’nın artık bir “iş teknolojisi” şirketi olduğunu vurgulamıştı. Bu açıklama ile de “Nokia” açısından artık “akıllı telefon” pazarının öncelikli olmadığı değerlendirmesi yapılmıştı.

  Ayrıca yeni Nokia logosunun akıllı telefon kullanıcıları açısından bir değişiklik getirmediği belirtildi. Çünkü söz konusu değişiklikte akıllı telefon birimiyle ilişki söz konusu değil. Nokia’nın gelecek planları içerisinde “telekomünikasyonşirketlerine yönelik servis sağlayıcı hizmetinin genişletilmesi olduğu belirtildi. Tüm bunların yanı sıra Nokia son dönemde;

  • İmalat
  • 5G ağları
  • Otonom

  Gibi alanlarda önemli ortaklıklara imza atıyordu.

  2022 yılında, satışların “%8” seviyesine denk gelen(yaklaşık 2 Milyar Euro) gelire sahip. Böylelikle şirketin “%21” oranında büyüme kaydettiği belirtildi. Nokia’nın 2023 hedefi ise bu seviyenin “%10” düzeyine çıkartılması olduğu da belirtildi.

  Nokia’nın akıllı telefon alanındaki planlamaları ve yeni Nokia logosuna dair sizin düşünceleriniz neler? Sizce yeni Nokia logosu nasıl olmuş? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Counter Strike 2 İlk Oynanış Görüntüleri ve Beta Test Tarihi Ortaya Çıktı!

  Yıllardır oyuncuların dört gözle beklediği Counter Strike 2'ye artık daha da yaklaştık. Geçen günlerde logosu değişen Counter Strike 2'nin oynanış videoları ve beta testine katılım tarihi açıklandı.

  Intel Raptor Lake Yenilemesi Lansman Tarihi Belli Oldu: Ryzen 7000X3D Serisine Karşı Hamle Geliyor

  Intel, 2023 yılında yeni nesil işlemcileri ile teknoloji dünyasında önemli bir yer edinmeyi hedefliyor. Uzun zamandır merakla beklenen Intel Raptor Lake Refresh işlemcilerin muhtemel piyasaya sürülme tarihi açıklandı.

  Samsung Galaxy M54 İncelemesi: Özellikler, Fiyat ve Çıkış Tarihi

  2023 yılına girdiğimiz bu dönemde Samsung, akıllı telefon sektörüne yeni modellerle damga vurmaya devam ediyor. Yakın zamanda M serisine önemli eklemeler yapılması planlanan şirket, serinin yeni üyesi Galaxy M54'ü destek sayfasında duyurdu.

  Samsung Galaxy F14 5G Lansmanı Yaklaşıyor: İşte Beklenen Özellikler ve Çıkış Tarihi

  Geçtiğimiz günlerde Geekbench'te listelenen Samsung Galaxy F14 5G'nin lansman tarihi nihayet belli oldu. 24 Mart'ta piyasaya sürülmesi planlanan cihazın fiyat-performans açısından kullanıcıların beklentilerini karşılaması umuluyor.

  Nokia’dan Tarihi Yenilik! 60 Yıllık Nokia Logosu Değişti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et