R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nokia’dan Tarihi Yenilik! 60 Yıllık Nokia Logosu Değişti!

  Bir dönem cep telefonu piyasasının hakimi Nokia, akıllı telefon dönemine uyum sağlamada başarılı olamamıştı. Apple, Samsung ve Xiaomi gibi rakiplerinin gerisinde kalan Nokia, son yıllarda akıllı yeni teknolojik ürünlerini tanıyordu. Şirket, şimdiyse köklü bir değişikliğe giderek, logosunu değiştirdi. İşte yeni Nokia logosu!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  26.02.2023 21:02 2095 3 dk okuma süresi
  Nokia’dan Tarihi Yenilik! 60 Yıllık Nokia Logosu Değişti!
  Son Düzenleme:

  Finlandiya merkezli teknoloji devi “Nokia”, 157 yıllık tarihiyle en köklü şirketler arasında yer alıyor. Kuruluşunun ilk yıllarında “kağıt hamuru”, üretimi gerçekleştirirken, 1967’den sonra bugünkü form ve sektör şekillenişi sağlamıştı. 1990 yılından itibaren “bilgi teknolojileri” ve “temel sanayi” alanında faaliyet göstermeye başlamıştı. Bu tarihten itibaren uluslararası cep telefonu pazarının en önemli markalarından birisi haline gelmişti.

  1990 ile 2014 yılları arasında uluslararası cep telefonu pazarının en büyük pay sahibi konumunda yer alıyordu. Piyasaya sürdüğü cep telefonu modelleri dünya genelinde yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak 2007 yılında “Apple” tarafından ilk akıllı telefon “iPhone” teknolojisini tanıttı. Bu andan itibaren Nokia açısından işler tamamen terse gitmeye başladı. Zira şirket akıllı telefon teknolojisine uyum sağlamakta zorlandı. Bunun sonucunda da önce Apple’a, ardından da Samsung’a Pazar payını kaptırdı.

  Yaşadığı olumsuz sürecin ardından 2013 yılında Nokia’nın, “Cihazlar ve Servisler” birimi, “Microsoft” tarafından satın alındı. Bu satın alım için Microsoft, Nokia’a “7.2 Milyar Dolar” ödemişti. Nokia 2011’den beri de akıllı telefon modellerinde Microsoft tarafından geliştirilen “Windows Phonemobil işletim sistemini kullanıyor.

  Klasikleşen Nokia Logosu Değişti

  Nokia

  Teknoloji devi Nokia, bugün “Nokia C32” ve “Nokia C22” modellerini tanıttı. “HMD Global” bünyesinde akıllı telefon pazarındaki yeni modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Ekonomik akıllı telefonları “C serisi” için 2 yeni model tanıtıldı.

  Nokia, iki modelin tanıtımın ardından kısa bir süre sonra “logo değişikliği” açıklamasında bulundu. Nokia tarafından yapılan açıklamada şirketin “60 yıldır” kullandığı logosunun değiştiği belirtildi. Nokia logosundaki değişiklikler “yazı fontu” ve “renk paleti” şeklinde oldu. Böylelikle Nokia’nın ikonikleşmiş logosunda büyük bir değişiklik gerçekleşmiş oldu.

  Yeni Nokia logosu, “NOKİA” kelimesini oluşturan 5 harften meydana geliyor. Daha önceki Nokia logosunda şirketle özdeşlemiş “mavi” renk kullanılmıştı. Yeni logoda renkler daha “canlı” ve font daha “gradyen” yapıya büründü. 

  Eski NOKİA Logosu

  Nokia eski logo

  Yeni NOKİA Logosu

  Yeni NOKİA Logosu

  Nokia resmi web sitesinde paylaşılan 2023 Nokia logo görselleri;

  Nokia Artık Teknoloji Şirketi

  Nokia

  Nokia’nın CEO’su “Pekka Lundmark” kısa süre önce şirketin geleceğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Lundmark açıklamasında Nokia’nın artık bir “iş teknolojisi” şirketi olduğunu vurgulamıştı. Bu açıklama ile de “Nokia” açısından artık “akıllı telefon” pazarının öncelikli olmadığı değerlendirmesi yapılmıştı.

  Ayrıca yeni Nokia logosunun akıllı telefon kullanıcıları açısından bir değişiklik getirmediği belirtildi. Çünkü söz konusu değişiklikte akıllı telefon birimiyle ilişki söz konusu değil. Nokia’nın gelecek planları içerisinde “telekomünikasyonşirketlerine yönelik servis sağlayıcı hizmetinin genişletilmesi olduğu belirtildi. Tüm bunların yanı sıra Nokia son dönemde;

  • İmalat
  • 5G ağları
  • Otonom

  Gibi alanlarda önemli ortaklıklara imza atıyordu.

  2022 yılında, satışların “%8” seviyesine denk gelen(yaklaşık 2 Milyar Euro) gelire sahip. Böylelikle şirketin “%21” oranında büyüme kaydettiği belirtildi. Nokia’nın 2023 hedefi ise bu seviyenin “%10” düzeyine çıkartılması olduğu da belirtildi.

  Nokia’nın akıllı telefon alanındaki planlamaları ve yeni Nokia logosuna dair sizin düşünceleriniz neler? Sizce yeni Nokia logosu nasıl olmuş? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Superman Filminin Logosu Resmen Tanıtıldı!

  James Gunn, yeni Superman filminin logosunu paylaştı. David Corenswet'in başrolde olduğu film, 11 Temmuz 2025'te vizyona girecek.

  Microsoft, Xbox 360 Sunucularını Kapatıyor: Bir Devir Kapanıyor!

  Microsoft, Xbox 360 sunucularını ve dijital mağazasını 29 Temmuz 2024'te kapatıyor. Kullanıcılar, eski oyunlarına yeni konsollardan erişebilecekler.

  Minyonlar 3'ün Çıkış Tarihi Kesinleşti!

  Universal ve Illumination, "Minyonlar 3"ün 30 Haziran 2027'de vizyona gireceğini duyurdu. Pierre Coffin yönetmen koltuğuna geri dönerken Bryan Lynch senaryoyu yazacak.

  NBA 2K25 Resmi Olarak Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Çıkış Tarihi!

  NBA 2K25, 6 Eylül 2024'te çıkıyor. PS5, Xbox Series X/S ve PC'de yeni nesil özellikler sunacak. Fiyatı 2.900 TL, Steam'de 69.99 dolar.

  Nokia’dan Tarihi Yenilik! 60 Yıllık Nokia Logosu Değişti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et