R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı

  Geçtiğimiz sene Apple %30 komisyon aldığında Meta şiddetli bir karşı çıkış sergilemişti. Bugün ise kendileri metaverse’teki geliştiricilerden %50 civarında komisyon almayı planlıyor. Meta’nın bu hareketine çok geçmeden tepki gösterilmeye başlandı.

  unnamed unnamed 14.04.2022 14:00 541 2 dk okuma süresi
  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı
  Son Düzenleme:

  Apple, uygulama içindeki ve uygulamanın satın alımlarında geliştiricilerden %30 oranında komisyon almasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Hatta bu baskı Epic Games liderliğinde başlamış, hukuk yoluyla çözülmüş ve Apple’a geliştiriciler için alternatif ödeme seçeneklerine izin verilmesi için emir verilmişti.

  Son zamanlarda Apple’ın %30’luk komisyon kesintisinden haz almayan bir başka şirket de Meta olmuştu. Meta bugün öyle bir duyuru yaptı ki tükürdüğünü yalamakla kalmadı. 

  Geçtiğimiz günlerde Meta bir rapor yayınlamıştı. Raporda metaverse platformlarından olan Horizon Worlds üzerinde yapılan satışlardan ne kadar komisyon alacağını belirtmemişti. Çok geçmeden bugün CNBC’ye konuşan bir şirket sözcüsünden konuya ilişkin bir açıklama geldi.

  Meta Her Satıştan %50 Komisyon Alacak

  Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Meta’nın Horizon Worlds’te yapılan satışlardan %47,5 değerinde komisyon alacağı öğrenildi. Hatta söz konusu kesintinin %30’unu Meta Quest Store’da yapılan satışlar için, geriye kalan %17,5’inin ise Horizon Worlds için kesileceği söylendi.

  Horizon Worlds Başkan Yardımcısı Vivek Sharma Konuştu

  Sözcünün yaptığı açıklama yetmiyormuş gibi bir de Meta’nın Horizon Worlds Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, Verge’e bir açıklama yaptı. Vivek Sharma’nın yaptığı açıklamaya göre, şirket %50 komisyonun piyasa için rekabetçi olduğunu, diğer platformların paylarını alabileceklerini düşünüyor.

  Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Haziran ayında konuya ilişkin bilgiler paylaşmıştı.

  Meta’nın çevrimiçi etkinlikler, abonelikler, rozetler ve diğer ürünlerden 2023 yılına kadar komisyon almayacağını söylemiş, sonra bir düzeltme yaparak Apple ve diğer şirketlerin kestiği %30’luk komisyondan daha düşük bir komisyon keseceklerini belirtmişti.

  Zuckerberg, geliştiricilerin gelirinden para kesmenin işlerini daha da zorlaştırdığını da söylemişti.

  Sizce gösterilen onca tepkiden sonra Meta tarafından alınan bu karar doğru mu? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum

  İlgili İçerikler:

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  Honor MagicOS 7.0 Duyuruldu! Desteklenecek Telefonlar Açıklandı

  Honor, yeni bir güncellemeyle MagicOS 7.0'ı duyurdu. Bu Android 13 tabanlı yeni güncelleme, kademeli olarak dağıtılmaya başlanacak.

  The Game Awards 2022 Adayları Açıklandı, Oylama Başladı: God of War ve Elden Ring Başı Çekiyor

  The Game Awards, 2022 adaylarını açıkladı. Oylama, 7 Aralık 2022’ye kadar devam edecek ve 8 Aralık’ta ise onlarca oyunun yarışacağı etkinlik düzenlenecek.

  Epic Games’te Haftanın Ücretsiz Oyunları Açıklandı!

  Epic Games, geleneksel haftada 2 ücretsiz oyunu kapsamında yeni ücretsiz oyunları açıkladı. İşte 17 Kasım'a kadar ücretsiz olarak Epic Games Kütüphanesine eklenebilen haftanın ücretsiz oyunları!

  Meta’nın Metaverse’teki Satışlardan Alacağı İnanılmaz Komisyon Oranı Açıklandı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et