R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  CES 2023’te Sony Teknolojileri Tanıtıldı

  Dünyanın en büyük teknoloji fuarı “CES” bu yılda düzenleniyor. Las Vegas’ta düzenlenen CES 2023’e dünyanın her yerinden teknoloji markaları katılıyor. 5 Ocak’ta başlayan fuar 8 Ocak’a kadar devam etti. Fuarda yer alan Sony, yeni teknolojilerini tanıttı. İşte CES 2023’te Sony fuarında duyurulan yeni teknolojileri!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.01.2023 12:40 1761 6 dk okuma süresi
  CES 2023’te Sony Teknolojileri Tanıtıldı
  Son Düzenleme:

  Her yıl düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı “CES 20235-8 Ocak tarihleri arasında düzenlendi. ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen teknoloji fuarına dünyanın dört bir yanından teknoloji şirketleri katılıyor. Japonya merkezli teknoloji devi “Sony” de bu yılki fuara katılım gerçekleştirdi. Sony, 5 Ocak’ta başlayan etkinlikte yeni teknolojilerini tanıttı. Teknoloji devinin 2023’te piyasaya süreceği “tüketici elektroniği” ürünleri belli oldu.

  CES 2023 fuarının açılış töreninde “Sony Group Corporation” yönetim kurulu başkanı, genel başkanı ve CEO’su “Kenichiro Yoshida” açıklamalarda bulundu. Yoshida, yaptığı açıklamasında şirketin mantalitesi ve “Kando” projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kendilerinin “yaratıcılık” ve “teknolojinin gücü” ile birlikte dünyayı “duyguyla” doldurmayı hedeflediklerini belirtti.

  Kando projesi, Sony’in dünyanın farklı noktalarından “içerik üreticileri” ile birlikte hayata geçirdiği bir gelişim projesidir.

  CEO Yoshida, açıklamasının devamında “mekan” ve “zaman” olgularının reel biçimde bir araya getirilmesinin eğlencenin merkezini oluşturduğunu dile getirdi. Ayrıca şirketin “üretim” ve “etkileşim” alanındaki teknolojileri sayesinde sanal dünyaya olan desteğinin süreceğini ifade etti. Amaçlarının sanal dünyanın fiziki dünyaya etkisini sağlamak olduğunu da vurguladı.

  Sony’den Çevreye Duyarlı Stantlar

  Original Blended Material

  Sony, CES 2023 fuarına “Moving People Forward(İnsanları İleri Taşıyoruz)” sloganıyla katıldı. Fuarda Sony’in “mobil”, “oyun”, “müzik,” “giyilebilir teknoloji” ve tabii ki “Metaverse” alanındaki yenilikleri tanıtıldı.

  Fuarda kurduğu stantlarıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Zira “sürdürülebilirlik” hedefiyle yürütülen “geri dönüşüm projesi” çerçevesinde hareket etti. Bu çerçevede de Sony’in “CES 2023” fuarındaki stantlarından bazıları “Orijinal Karışımlı Malzeme” olarak bilinen bir kağıt tipinden yapıldı.

  Sony’in geliştirdiği “Orijinal Karışımlı Malzeme” isimli kağıt türü, “bambu”, “şeker kamışı” ve “geri dönüştürülmüş kağıt” ile elde ediliyor. Bu kağıt türü “çevreci” olmasıyla dikkat çekiyor.

  Sony, 2022 CES dahil daha önce düzenlenene etkinliklerde kullandığı “perdeleri” yeniden kullandı. Ayrıca yeniden üretim yerine “kiralık” malzeme kullanmayı tercih etti. Böylelikle çevreye zararı ve atık malzeme üretimini minimalize etmeyi hedefledi.

  CES 2023’te Tanıtılan Sony Ürün ve Teknolojileri

  Sony CES 2023

  Sony, CES 2023 etkinliğinde “uzay”, “sinema”, “Metaverse” gibi farklı alanlara yönelik teknolojiyi ileriye taşıyan ürün ve teknolojileri tanıttı.

  Uzayda Deneysel Fotoğrafçılık

  Star Sphere

  Sony, uzayın bilinmeyen ve merak uyandıran gizemini aydınlatmak üzere “Star Sphere” projesi yürütüyor. Proje çerçevesinde Sony’in ana hedefi “uzay perspektifi” keşfi olarak açıklandı. Uzaya daha net ve daha farklı açılardan bakma fırsatları yaratmayı amaçlıyor. Bu çerçevede de geliştirdiği yeni teknoloji ve sistemleri CES 2023 fuarında tanıttı.

