R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı

  Geçtiğimiz sene Apple %30 komisyon aldığında Meta şiddetli bir karşı çıkış sergilemişti. Bugün ise kendileri metaverse’teki geliştiricilerden %50 civarında komisyon almayı planlıyor. Meta’nın bu hareketine çok geçmeden tepki gösterilmeye başlandı.

  Ahmet Yücedağ Ahmet Yücedağ 14.04.2022 14:00 472 2 dk okuma süresi
  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı
  Son Düzenleme:

  Apple, uygulama içindeki ve uygulamanın satın alımlarında geliştiricilerden %30 oranında komisyon almasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Hatta bu baskı Epic Games liderliğinde başlamış, hukuk yoluyla çözülmüş ve Apple’a geliştiriciler için alternatif ödeme seçeneklerine izin verilmesi için emir verilmişti.

  Son zamanlarda Apple’ın %30’luk komisyon kesintisinden haz almayan bir başka şirket de Meta olmuştu. Meta bugün öyle bir duyuru yaptı ki tükürdüğünü yalamakla kalmadı. 

  Geçtiğimiz günlerde Meta bir rapor yayınlamıştı. Raporda metaverse platformlarından olan Horizon Worlds üzerinde yapılan satışlardan ne kadar komisyon alacağını belirtmemişti. Çok geçmeden bugün CNBC’ye konuşan bir şirket sözcüsünden konuya ilişkin bir açıklama geldi.

  Meta Her Satıştan %50 Komisyon Alacak

  Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Meta’nın Horizon Worlds’te yapılan satışlardan %47,5 değerinde komisyon alacağı öğrenildi. Hatta söz konusu kesintinin %30’unu Meta Quest Store’da yapılan satışlar için, geriye kalan %17,5’inin ise Horizon Worlds için kesileceği söylendi.

  Horizon Worlds Başkan Yardımcısı Vivek Sharma Konuştu

  Sözcünün yaptığı açıklama yetmiyormuş gibi bir de Meta’nın Horizon Worlds Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, Verge’e bir açıklama yaptı. Vivek Sharma’nın yaptığı açıklamaya göre, şirket %50 komisyonun piyasa için rekabetçi olduğunu, diğer platformların paylarını alabileceklerini düşünüyor.

  Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Haziran ayında konuya ilişkin bilgiler paylaşmıştı.

  Meta’nın çevrimiçi etkinlikler, abonelikler, rozetler ve diğer ürünlerden 2023 yılına kadar komisyon almayacağını söylemiş, sonra bir düzeltme yaparak Apple ve diğer şirketlerin kestiği %30’luk komisyondan daha düşük bir komisyon keseceklerini belirtmişti.

  Zuckerberg, geliştiricilerin gelirinden para kesmenin işlerini daha da zorlaştırdığını da söylemişti.

  Sizce gösterilen onca tepkiden sonra Meta tarafından alınan bu karar doğru mu? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum

  İlgili İçerikler:

  Realme 9i 5G'nin Tasarımı ve Lansman Tarihi Açıklandı

  Realme 9i 5G modelinin çıkış tarihine dair resmi açıklama geldi. İşte Realme 9i 5G lansman tarihi, özellikleri ve fiyatı!

  Apple’nin Alacağı Büyük Satın Alımla Netflix’i Alacağı İddia Edildi!

  2022 yılının 2. çeyrek dönemine ilişkin mali raporlarını açıklayan Apple'de CEO Tim Cook, şirket yatırımcılarıyla bir araya geldi. Mali döneme ve gelecek döneme ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıdan Netflix'in satın alınması ihtimali çıktı.

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Bir pazarlama şirketi tarafından sosyal ağlara yönelik olarak "karbon ayak izi" araştırması yapıldı. Dünyanın en çok kullanılan ilk 10 sosyal ağı üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları sosyal medyanın küresel ısınmaya katkı sağladığını gösteriyor.

  Marvel Sinematik Evreni 5 ve 6 Fazları İçin Filmler ve Vizyon Tarihleri Açıklandı!

  San Diego Comic-Con 2022 etkinliğinde açıklamalarda bulunan Kevin Feige, MCU 5 ve 6. fazlarında vizyona girecek dizi ve filmleri duyurdu. İşte Marvel'in yeni film ve dizilerinin yayın tarihleri!

  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et