R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mekanik Klavye Yüzünden Şifrenizi Çaldırabilirsiniz!

  Bu yazılım, mekanik klavyenizde ne yazdığınızı dinleyebilir ve sizi öğrenebilir. Mekanik klavyeler tehlikeli mi? İşte detaylar.

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 07.05.2022 20:31 1427 2 dk okuma süresi
  Mekanik Klavye Yüzünden Şifrenizi Çaldırabilirsiniz!
  Son Düzenleme:

  Yeni bir KeyTap3 istismarı, bazı web sitelerinin aradığınız bir öğeyi nasıl izleyebildiğini ve önerilerde bulunabileceğini açıklayabilir. Programcı Georgi Gerganov, klavyelerinizi dinlemek için Bluetooth, WiFi veya RF tabanlı yöntemler değil, normal bir mikrofon kullanıyor. 

  Gerganov'un kurduğu KeyTap3 istismarı, benzer seslere sahip bir tıklama kümesi haritası oluşturmak için yazdığınız tuşun sesini dinliyor. Daha sonra bu kümeleri analiz eder ve metnin varsayılan dilindeki n-gram harflerinin sıklığı hakkında istatistiksel bilgileri kullanır. 

  Algoritma, bu harf kombinasyonlarından bazılarının İngilizce gibi belirli dillerde daha sık kullanıldığını fark ediyor ve ardından tahmin etmeye başlıyor. 

  Sert tuşlara sahip bir mekanik klavyeniz varsa bu bağlantıdan kendiniz de deneyebilirsiniz. Ancak bu istismar, büyük olasılıkla yapay zeka destekli bir klavye olan Samsung'un SelfieType'ına karşı pek başarılı olmayacaktır.

  Mekanik klavyeler tehlikeli mi?

  Bu casusluk yöntemi, geçmişte, bilgisayarlara veya diğer cihazlara yüklenen kötü amaçlı yazılımların, kullanıcının ne yazdığını öğrenmek için tuş vuruşlarını dinleme görevi olduğu zamanlarda kullanılıyordu.

  Daha sonra çok sayıda casus yazılım, kimlik avı, keylogger ve suçun ürettiği diğer kötü amaçlı yazılımlarla, klavyenin gizliliğine saldırmanın başka yolları ortaya çıktı. 

  Bilgisayar korsanları, bilgisayarın klavyesinin güvenliğini tehlikeye atmak için sayısız yol keşfetti. Bazıları klavyenin USB kablosuna dongle eklemek kadar basitken, bazıları yazarken yakındaki yüzeylerdeki titreşimleri algılamak için lazer kullanmak da dahil olmak üzere karmaşıktı.

  Tüm bunlara ek olarak oyun klavyesi, eski moda klavye ve "kırılması zor" bir görünüme sahip olmaya devam eden diğer klavye türleri, büyük ve eşit derecede gürültülü tuşlara sahip. Keytap3 ise dinlemek için yalnızca bir mikrofona ve gürültülü bir klavyeye ihtiyaç duymakta.

  Siz mekanik klavyelerdeki bu tehlike hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  F Klavye

  F klavye, daha hızlı bir şekilde yazmak için geliştirilen ve birçok farklı devlet dairesinde işe alımda öncelikli olarak kullanılan bir klavye türüdür.

  Q Klavye

  Q klavye, en yaygın kullanılan modern klavye düzenidir. Daktilonun mucidi, Christopher Sholes tarafından tasarlanmıştır.

  10 Parmak Klavye Nedir?

  Hiç klavyeye bakmadan hızlıca yazmak istediniz mi? Hızlı yazmayı gerektirmese de on parmak yazanlar genelde en hızlı ve hatasız yazan kişilerdir. 10 parmak klavye hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buyrun sizi blogumuza alalım.

  Mekanik Klavye Yüzünden Şifrenizi Çaldırabilirsiniz!

  Bu yazılım, mekanik klavyenizde ne yazdığınızı dinleyebilir ve sizi öğrenebilir. Mekanik klavyeler tehlikeli mi? İşte detaylar.

  Mekanik Klavye Yüzünden Şifrenizi Çaldırabilirsiniz!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et