R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Hologramlı Telefon Görüşmesi Gerçek Oluyor! 6G’nin Çıkış Tarihi Duyuruldu!

  90’lı yılardan beri bilim kurgu türünden aşina olunan hologramlı telefon görüşmeleri gerçeğe dönüşüyor. Teknolojik gelişmelere ufuk oluşturan bilim kurgu filmlerinde işlenen hologramlı telefon görüşmeleri artık çok uzak değil. Güney Kore, 6G ile holografik iletişimi getirecek. İşte 6G teknolojisinin çıkış tarihi!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.02.2023 00:50 1992 3 dk okuma süresi
  Hologramlı Telefon Görüşmesi Gerçek Oluyor! 6G’nin Çıkış Tarihi Duyuruldu!
  Son Düzenleme:

  Son yıllarda “5G” teknolojisiyle birlikte dünya üzerinde “iletişim” yepyeni bir boyut kazanmıştı. Bu teknolojinin gelişiminde de “Güney Kore” önemli bir yer tutuyor. 5G altyapısının gelişimi ve yaygınlaştırılması noktasında çok önemli etkisi bulunuyor.

  5G teknolojisine geçişte öncülük yapan ülkelerin başında gelen Güney Kore, bir sonraki seviyeye geçmeye hazırlanıyor. Güney Kore’de “6G” çalışmalarına başladı. Türkiye’de ise “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” tarafından 2022 yaz aylarında duyurulan “5G” altyapısının hizmet vermeye başladığı belirtildi. Bu doğrultuda da Türkiye’de “5G pilot bölgesi” olarak “İstanbul Havalimanı” seçilmişti. 5G’nin Türkiye genelinde kullanımına ilişkin olarak da “5G” ihalesinin 2023 yılı içerisinde yapılacağı açıklandı.

  Güney Kore 6G’ye Hazırlanıyor

  6G

  Yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisi alanında “Güney Kore” her zaman öncülüğü yapıyor. Bu çerçevede de uzun süredir 5G teknolojisi hizmetini veriyor. Hatta yapılan açıklamalara göre Güney Kore’nin 5G’nin sonrasına yani “6Gteknolojisine hazırlandığı belirtildi.

  6G teknolojisine ilişkin açıklama “Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı” tarafından yapıldı. Ülkenin bilim ve teknoloji bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “6G” teknolojisinin ne zaman geleceği duyuruldu. Açıklamada uluslararası standartlar üzerinden oluşturulan gelişkin “yazılım” destekli “mobil ağlar” kullanıldığı belirtildi. Bu çerçevede de şu an aktif olan sistemin iyileştirilmesi ile birlikte “6G ağı” devreye alınacak. 6G ağının devreye alınış tarihinin ise “2028” yılı olduğu belirtildi.

  Güney Kore’de devlet tarafından “6G ağı” için yerel şirketlerin destekleneceği belirtildi. Özellikle de bu teknoloji için gereken “malzeme”, “bileşen” ve “ekipman” geliştirilmesi noktasında teşvikler sağlanacağı belirtildi. Güney Kore, 6G için gerekli olan “” ile ilgili olarak “tedarik altyapısıgüçlendirmesi de gerçekleştirecek.

  Güney Kore’de aktif olarak “6G” teknolojisi için “fizibilite” çalışmaları gerçekleştiriliyor. Devletin bu sürece yönelik olarak tam “500 Milyon Dolar” seviyesinde bir bütçe ile sürdürebilirlik sağladığı da belirtildi.

  Güney Kore 5G Patentlerinin %25.9’una Sahip

  6G

  Ülke, Asya ekonomisinin en büyük “4.ekonomisi” konumunda bulunuyor. Bununla birlikte 5G teknolojisi konusunda mevcut “5G patentleri” için “%25.9” gibi bir orana sahip olduğu da belirtildi. Güney Kore, gelecekte insanların hayatında aktif rol oynayacak “6G” teknolojisiyle bu payı büyütmek istiyor. Hatta temel hedefin 6G ile birlikte “%30” seviyesinin geçilmesi olduğu belirtiliyor.

