R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Deprem Bildirimiyle Deprem Olmadan Önce Öğrenilebiliyor! Son İzmir Depremi’nde Android Kullanıcılarına Deprem Önceden Bildirimle Haber Verildi!

  Deprem kuşağında bulunan Türkiye için Google’den büyük bir destek geldi. Google depremden saniyeler öncesinde bildirim göndererek, depremi haber veriyor. İşte Google deprem bildirimi sisteminin detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  14.05.2022 14:46 1781 4 dk okuma süresi
  Google Deprem Bildirimiyle Deprem Olmadan Önce Öğrenilebiliyor! Son İzmir Depremi’nde Android Kullanıcılarına Deprem Önceden Bildirimle Haber Verildi!
  Son Düzenleme:

  Google Android mobil işletim sistemli cihaz kullanıcıları, artık deprem olmadan önce haberdar olabiliyor. 2021’de uygulamaya alınan sistem özellikle dün gece yaşanan İzmir açıklarındaki deprem için Android kullanıcılarına önceden bildirimle depremi haber verdi. İzmir’de yaşayan ve Android kullanıcısı olan kişilere depremden saniyeler önce deprem olacağı bildirimi “Google Android Deprem Uyarları Sistemi” tarafından gönderildi.

  Google Android Deprem Uyarıları Sistemi 2021 yılında hizmete alınmıştı.

  Google Android Deprem Uyarları Sistemi Nedir?

  Google tarafından geliştirilen Android Deprem Uyarıları Sistemi, deprem olmadan önce kullanıcıların bildirimle uyarılmasını sağlıyor. Sistem sadece 4.5 ve üzeri büyüklüğünde şiddete sahip depremler için kullanıcılara uyarı gönderiyor.

  Yeraltında meydana gelen herhangi bir sarsıntı doğrudan “Mercalli Şiddet Ölçeği” ile sistem tarafından değerlendirmeye alınıyor. Eğer şiddet ölçeği 4 ve üzerinde bir seviyede ise Android kullanıcılarına 2 farklı deprem bildirimi göndermektedir. 

  Android Deprem Uyarıları Sistemi tarafından Mercalli ölçeğinin şiddet ölçeği sonuçlarına göre 2 farklı uyarı bildirimi kullanıcılara gönderiliyor. Buna göre Mercalli ölçeğine göre;

  • 3 – 5 arasında şiddet ölçeği tespit edilirse (deprem büyüklüğünün en az 4,5 olması gerekli) Android kullanıcılarının cihazlarına “Farkına Var” şeklinde bir uyarı bildirimi düşüyor. Bu uyarıyla kullanıcıya “hafif sallantı” yaşandığı bilgisini veriyor.
  • 5 ve üzeri şiddette olduğu tespit edildiğinde (deprem büyüklüğü 5 ve üzerinde olduğunda) sistem tarafından Android cihazlara tüm ekranı kaplayacak “Eyleme Geç” uyarısı yapılıyor. Böylelikle küçük bildirimle kullanıcının uyarıyı gözden kaçırma riski de minimalize ediliyor.

  Android Deprem Uyarıları Sistemi tarafından gönderilen “deprem uyarı bildirimi” için kullanıcının herhangi bir etkileşim sağlamaması durumunda kullanıcının cihazındaki bildirim “Deprem Oldu” şekline dönüşüyor. Ayrıca yaşanan depremin şiddeti ve lokasyon mesafesi konusunda bilgi paylaşılıyor.

  Google Depremi Önceden Nasıl Tespit Ediyor?

  Android Deprem Uyarıları Sistemi

  Google tarafından kurulan Android Deprem Uyarıları Sistemi, doğrudan Android işletim sistemi bulunan cihazları kullanıyor. Sarsıntıların tespit edilebilmesi için Android cihazlarda yer alan “ivmeölçer” özelliğini değerlendiriyor. Sistem bir nevi “sismometre” olarak kullandığı ivmeölçer ile sarsıntıları algılayabiliyor. 

  İvmeölçerin herhangi bir sallantıyı tespit etmesi durumunda söz konusu verileri doğrudan Google Cloud Nedir? ile Google altyapısına gönderiyor.

  Google, Android Deprem Uyarıları Sistemi için ivmeölçer verilerini sadece “prize takılı” ve “sabit” durumda olan Android cihazlardan alıyor.

