R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Harddisk Satışlarında Büyük Düşüş: Harddiskler Tarihe mi Karışacak?

  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayar donanımlarının yerini yenileri almaya devam ediyor. Harddisk satışlarında yaşanan düşüş, bir dönemin en önemli ürünü için yolun sonunun geldiğini göstermeye başladı.

  Elif Elif 19.07.2022 19:59 1145 2 dk okuma süresi
  Harddisk Satışlarında Büyük Düşüş: Harddiskler Tarihe mi Karışacak?
  Son Düzenleme:

  Harddiskler bir dönem bilgisayarların vazgeçilmez parçalarından birisi olarak kabul ediliyordu. Teknolojinin gelişmesinin ardından pek çok donanım yerini alternatifine bırakmaya başladı. Geçmişin en popüler bilgisayar donanımlarından harddisklere, günümüzde ihtiyacın giderek azaldığı görülüyor. 

  Kullanıcılar hem daha az yer kaplaması hem de kullanımının son derece basit olması nedeniyle SSD ya da flash bellek kullanmayı tercih ediyorlar. Bu durum harddisk satış raporlarında da kendisini iyiden iyiye göstermeye başladı. Bu yılın ikinci çeyrek raporları göz önünde bulundurulduğu zaman harddisk satışlarının %33 oranında düşeceği tahmin ediliyor. 2010 yılında 650 Milyon harddisk satışı yapılırken şimdilerde bu rakam 162 Milyona kadar düştü. 

  Harddisklerin Sonu Geliyor mu?

  Şirketler tarafından harddisk kullanımı son derece yaygın olduğu için genellikle, şirketlerin taleplerine göre değerlendirmeler yapılabiliyor. Yılın ikinci çeyreğinde şirketlerin talebi 2.5 milyon birime kadar gerilemiş oldu. Yapılan değerlendirmeler sonrasında üreticilerin elinde bulunan hazır ürünleri kullandıkları için böyle bir düşüş yaşandığı düşünülüyor ancak harddisk pazarında ciddi bir gerileme söz konusu. 

  Tüketicilerin en sık tercih ettikleri 2,5 inçlik harddisklerde talebin düşmesinin ardından sevkiyat 13 milyon civarına kadar geriledi. Pazar değerlendirmelerinde bu düşüş %30 olarak açıklanıyor. 

  Harddisk Talebi Giderek Azalıyor!

  Hazırlanan satış raporlarına göre en büyük talep azalmasının 2,5 inçlik harddisklerde yaşandığı belirlendi. Düşüş oranı %40’ın üzerinde çıktığı için sektörde tehlike çanları çalmaya başladı. Dizüstü bilgisayarlarda genellikle depolama birimi olarak flash tabanlı ürünler tercih ediliyor. 

  Geçtiğimiz sene “Chia” isimli kripto para, boş disk alanları kullanılarak depolandığı için, harddisk piyasası açısından oldukça etkili olmuştu. Ancak kripto para piyasasında bu yıl yaşanan çöküş sonrasında destek verilemediği için sektördeki daralma tehlikeli bir durum olarak değerlendiriliyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Optimize

  Optimize, herhangi bir şeyi, en iyi hale getirmektir. Ayrıca optimize etmek, herhangi bir formun en uygun halidir.

  Dev bataryalı Xiaomi Pad 5 Pro tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

  Çin üretimindeki yeni tablet Xiaomi Pad 5 Pro tanıtıldı. Xiaomi Pad 5 Pro, 10.000 mAh batarya ve 12.4 inç ekrana sahip. Bu yeni modelde birçok özellik üzerinde iyileştirmeler yapıldığı söyleniyor.

  Xiaomi’nin İnsansı Robotu CyberOne Tanıtıldı! İşte Xiaomi’nin ilk İnsansı Robotu!

  Xiaomi, robot teknolojisi alanındaki çalışmalarının ilk ürününü tanıttı. Xiaomi, tanıtım etkinliğinde ilk insansı robotu CyberOne'yi tanıttı. İşte şirketin ilk insansı robotu Xiaomi CyberOne özellikleri!

  Samsung’tan Galaxy J7 Kullananlara Büyük Sürpriz!

  Samsung, 7 yıl önce piyasaya sürdüğü Galaxy J7 modeli için beklenmeyen bir güncellemeyi duyurdu. Güncelleme çoğu kullanıcıya şimdiden geldi. İşte Galaxy J7 güncellemesi ve detayları!

  Harddisk Satışlarında Büyük Düşüş: Harddiskler Tarihe mi Karışacak?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et