R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft Cortana'yı Emekliye Ayırıyor: Windows'un Yeni Yapay Zeka Asistanı Copilot Geliyor!

  Microsoft, bu yılın sonuna doğru Cortana sesli asistanının Windows üzerindeki desteğini sonlandırarak özgün bir yol izleyecek. Şirket, artık modern yapay zeka destekli araçların geliştirilmesiyle ilerlemeye devam edecek!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  04.06.2023 15:32 2074 2 dk okuma süresi
  Microsoft Cortana'yı Emekliye Ayırıyor: Windows'un Yeni Yapay Zeka Asistanı Copilot Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Microsoft, Cortana yardımcısını sonlandırma kararı alıyor. Yazılım devi, yılın son döneminden itibaren "Windows'ta Cortana'yı bağımsız bir uygulama olarak desteklemeye devam etmeyeceğini" ifade ediyor. 

  Resmi açıklamalar olmasa da Microsoft, Cortana'yı zaten aktif kullanımdan çıkarmış durumda. Özellikle yapay zeka tabanlı üretken araçların Windows ve şirketin yazılımlarına entegrasyonu ile Cortana'nın kullanımdan kalkması bekleniyor.

  Cortana'ya Veda Zamanı

  Mayıs ayında düzenlenen Build konferansında Microsoft, yeni yapay zeka destekli Windows Copilot uygulamasını duyurdu. Bu araç, görev çubuğunda çalışacak ve Cortana'nın geniş çaplı olarak sunulduğu dönemde gerçekleştirdiği işlemlerin hepsini ve hatta daha fazlasını gerçekleştirebilecek. Copilot'un duyurusu ile birlikte, Cortana'nın Windows'taki kullanımının durdurulması artık sürpriz olmaktan çıktı. Windows Copilot, içerik özetleme, metin yeniden yazma, soru sorma, bilgisayarınızın ayarlarını düzenleme ve daha birçok işlemi kapsayan bir araç olarak hizmet verecek.

  Microsoft, Cortana'yı 2015 yılında Windows 10'la birlikte kullanıma sunmuştu ve bu uygulama, sesli komutlar aracılığıyla hatırlatıcı ayarlama, uygulamaları başlatma ve sorular sorma gibi işlevlere sahipti. Ancak zaman geçtikçe Microsoft, Cortana'nın Windows deneyiminden adım adım çekiliyor. Dijital yardımcı, Windows 11'in piyasaya sürülmesiyle görev çubuğundaki yerini kaybetti. Ayrıca, Microsoft 2020 yılında iOS ve Android'deki Cortana uygulamalarını kapattı ve Surface kulaklıklar gibi cihazlarda Cortana desteğini sonlandırdı.

  Cortana'nın Geleceği ve Windows Copilot'un Yükselişi

  Microsoft, Cortana'nın Windows'tan tam olarak ne zaman çekileceği konusunda net bir bilgi vermiyor. Ancak, Cortana'nın Windows platformundan çekilse bile, Microsoft'un Cortana'nın Outlook mobil ve Microsoft Teams üzerinden kullanılmaya devam edeceğini belirtiyor. Ancak, bu durumun çok uzun süreceğini düşünmeyin. Yakın zamanda Teams ve Outlook, yapay zeka ile daha derin bir entegrasyon sürecine girecek.

  Cortana'nın yerini alacak olan Windows Copilot, kullanıcıların dijital deneyimlerini genişletmeyi hedefliyor. Bu yeni araç, kullanıcılarına içerik özetleme, metin yeniden yazma, soru sorma, bilgisayar ayarlarını düzenleme ve daha birçok işlemde destek olacak. Kısacası, Cortana'nın sunmuş olduğu tüm özellikleri içerecek ve kullanıcılara daha geniş bir işlevsellik sunacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Shop Now
   Shop Now 3 ay önce
   Bilgi için teşekkürler çok açıklayıcı bir anlatım olmuş

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp’a Yapay Zeka Geliyor: Sohbet Deneyimi Zenginleşecek!

  WhatsApp, Meta desteğiyle yapay zeka özelliklerini sohbet platformuna ekliyor. Yeni çıkartmalar ve görsel özellikler ile sohbet deneyimi daha eğlenceli olacak!

  Amazon Prime Gaming Ekim Ayı Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu: 1.250 TL Değerinde Heyecan Dolu 6 Oyun Geliyor!

  Amazon Prime Gaming'in Ekim 2023 ücretsiz oyunları açıklandı. Prime Gaming kütüphanesi, bu ay toplam 1250 TL değerindeki 6 yeni oyunu kullanıcılara sunacak!

  Instagram’da Yeni Dönem Başlıyor: Yapay Zeka ile Fotoğraf Düzenleme Özelliği Geliyor!

  Instagram, Meta'nın Connect etkinliğinde duyurduğu yapay zeka araçlarıyla kullanıcılarına benzersiz bir fotoğraf deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

  WhatsApp Web Uygulaması Güncelleniyor: İşte Yeni Gelecek Özellikler!

  WhatsApp Web platformu, kullanıcılara daha üstün bir deneyim sunmak için yeni özellikleriyle güncelleniyor. Güncellemenin kısa sürede duyurulması bekleniyor!

  Microsoft Cortana'yı Emekliye Ayırıyor: Windows'un Yeni Yapay Zeka Asistanı Copilot Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et