  Google, verileri sadece tek bir cihazdan alarak harekete geçmiyor. Çok sayıda Android cihazından gönderilen veriler  Android Deprem Uyarıları Sistemi tarafından değerlendirmeye alınıyor. Böylelikle Google söz konusu sallantıya dair ön şiddet ve büyüklük bilgisini tespit ediyor ve olası etki kapsamını belirliyor. Daha sonra Android Deprem Uyarıları Sistemi tarafından belirlenen kapsam alanı içerisinde yer alan her bir Android kullanıcısının cihazına bildirim gönderiyor. Bildirimler tespit edilen depremin merkez üssüne göre 60 saniyelik sürede gönderiliyor.

  Deprem merkez üssüne uzak mesafede olan kullanıcılar, sarsıntının etki süresinin daha uzun olmasından daha yüksek olasılıkla bildirimi depremden önce görebiliyor.

  Google, ilk bildirimi gönderdikten sonra cihazlardan halen gelmeye devam eden verileri işlemeye devam ediyor ve herhangi bir değişiklik söz konusu olduysa bildirimi güncelliyor. 

  Google ve AFAD Birlikte Çalışıyor

  Android Deprem Uyarıları Sistemi, dün gece yaşanan İzmir depremindeki etkileşimi sonrası yeniden gündeme taşındı. Bunun üzerine Google Türkiye İletişim Müdür Sırma Süren tarafından bir açıklama yapıldı. Konuya ilişkin yaptığı açıklamasında Süren, Google Türkiye olarak Android Deprem Uyarıları Sistemi üzerinden AFAD ile ortak çalışma yürüttüklerini belirtti. Süren, sistemin kullanıcılara gönderdiği bildirimlerde AFAD resmi web sitesine yönlendirme yapıldığına dikkat çekti. Böylelikle kullanıcıların depreme dair daha sağlıklı verilere hızlıca ve güvenle buradan ulaşabilmelerinin sağlandığını da belirtti.

  Google Android Deprem Uyarıları Sistemi Nasıl Kullanılır?

  Google’nin Android Deprem Uyarıları Sistemi ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sistem tüm Android cihazlarda yerleşik olarak bulunur. Android 6.0 ve üstü sürümlerde kullanılabilen bu özelliği kullanabilmek için cihazdaki “Konum Hizmeti” açık olmalı ve “Deprem Uyarıları Sistemi” aktif olmalıdır.

  Cihazınızda Android Deprem Uyarıları Sistemi nasıl açılır?

  1. Cihazınızın ayarlar kısmına girin.
  2. Ayarlar sayfasında “Konum Servisleri” kısmına girin.(MIUI sisteminde Gizlilik/Konum)
  3. Konum ekranında “Deprem uyarıları” seçeneğine dokunun.
  4. Deprem uyarıları seçeneğinin karşısındaki buton kapalıysa aktif edin.

  Google’nin Android Deprem Uyarıları Sistemi hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Cihazlar üzerinden böylesine verilerin alınarak, önemli bir konuda kullanılması gerçekten iyi? Ancak cihazın sabit olup, olmadığını bile tespit edebiliyor olması sizi rahatsız ediyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Haftaya A101 Marketlere Android TV Box ve Tabletler Geliyor!

  18 Nisan A101 kataloğu, Android TV Box, tabletler ve çok daha fazlasını uygun fiyatlarla sunuyor. Yeni teknolojilere göz atın!

  Android 15 Beta 1 Resmen Geldi: İşte Beklenen Özellikler!

  Android 15 Beta 1, büyük ekran uyumluluğu, geliştirilmiş erişilebilirlik ve artırılmış güvenlik özellikleriyle resmen geliyor.

  Google Chrome Premium Resmen Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Google, gizlilik konularına öncelik veren işletmeleri hedefleyerek Chrome Enterprise Premium adında yeni bir Chrome tarayıcı sürümünü piyasaya sürdü.

  Bilgisayar Satış Rakamları Yükseliyor: Pandemiden Önceki Seviyelere Geldi!

  2024'ün ilk çeyreğinde bilgisayar pazarı, %1,5 oranında büyüme gösterdi. Apple satışları %14,6 artarken Asus'ta ise düşüş yaşandı.

  Google Deprem Bildirimiyle Deprem Olmadan Önce Öğrenilebiliyor! Son İzmir Depremi’nde Android Kullanıcılarına Deprem Önceden Bildirimle Haber Verildi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et