R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Meta, Horizon Worlds'un Web Versiyonunu Geliştiriyor

  Meta, Horizon Worlds isimli metaverse platformunun web versiyonunu geliştiriyor. Ayrıca şirket bu platformu mobile getirmek için girişimlerini sürdürüyor.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  16.04.2022 10:03 846 3 dk okuma süresi
  Meta, Horizon Worlds'un Web Versiyonunu Geliştiriyor
  Son Düzenleme:

  Meta şirketinin teknolojiden sorumlu başkanı Andrew Bosworth paylaştığı bir tweet ile Horizon Worlds platformunun web ortamına getirmeyi planladıklarını söyledi. Sosyal bir platform olan Horizon Worlds şu anda sadece Quest VR ile erişilebilir durumda.

  Horizon Worlds eğer web ortamına getirilirse bu platform için çok büyük bir genişleme anlamını taşıyacak. Meta daha sonra bu platformu mobile entegre edecek ve gerekli görülmesi halinde oyun konsolları için geliştirilecek. Ancak tüm bunlar için bir zaman aralığı belirtilmiş değil.

  Horizon Worlds tartışmaları devam ediyor

  Horizon Worlds için son dönemde yapılan yeniliklerden birisi ücret yapısıydı. Kimileri bu ücret yapısını savunurken kimilerinin karşı çıkması uzun soluklu tartışmalara neden oldu. Meta, Horizon Worlds satın alımının ardından platformlardan kalan komisyonların %25'ini alacağını açıklamıştı.

  Bosworth'un belirttiğine göre Meta platform için sadece %25'ini alacak. Ancak, Meta'nın sahip olduğu Quest Store gibi platformlardan yapılan satın alımlarda %30 komisyon ücreti söz konusu. Bu durum, %30 kesintinin ardından geriye kalan %70 üzerinden %25'inin alınacağını anlamına gelir.

  Bosworth alınacak bu oranın benzer platformlardan çok daha düşük olduğunu savunuyor. Bu savunmayı yaparken ise Roblox'u hedef gösterdiği kolayca anlaşılabiliyor. Çünkü Roblox geliştiricilere ödeme yapma konusunda benzer bir yolu izlemeyi tercih ediyor.

  Ücret yapısı diğer büyük platformlarla neredeyse aynı

  Roblox örneğinden devam edilecek olursa platform geliştiricilere ne şekilde ödeme yapacağını açıkça belirtiyor. "Roblox'ta harcanan her bir doların tahmini kullanımı" isimli bir grafik üzerinden hesaplama yapılıyor ve geliştiricilere her bir doların %28,1'i ödeniyor.

  Meta'nın Horizon Worlds üzerinden yaptığı kesintilerin %25 olarak belirlenmesi onun daha düşük bir komisyon aldığını gösterir nitelikte. Özellikle Roblox'un üzerinden yapılan örneklemeler ve komisyonun ondan daha aşağı tutulmasının önemli bir gerekçesi daha var.

  Meta, Horizon Worlds platformunu web ve mobil olmak üzere genişletmeyi başarırsa doğrudan karşısında Roblox gibi büyük bir rakibi bulacak. Bu nedenle Meta'nın geliştiricilere aktarılan ücret miktarından çok daha fazlasında Roblox ile rekabet etmek zorunda kalacağı kesin.

  Meta kesintiler sebebiyle Apple'ı sürekli eleştiriyor

  Meta şirketinin yaptığı en önemli çıkışlardan birisi kesintiler sebebiyle sürekli olarak Apple'ı eleştirmesi olarak görülüyor. Apple, App Store işlemlerinden elde edilen gelirin %30'unu kesiyor ve geri kalanını geliştiriciye aktarıyor. Meta bu oranın çok olduğunu düşünüyor.

  Kesinti oranları üzerinden sürdürülen bu tartışmalar uzun süre devam edebilir. Kullanıcılara göre Meta'nın kesinti oranını %25 olarak açıklaması daha önce yaptığı eleştirilerde tutarlı olmadığını gösteriyor. Geliştiricilerin bir kısmı platform değiştirmenin mantıklı olmadığını düşünüyorlar.

  Meta'nın Horizon Worlds için geliştirilen web versiyonunda kesinti oranı bazı geliştiriciler için avantajlı olabilir. En azından Meta'nın tüm gelire el koyması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Satın alımlar web versiyonunda yapıldığında geliştiricilere daha fazla pay kalabilecek.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Meta, Threads’i Yeniden Canlandırmak İstiyor: Facebook da Devreye Giriyor!

  Meta'nın Twitter'a (X) alternatif olarak oluşturduğu Threads uygulaması eski şöhretine kavuşma amacıyla Facebook entegrasyonu ile yeniden güncellenmeye başladı.

  Windows’a Rakip Geliyor: Lenovo, İşletim Sistemi Geliştiriyor!

  Lenovo, Esper Foundation ile özel bir Android işletim sistemi geliştiriyor. Teknoloji dünyasında yeni bir dönemin kapılarını aralıyor.

  Xbox, Series S’in Daha Ucuz Versiyonunu Çıkardı: İşte Karşınızda Xbox Series S Starter Bundle!

  31 Ekim'de piyasaya sürülecek olan Xbox Series S Starter Bundle, avantajlı fiyatı ve içeriğiyle oyuncuların ilgisini çekmeye hazırlanıyor.

  WhatsApp Web Uygulaması Güncelleniyor: İşte Yeni Gelecek Özellikler!

  WhatsApp Web platformu, kullanıcılara daha üstün bir deneyim sunmak için yeni özellikleriyle güncelleniyor. Güncellemenin kısa sürede duyurulması bekleniyor!

  Meta, Horizon Worlds'un Web Versiyonunu Geliştiriyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et