R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  GittiGidiyor Kapanıyor ve eBay, Türkiye Pazarından Çıkıyor!

  Global e-ticaret markalarından biri olan eBay, GittiGidiyor'u kapatarak Türkiye'deki faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı. Resmi siteden yapılan bilgilendirmede kararın pazardaki rekabet dinamiklerine bağlı bir biçimde stratejik olduğunu ifade edildi.

  Timur Demir Timur Demir 20.06.2022 10:42 1439 2 dk okuma süresi
  GittiGidiyor Kapanıyor ve eBay, Türkiye Pazarından Çıkıyor!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan eBay, Türkiye'deki operasyonlarını sonlandıracağını açıkladı. eBay, 2011 yılında GittiGidiyor'un hisselerinin çoğunluğunu satın aldı. Global sitedeki açık arttırma sistemi yerine standart e-ticaret politikasını sürdürmeyi tercih etti.

  Sürekli olarak dünya genelindeki faaliyetlerini gözden geçiren eBay, kararın gerekçesinin stratejik olduğunu belirtti. Dev şirket, kararın tamamen pazarda gelişen yeni rekabet dinamiklerine ve adaptasyonların başarısızlığına bağlı olduğunu açıkladı.

  GittiGidiyor kapanıyor mu?

  Türkiye'deki faaliyetlerine son vereceğini açıklayan eBay, Türkiye'deki markası GittiGidiyor'u kapatacağını açıkladı. Alıcılara ve satıcılara platformdan çıkış yapabilmeleri için gereken desteği sunacağını belirtti. Ayrıntılı bilgiler dahilinde herkese yardımcı olunacağı açıklandı.

  Açıklamanın yapılmasının ardından GittiGidiyor'da yeni ürün listelenmeleri sonlandırıldı. 18 Temmuz tarihinden itibaren ise platformdan herhangi bir şey satın alınamayacak. Hem alıcılar hem de satıcılar 5 Eylül 2022 tarihine kadar hesaplarına erişim sağlayabilecekler.

  GittiGidiyor'un kapatılması eBay'ın finansal durumu üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaması bekleniyor. GittiGidiyor'un 2022 yılının ilk çeyreğinde sadece 4 milyon aktif kullanıcıya ulaşabildiği düşünülüyor. Bu nedenle eBay'ın finansal sonuçlarına etkisinin düşük olacağı ifade ediliyor.

  11 yıllık Türkiye serüveni son buldu

  eBay, GittiGidiyor'a ait hisselerin küçük bir kısmını 2007 yılında satın aldı. 2011 yılında ise hisselerin yaklaşık %90'ına sahip oldu. 2001 yılında kurulan GittiGidiyor o dönem 6 milyondan fazla üyeye sahipti. Bununla birlikte moda ve elektronik alanında önde gelen bir alışveriş sitesiydi.

  GittiGidiyor'u satın aldığında eBay'ın beklentisi düzenli trafik artışı ve sitenin daha fazla kullanılması yönündeydi. O dönem dünyanın en büyük 12. ekonomisi durumunda olan Türkiye'den beklentisi olumluydu. Ancak e-ticaret sitesi zaman içerisinde gerilemeye başladı.

  Özellikle sektöre dahil olan birçok farklı şirketle rekabet etmekte zorlandı. Rekabet konusunda sıkıntılar artış göstermeye başladıkça ciddi bir kullanıcı kaybı yaşandı. Sonuç olarak eBay, GittiGidiyor'u kapatarak Türkiye'deki faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı.

  eBay nedir?

  eBay global anlamda faaliyet gösteren bir e-ticaret sitesidir. Temel başarısını ise açık artırma sistemine borçludur. Dünya genelinde pek çok pazarda aktif durumdadır. Alıcılar ve satıcılar arasında bağlantı kurmaya çalışarak satıcılara gelişim fırsatı sunar.

  Herkes ücretsiz bir şekilde eBay hesabı açabilme fırsatına sahiptir. Bireysel olarak ürün alabilir veya satabilirsiniz. Satıcı hesabınız olduğunda çeşitli komisyonları gözden geçirmeniz gerekir. Özellikle listelemeler için belirli bir ücret ödenmesi gerekir ve fiyatların uygun olarak belirlenmesi önemlidir.

  eBay daha çok açık artırma sistemiyle ün kazanmıştır. Satıcılar burayı bir alternatif satış kanalı olarak kullanırlar. Global siteye giriş yapıldığında kullanıcıların konuma göre arama yapabilme fırsatları vardır. Bununla birlikte bir kullanıcı dünyanın her yerinden ürünlere ulaşabilme şansına sahiptir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  Hive Social Nedir?

  Hive Social, yakın dönemde popülerlik kazanan ve Instagram, Twitter, hatta MySpace'in bazı tanıdık öğelerini birleştiren bir sosyal medya platformudur.

  Mazda CX-5 Türkiye'de Satışa Sunuldu! Tasarımı Yenilenen Model Hayran Bıraktı!

  Mazda CX-5 modeli, makyajlı versiyonu ile Türkiye'de satışa sunuldu. Mazda CX-5 fiyatı, özelliğine göre 1.429.070 ile 1.461.250 TL aralığında olacak.

  Marvel’s Spider-Man Miles Morales PC Sürümü Yayınlandı!

  Sony, uzun süredir merakla beklenen Marvel's Spider Man: Miles Morales PC sürümünü yayınladı. İşte Spider Man Miles Morales fiyatı ve sistem gereksinimleri!

  GittiGidiyor Kapanıyor ve eBay, Türkiye Pazarından Çıkıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et