R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  En Çok Satılan Telefonlar Listesi Açıklandı: Dev Marka Listeyi Altüst Etti!

  2022 yılının birinci çeyreğinde Avrupa piyasasında en çok satılan akıllı telefon modelleri açıklandı. Pazar payının %80’den fazlasını 5 büyük marka sahiplenirken çok satan modellerde dev marka ilk 10’a tam 7 model birden sığdırdı.

  İsmail İsmail 17.06.2022 02:10 1323 2 dk okuma süresi
  En Çok Satılan Telefonlar Listesi Açıklandı: Dev Marka Listeyi Altüst Etti!
  Son Düzenleme:

  Covid19 ve beraberinde yaşanan çip krizi nedeniyle 2021 yılı teknoloji üreticileri için zorlu bir süreç olarak geride kaldı. 2022’nin birinci çeyreğinde de akıllı telefon pazarında %2’lik bir azalma ile 110 milyar dolarlık kazanç sağlandı. 

  En çok satılan telefon modelleri: İlk 10'da tam 7 model birden!

  Pazar payı sıralamasında %35’lik oranla Samsung zirvede yer alırken model bazlı sıralamada Apple iPhone 12 birinci sırada yer aldı. İlk 10 sıraya Apple tam 7 model birden sokarken Samsung 1, Xiaomi de 2 model ile listede kendine yer buldu. En çok satılan 10 telefon modeli sıralaması şu şekilde; 

  1. Apple iPhone 12
  2. Apple iPhone 12 Pro Max
  3. Apple iPhone 13
  4. Apple iPhone 12 Pro
  5. Apple iPhone 11
  6. Samsung Galaxy A12
  7. Xiaomi Redmi 9A
  8. Apple iPhone SE 2020
  9. Apple iPhone 13 Pro Max
  10. Xiaomi Redmi 9

  5 büyük marka pazarı domine etti

  Avrupa piyasasında yapılan toplam akıllı telefon satışının %80’den fazla bir bölümünü 5 büyük marka sahiplendi. 5 büyük markanın pazar sıralaması şu şekilde;

  SıralamaMarkaPazar Payı
  1Samsung%35
  2Apple%25
  3Xiaomi%14
  4Oppo%6
  5Realme%4

  Apple gelirleri 50 milyar dolara ulaştı

  Apple’ın iPhone geliri, 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık bazda %5 büyüme göstererek 50 milyar doları aşkın bir gelir getirdi. Bu durumu ortaya çıkaran en büyük faktörlerden bir tanesi hiç kuşkusuz Apple’ın Çin pazarında yaptığı geliştirmeler ve 5G çalışmaları oldu. 

  Samsung'un pazarı küçüldü ama geliri arttı

  2022 yılının ilk çeyreğinde Samsung’un akıllı telefon gelirleri, %4’lük bir artış gerçekleştirdi. Gelir olarak artış gözlense de pazar payındaki daralmadan %2’lik oranla Samsung'da etkilendi.

  Xiaomi zamlara sığındı

  2021 yılı boyunca çip tedarik sorunlarıyla ilgili en çok sorun yaşayan firmalardan biri de Xiaomi oldu. Firma, model sayısını düşürmesine karşın fiyatlarında artış yaptığı bir politikayı benimsedi. Yine de amiral gemisi telefon modelleri ve Hindistan pazarında yaptığı atılımlarda 2022 ikinci çeyreğinde %14’lük bir paya sahip oldu ve geçtiğimiz yıla oranla 3 kat fazla gelir elde etmeyi başardı.

  Oppo'dan beklenmeyen düşüş

  Pazardaki küçülmeden en çok etkilenen marka Oppo oldu. Geçtiğimiz yıla oranla yıllık bazda geliri %18 oranında azalan Oppo, 2020 yılının ilk çeyreğinde 8.5 milyar dolarlık bir gelirin sahibi oldu.

  Realme ilk 5'e tutundu

  Piyasaya sonradan giren Realme, pazar payı sıralamasında ilk 5’e girerek büyük başarı yakaladı. Huawei’nin piyasadan çekilmesi ve Vivo’nun global pazardaki küçülmesi Vivo’yu listenin üst sıralarına çıkardı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 4 Yorum
  • quray
   quray 5 ay önce
   5 büyük marka değil de, 5 büyük model olmasın ?
  • İsmail
   İsmail 5 ay önce
   Haberde hem markaların pazar payı sıralaması, hem de en çok satılan modellerin sıralaması mevcut. 5 büyük marka ve 10 farklı model.
   • quray
    quray 5 ay önce
    Anlayan gerekli düzeltmeyi yapmış zaten...
  • İsmail
   İsmail 5 ay önce
   İçerikte herhangi bir düzenleme yapılmadı ama siz bilirsiniz :)

  İlgili İçerikler:

  2022 Yılının En İyi Android Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  Google Play, 2022 yılının en iyi oyun ve uygulamalarını açıkladı. Yayınlanan listede kullanıcılar tarafından beğenilen uygulama ve oyunlar yer aldı.

  2022’nin En İyi App Store Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  App Store'da 2022 yılının en iyilerini Apple CEO'su Tim Cook açıkladı. İşte Apple tarafından açıklanan 2022'nin App Store en iyi uygulama ve oyunları!

  En İyi Araba Oyunları (PC ve Mobil)

  En iyi araba oyunları listemizde birçok oyuna yer verirken, bu alanda seçim yapmak isteyen kişilerin işini kolaylaştırmayı amaçladık.

  Apple CarPlay İçin En İyi Uygulamalar!

  Apple CarPlay teknolojisinin desteklediği en beğenilen uygulamalar belli oldu. Buna göre geliştirilen uygulamalar arasında bazıları rakiplerini geride bıraktı!

  En Çok Satılan Telefonlar Listesi Açıklandı: Dev Marka Listeyi Altüst Etti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et