R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı

  Geçtiğimiz sene Apple %30 komisyon aldığında Meta şiddetli bir karşı çıkış sergilemişti. Bugün ise kendileri metaverse’teki geliştiricilerden %50 civarında komisyon almayı planlıyor. Meta’nın bu hareketine çok geçmeden tepki gösterilmeye başlandı.

  unnamed
  unnamed R10 Editörü
  14.04.2022 14:00 954 2 dk okuma süresi
  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı
  Son Düzenleme:

  Apple, uygulama içindeki ve uygulamanın satın alımlarında geliştiricilerden %30 oranında komisyon almasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Hatta bu baskı Epic Games liderliğinde başlamış, hukuk yoluyla çözülmüş ve Apple’a geliştiriciler için alternatif ödeme seçeneklerine izin verilmesi için emir verilmişti.

  Son zamanlarda Apple’ın %30’luk komisyon kesintisinden haz almayan bir başka şirket de Meta olmuştu. Meta bugün öyle bir duyuru yaptı ki tükürdüğünü yalamakla kalmadı. 

  Geçtiğimiz günlerde Meta bir rapor yayınlamıştı. Raporda metaverse platformlarından olan Horizon Worlds üzerinde yapılan satışlardan ne kadar komisyon alacağını belirtmemişti. Çok geçmeden bugün CNBC’ye konuşan bir şirket sözcüsünden konuya ilişkin bir açıklama geldi.

  Meta Her Satıştan %50 Komisyon Alacak

  Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Meta’nın Horizon Worlds’te yapılan satışlardan %47,5 değerinde komisyon alacağı öğrenildi. Hatta söz konusu kesintinin %30’unu Meta Quest Store’da yapılan satışlar için, geriye kalan %17,5’inin ise Horizon Worlds için kesileceği söylendi.

  Horizon Worlds Başkan Yardımcısı Vivek Sharma Konuştu

  Sözcünün yaptığı açıklama yetmiyormuş gibi bir de Meta’nın Horizon Worlds Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, Verge’e bir açıklama yaptı. Vivek Sharma’nın yaptığı açıklamaya göre, şirket %50 komisyonun piyasa için rekabetçi olduğunu, diğer platformların paylarını alabileceklerini düşünüyor.

  Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Haziran ayında konuya ilişkin bilgiler paylaşmıştı.

  Meta’nın çevrimiçi etkinlikler, abonelikler, rozetler ve diğer ürünlerden 2023 yılına kadar komisyon almayacağını söylemiş, sonra bir düzeltme yaparak Apple ve diğer şirketlerin kestiği %30’luk komisyondan daha düşük bir komisyon keseceklerini belirtmişti.

  Zuckerberg, geliştiricilerin gelirinden para kesmenin işlerini daha da zorlaştırdığını da söylemişti.

  Sizce gösterilen onca tepkiden sonra Meta tarafından alınan bu karar doğru mu? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum

  İlgili İçerikler:

  AMD Ryzen AI 300 İşlemciler Teste Girdi: İlk Sonuçlar Açıklandı!

  AMD'nin yeni Ryzen AI 300 serisi işlemcileri, performans testlerinde güçlü sonuçlar sergiliyor. İşte Ryzen AI 9 HX 370 ve Ryzen AI 7 Pro 360'ın özellikleri!

  Epic Games, Müjdeyi Verdi: Bu Haftaki Ücretsiz Oyunlar Açıklandı!

  Epic Games, bu hafta The Falconeer'ı ücretsiz sunuyor. Oyunu 4-11 Temmuz arasında indirip kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

  AMD Ryzen 9 5900XT ve Ryzen 7 5800XT Çıkış Tarihi Açıklandı

  AMD, Ryzen 9 5900XT ve Ryzen 7 5800XT modellerini 31 Temmuz'da piyasaya sürüyor. İşte yüksek performans ve uyumluluk sunan bu işlemciler hakkındaki detaylar!

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et