R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Play Güncellemesi Gizlilik Endişesi Nedeniyle Tepki Çekti!

  Google Play güncellemesi gizlilik konusunda bazı endişeleri gün yüzüne çıkardı. Yeni güncelleme sonrasında uygulama izinleri bilgileri geliştiriciler tarafından yayınlanacak. Kullanıcılar dürüstlük endişesi yaşadıklarını dile getirdiler.

  Elif Elif 19.07.2022 20:07 1277 2 dk okuma süresi
  Google Play Güncellemesi Gizlilik Endişesi Nedeniyle Tepki Çekti!
  Son Düzenleme:

  Google Play Store, yeni güncellemelerle birlikte kullanıcı deneyimini geliştirmek istiyor. Bu nedenle yeni bir güncelleme sonrasında uygulama marketinde tamamen yeni bir dönemin başlayacağı düşünülüyor. 

  Apple tarafından daha önce yeni bir dönem başlamıştı ve buna göre uygulamaların, kullanıcıların kişisel verilerini ne şekilde kullanacağına dair bilgi vermeleri için özel bir sistem geliştirilmişti. Binlerce uygulama, gizlilik güncellemesinin katı kurallarına uyum sağlamak zorunda bırakılmıştı. Gizlilik etiketlerinde yer alan bilgilere göre kullanıcılar, uygulamayı indirip indirmeyeceklerine kendileri karar verebilecekler. Google Play Store içinde benzer bir güncelleme geliyor ve 20 Temmuz tarihinden itibaren zorunlu olacak. 

  Gizlilik Endişesi Ortaya Çıktı!

  Yeni güncelleme aslında kullanıcıların kişisel verilerini koruyan ve bu konuda bilgi veren bir uygulama olmasına rağmen bazı endişelere neden oldu ve tepki çekti. Google Play Store üzerinde yer alan uygulamaların “uygulama izinleri” ibaresi kaldırılıyor.

  Google tarafından normal şartlarda otomatik bir tarama sistemi kullanılıyor ve tarama sonrasında kullanıcılardan istenecek olan izinler, yine kullanıcıya bildiriliyordu. Yeni güncelleme sonrasında bu durum tamamen ortadan kaldırılıyor. 

  Uygulama izinleri konusunda kullanıcıya bilgi vermek, uygulama geliştiriciye kalacak. Geliştirici tarafından tarama yapılarak bilgiler verilecek. 

  Güncelleme Tepkilere Neden Oldu!

  Uygulama geliştirici tarafından atılacak bu adım sonrasında, izinler konusunda yalan söylenip söylenmeyeceği düşünülmeye başlandı. Dürüstlük endişesi ortaya çıktığı için kullanıcılar arasında tepkilere neden oldu. Google Play Store, endişeleri ve gelen tepkileri göz önünde bulundurarak bir açıklamada bulundu.

  Google tarafından uygulama ile davranışlar arasında bir değerlendirme yapılacak ve bir tutarsızlık tespit edilmesi halinde gerekli yaptırımların uygulanması planlanıyor. Açıklamanın kullanıcılara pek güven verdiği söylenemez. Bu noktada kullanıcılar arasında tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  O Modelde Xiaomi’nin MIUI 13 Güncellemesini Alacak!

  Xiaomi, Google tarafından kararlı sürümünü yayınlanmasına az bir süre kalan Android 13 işletim sistemi tabanlı MIUI 13 güncellemelerine hız verdi. Xiaomi Android 13 tabanlı MIUI 13 güncellemesi alacak yeni cihaz açıklandı.

  Playlist

  Playlist veya oynatma listesi, ses dosyaları veya videoların belirli yazılımlar yardımıyla sıralı olarak oynatılmasıdır.

  Xbox Series S Kullananlara İyi Haber: Performans Güncellemesi Geliyor!

  Oyun tutkunlarının performans konusunda yetersizlik yaşadığı Xbox Series S için Microsoft, yeni bir performans güncellemesi getirecek.

  Elif 1182

  Google Meet, Üçüncü Taraf Uygulamalarla Görüşmeleri Eğlenceli Hale Getirecek!

  Kısa bir süre önce Google Duo ile birleştirileceği açıklanan Google Meet uygulaması için yepyeni ve eğlenceli özellikler geleceği duyuruldu.

  Elif 1126
  Google Play Güncellemesi Gizlilik Endişesi Nedeniyle Tepki Çekti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et