R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  GittiGidiyor Kapanıyor ve eBay, Türkiye Pazarından Çıkıyor!

  Global e-ticaret markalarından biri olan eBay, GittiGidiyor'u kapatarak Türkiye'deki faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı. Resmi siteden yapılan bilgilendirmede kararın pazardaki rekabet dinamiklerine bağlı bir biçimde stratejik olduğunu ifade edildi.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  20.06.2022 10:42 1744 2 dk okuma süresi
  GittiGidiyor Kapanıyor ve eBay, Türkiye Pazarından Çıkıyor!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan eBay, Türkiye'deki operasyonlarını sonlandıracağını açıkladı. eBay, 2011 yılında GittiGidiyor'un hisselerinin çoğunluğunu satın aldı. Global sitedeki açık arttırma sistemi yerine standart e-ticaret politikasını sürdürmeyi tercih etti.

  Sürekli olarak dünya genelindeki faaliyetlerini gözden geçiren eBay, kararın gerekçesinin stratejik olduğunu belirtti. Dev şirket, kararın tamamen pazarda gelişen yeni rekabet dinamiklerine ve adaptasyonların başarısızlığına bağlı olduğunu açıkladı.

  GittiGidiyor kapanıyor mu?

  Türkiye'deki faaliyetlerine son vereceğini açıklayan eBay, Türkiye'deki markası GittiGidiyor'u kapatacağını açıkladı. Alıcılara ve satıcılara platformdan çıkış yapabilmeleri için gereken desteği sunacağını belirtti. Ayrıntılı bilgiler dahilinde herkese yardımcı olunacağı açıklandı.

  Açıklamanın yapılmasının ardından GittiGidiyor'da yeni ürün listelenmeleri sonlandırıldı. 18 Temmuz tarihinden itibaren ise platformdan herhangi bir şey satın alınamayacak. Hem alıcılar hem de satıcılar 5 Eylül 2022 tarihine kadar hesaplarına erişim sağlayabilecekler.

  GittiGidiyor'un kapatılması eBay'ın finansal durumu üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaması bekleniyor. GittiGidiyor'un 2022 yılının ilk çeyreğinde sadece 4 milyon aktif kullanıcıya ulaşabildiği düşünülüyor. Bu nedenle eBay'ın finansal sonuçlarına etkisinin düşük olacağı ifade ediliyor.

  11 yıllık Türkiye serüveni son buldu

  eBay, GittiGidiyor'a ait hisselerin küçük bir kısmını 2007 yılında satın aldı. 2011 yılında ise hisselerin yaklaşık %90'ına sahip oldu. 2001 yılında kurulan GittiGidiyor o dönem 6 milyondan fazla üyeye sahipti. Bununla birlikte moda ve elektronik alanında önde gelen bir alışveriş sitesiydi.

  GittiGidiyor'u satın aldığında eBay'ın beklentisi düzenli trafik artışı ve sitenin daha fazla kullanılması yönündeydi. O dönem dünyanın en büyük 12. ekonomisi durumunda olan Türkiye'den beklentisi olumluydu. Ancak e-ticaret sitesi zaman içerisinde gerilemeye başladı.

  Özellikle sektöre dahil olan birçok farklı şirketle rekabet etmekte zorlandı. Rekabet konusunda sıkıntılar artış göstermeye başladıkça ciddi bir kullanıcı kaybı yaşandı. Sonuç olarak eBay, GittiGidiyor'u kapatarak Türkiye'deki faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı.

  eBay nedir?

  eBay global anlamda faaliyet gösteren bir e-ticaret sitesidir. Temel başarısını ise açık artırma sistemine borçludur. Dünya genelinde pek çok pazarda aktif durumdadır. Alıcılar ve satıcılar arasında bağlantı kurmaya çalışarak satıcılara gelişim fırsatı sunar.

  Herkes ücretsiz bir şekilde eBay hesabı açabilme fırsatına sahiptir. Bireysel olarak ürün alabilir veya satabilirsiniz. Satıcı hesabınız olduğunda çeşitli komisyonları gözden geçirmeniz gerekir. Özellikle listelemeler için belirli bir ücret ödenmesi gerekir ve fiyatların uygun olarak belirlenmesi önemlidir.

  eBay daha çok açık artırma sistemiyle ün kazanmıştır. Satıcılar burayı bir alternatif satış kanalı olarak kullanırlar. Global siteye giriş yapıldığında kullanıcıların konuma göre arama yapabilme fırsatları vardır. Bununla birlikte bir kullanıcı dünyanın her yerinden ürünlere ulaşabilme şansına sahiptir.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Nothing Phone 3 Yakında Geliyor: İşte Çıkış Tarihi ve Özellikleri!

  Nothing Phone 3, Temmuz ayında çıkış yapıyor. Gelişmiş Qualcomm işlemci ve yenilikçi kamera özellikleriyle dikkat çeken model, büyük bir heyecan vadediyor.

  Samsung Galaxy C55 Resmen Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Samsung Galaxy C55, vegan deri tasarımı ve güçlü özellikleriyle tanıtıldı. 50 MP kamera, Snapdragon işlemci ve 5000 mAh batarya ile üstün performans sunuyor.

  Bilgisayar Satışlarındaki Artış Sürüyor: Yapay Zeka Destekli PC'ler Öne Çıkıyor!

  Yapay zeka destekli bilgisayarlarla bilgisayar satışları yüzde 3 artış gösterdi. Lenovo, HP, Dell ve Apple pazar liderleri arasında yer alıyor.

  Xiaomi'den Açık Hava Etkinliklerine Özel Yeni Bluetooth Hoparlör: Uygun Fiyatıyla Ön Plana Çıkıyor!

  Xiaomi, açık hava etkinlikleri için özel olarak tasarlanmış yeni bir Bluetooth hoparlör modeli olan Outdoor Bluetooth Speaker Camp Edition'ı piyasaya sürdü.

  GittiGidiyor Kapanıyor ve eBay, Türkiye Pazarından Çıkıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et