R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google'da İşler Yolunda Gidiyor: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı

  Yazılım devi Google’ın ana şirketi Alphabet, yılın ilk çeyreği için mali sonuçlarını açıkladı. Tahminlerin üzerinde bir gelir ve kazanç bildiren şirket, yapay zeka konusunda rakiplerinin arkasında kalsa da kasasını doldurmaya devam ediyor.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  26.04.2023 17:13 1468 2 dk okuma süresi
  Google'da İşler Yolunda Gidiyor: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı
  Son Düzenleme:

  Google’ın elde ettiği sonuçlar tüm tahminleri aşması açısından önemli. Firmanın reklam gelirlerinin düşeceği ve yapay zeka alanında geride kalmasıyla bu çeyrekte aradığını bulamayacağı düşünülüyordu. Ancak en azından bu çeyrek için Google’da yüzler gülüyor.

  RAPORA GÖRE ALPHABET’İN GELİRİ ARTIŞ GÖSTERDİ

  Alphabet’in geliri bir yıl önceki 68 milyar dolara kıyasla yüzde 3 artarak 69,79 milyar dolara yükseldi. Şirket, neredeyse yirmi yıllık tutarlı ve hızlı genişlemenin ardından, son birkaç çeyrekte tek haneli büyümeye saplanmış durumda. Geçen yıldan bu yana resesyon korkularının artmasıyla birlikte, reklamverenler online pazarlama bütçelerini azaltarak Google, Facebook ve diğerlerine zarar vermeye başladı. Buna bağlı olarak şirketlerin gelirleri de istenilen oranda büyümedi. Bu arada Alphabet’in bu çeyrekteki net geliri ise yüzde 8 düşerek 15 milyar dolar olarak tablolara yansıdı.

  GOOGLE'IN REKLAM GELİRLERİ KÜÇÜK BİR DÜŞÜŞ YAŞADI

  Google’ın reklam gelirleri küçük bir düşüşle 54,55 milyar dolara gerilerken, YouTube reklam gelirleri de buna paralel olarak düşüş yaşayarak 6,7 milyar dolar oldu. Google'ın Arama ve Diğer gelirleri, bir yıl önceki 39,62 milyar dolardan hafif bir artışla 40,36 milyar dolar yükseldi. Google Cloud Nedir? gelirleri ise 5,8 milyar dolardan 7,45 milyar dolara yükselti. Google, Amazon ve Microsoft ile bu alanda rekabet ediyor ve bulut işinde ilk defa kâr elde ettiğini duyurdu. Google Cloud, bir yıl önceki 706 milyon dolarlık zararın ardından bu çeyrekte 191 milyon dolar işletme geliri kaydetti.

  Google, daha önce yaptığı açıklamada, ilk çeyrekten itibaren yapay zeka iştiraki DeepMind'ın artık açık bir şekilde raporlanmayacağını, Alphabet'in kurumsal maliyetlerinin bir parçası olarak raporlanacağını belirtmişti. Google şu anda arama pazar payının yüzde 90'ından fazlasını elinde tutuyor. CEO Sundar Pichai, Google'ın aramayı geliştirmeye devam edeceğini ve rekabete hazır oldukları konusunda yatırımcılara güvence verdi.

  Google'ın başarısı, şirketin arama pazarındaki hakimiyetine, yenilikçi teknolojilere yaptığı yatırımlara ve reklam gelirlerine dayanıyor. Ancak son yıllarda yapay zeka konusunda geride kalması, şirketin büyüme potansiyelini sınırlayabilir. Bu nedenle, Google, bu alanda daha fazla çalışarak rakiplerine karşı avantaj sağlamaya çalışacak.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Microsoft, Xbox Game Pass Abonelik Ücretlerine Büyük Zam Geliyor!

  Microsoft, Xbox Game Pass abonelik ücretlerine zam yapıyor. Game Pass Ultimate, PC Game Pass ve Core için yeni fiyatlar 10 Temmuz 2024'te yürürlüğe girecek.

  Microsoft, OpenAI Yönetim Kurulundan Çekildi!

  Microsoft, OpenAI yönetim kurulundaki gözlemci koltuğundan çekildi. Bu karar, şirketin yapay zeka yönetimindeki iyileşmeleri takiben alındı.

  Xiaomi, HyperOS 2.0 Testlerine Resmen Başladı: İşte Güncelleme Alacak Modeller!

  Xiaomi, Android 15 tabanlı HyperOS 2.0'ı test etmeye başladı. Eylül ve Ekim aylarında seçili cihazlara sunulacak güncelleme, performans iyileştirmeleri getirecek.

  iPhone'lar’a iOS 17.5.2 Güncellemesi Geliyor!

  Apple, iOS 17.5.2 güncellemesini yakında yayınlayacak. Bu güncelleme, hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmelerine odaklanacak.

  Google'da İşler Yolunda Gidiyor: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et