  Güney Kore, bu hedefini yerine getirmesi durumunda yaklaşık 20 yıl boyuncamobil teknoloji” ve “iletişim sektörü” alanlarında en önemli paydaş konumunda bulunacak.

  Hologramlı Görüşme Mümkün Olacak!

  Hologram

  Kablosuz iletişimde “5G teknolojisi”, çok önemli yenilikleri hayatın içerisine sokmayı başarmıştı. 6G teknolojisi ile birlikte de devrim niteliğinde yenilikler gelecek. Bu yenilikler arasında en dikkat çekeni ise 6G teknolojisi beraber “hologram telefon görüşmesi” desteği olacak. Zira yapılan açıklamalara göre bilim kurgu filmlerinden bilinen “holografik telefon görüşmesi” desteğinin 6G teknolojisiyle gerçeğe dönüşecek. Böylelikle “sanal gerçeklik”, insanların yaşamlarında bir adım daha fazla yer edinmiş olacak.

  Hologram

  5G Özellikleri

  10Gbps'ye kadar veri hızı “4G ve 4.5G ağlarına göre 10 -100 kat hız artışı”
  1 ms gecikme
  Birim alan başına 1.000 kat bant genişliği
  Birim alan başına 100 kata kadar bağlı cihaz sayısı (4G LTE’ye göre)
  %99,999 kullanılabilirlik
  %100 kapsama
  Ağ enerji kullanımında %90 düşüş
  Düşük güçlü IoT cihazı için 10 yıla kadar pil ömrü

  Hologramlı görüşme teknolojisine dair siz neler düşünüyorsunuz? Sizce yakın gelecekte gerçek olması muhtemel mi? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum'a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  5G, “5.Nesil Telekomünikasyon Hizmeti” olarak tanımlanmaktadır. Daha genel ifadeyle 5.nesil kablosuz telefon teknolojisi olarak değerlendirilir. 5G, önceki nesli “4G” teknolojisine nazaran “10 kat” daha yüksek “veri iletim hızı” sunar. Bu durumda teknolojinin kullanıldığı cihaza göre değişmek üzere “1 Gbps” ile “10 Gbps” arasında bir hız sağlar.

  Hologram, mevcut bir nesnenin “lazer ışınları” vasıtasıyla “3 boyutlu” görüntüsünün elde edilmesi ve bir noktaya yansıtılmasıdır.

  Türkiye’de 5G, yalnızca “pilot bölge” olarak seçilen “İstanbul Havalimanı” bünyesinde bulunmaktadır. Ülke genelinde kullanımı için bu yılın ilk çeyreğinde ihale gerçekleştirilecek.

  Sanal gerçeklik, teknoloji yardımıyla yaratılan olgunun/görüntünün yine teknoloji yardımıyla cihazlardan “3 boyutlu” olarak algılanmasıdır.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android 15, Bazı Modellerin Son Büyük Güncellemeleri Olacak: İşte Güncelleme Alacak Xiaomi Telefonlar!

  Android 15 güncellemesi ile birçok Xiaomi, Redmi ve Poco modeli son büyük güncellemelerini alacak. İşte son büyük güncellemesini alacak modeller!

  Yurt Dışı Çıkış Harcı 500 TL Oldu!

  Yurt dışı çıkış harcı yüzde 230 artarak 500 TL oldu. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, her yıl yeniden değerleme oranına göre güncelleneceğini açıkladı.

  Minyonlar 3'ün Çıkış Tarihi Kesinleşti!

  Universal ve Illumination, "Minyonlar 3"ün 30 Haziran 2027'de vizyona gireceğini duyurdu. Pierre Coffin yönetmen koltuğuna geri dönerken Bryan Lynch senaryoyu yazacak.

  NBA 2K25 Resmi Olarak Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Çıkış Tarihi!

  NBA 2K25, 6 Eylül 2024'te çıkıyor. PS5, Xbox Series X/S ve PC'de yeni nesil özellikler sunacak. Fiyatı 2.900 TL, Steam'de 69.99 dolar.

  Hologramlı Telefon Görüşmesi Gerçek Oluyor! 6G’nin Çıkış Tarihi Duyuruldu!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et