  Sony Star Sphere projesi çerçevesinde “uzayda deneysel fotoğrafçılık” alanında çalışmalar gerçekleştirdi. Bu doğrultuda da geliştirdiği “Space Shooting Lab” ve yanı sıra yeni nesil “Sony kamera” ekipmanları ihtiva eden “nano-uydu” modelini sergiledi. Sony, fuarda söz konusu nano-uydu modelinin “maketini” sergiledi.

  İçerik Üreticileri Teknolojileri

  VENICE 2

  Sony, web dünyasının en önemli paydaşlarından olan “içerik üreticileri” konusunda da oldukça hassas yaklaşım sergiliyor. Popüler ve başarılı içerik üreticilerinden, geleceğin başarılı içerik üreticilerine kadar herkesin yararlanabileceği teknolojiler getiriyor. CES 2023 fuarı standında da buna yönelik yepyeni teknolojilerini tanıttı.

  Stantta tanıtılan ürünlerden birisi de “VENICE 2” dijital sinema kamera modelleri oldu. Özellikle “full-frame” aynasız fotoğraf makinesi modeli olan “Alpha Serisi” de yenilikleriyle stantta yer aldı. İçerik üreticilerine yönelik olarak profesyonel drone modeli “Airpeak” ve “VLOGCAM Serisi” teknolojileri de tanıtıldı. İçerik üreticilerine yönelik olarak “Creators’ Cloud” gibi bulut tabanlı “medya prodüksiyon” platformunun yenilikleri paylaşıldı.

  Ayrıca Sony’in akıllı telefon pazarındaki markası “Xperia” içinde yenilikler duyuruldu. Tüm görüntü sistem, platform ve teknolojileri dışında ses alanında da önemli yenilikler açıkladı. Profesyoneller ve içerik üreticileri için yeni “mikrofon” ve “kulaklık” ürünlerindeki yeniliklerini tanıttı.

  Manchester City Stadı Metaverse’de

  manchester etihad Metaverse

  2023 CES’teki Sony fuarının şüphesiz en çok ilgi çeken temalarından birisi de “Metaverse” oldu. Teknoloji devi Sony, “İngiltere Premier Lig” ekiplerinden “Manchester City” ile anlaşma yaptı. Anlaşma kapsamında Manchester City futbol kulübü fiziksel ve sanalı bir araya getiriyor.

  Çalışma kapsamında Sony, “Manchester City” futbol kulübünün stadı “Etihad Stadyumu”, Metaverse’ye taşıyor. Metaverse evrenine taşınan stat sayesinde futbol hayranlarına fiziksel ve sanal dünyanın birleştiği özel bir deneyim sunuluyor. Ayrıca katılımcılar akıllı telefonları üzerinden “kişiselleştirilebilir avatar” yaratabiliyor. Böylelikle takımlarına yönelik hissettikleri duyguları ve taşıdıkları tutkunlarını gösterebiliyor.

  Sony, kısa bir süre içerisinde bu çalışma üzerinden dünyanın her yerindeki taraftarların birbirleriyle etkileşim/bağlantı sağlayabilmesini hedefliyor. CES 2023 Sony standında katılımcılar, Manchester City stadında oyuncu ve seyircilerle 3D Metaverse alanında “360 Derece” bir görüntüyü deneyim etme imkanına sahip oluyor.

  Spor Verilerinde Yeni Dönem

  Sony, son yıllarda spor müsabakalarından anlık verilerin alınması, işlenmesi ve paylaşılması konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor. Özellikle müsabakaların televizyon yayını ve yanı sıra “VAR” gibi sistemlerin gelişiminde öncü oldu. CES 2023 fuarında da bu alandaki yeniliklerini tanıttı. Müsabakalardan verilerin anlık toplanarak, gerçek zamanlı olarak sanal içerik formuna dönüştürülmesi ve paylaşılması sağlanıyor.

  Bu alanda “Sony Group” bünyesinde 3 farklı şirket bulunuyor. Bu şirketler “Hawk-Eye Innovations”, “Beyond Sports” ve “Pulselive” şirketleridir. 3 şirket tarafından ortak çalışmayla bir proje hayata geçirildi. Söz konusu proje sayesinde spor müsabakalarının verileri canlı olarak toplanıyor. Daha sonra görselleştirme, paylaşma ve etkileşimli yapıya getirme işlemlerinden gerçekleştiriliyor. Böylelikle sanal üzerinden spor tutkunları için etkileşim ve enformasyonu en üst seviyeye taşıyor.

  Taşınabilir Volümetrik Yakalama Teknolojisi Tanıtıldı

  Portable Volumetric Capture

  Sony, fuarda yeni nesil “Taşınabilir Volümetrik Yakalama” teknolojisinin prototipini tanıttı. Teknoloji kullanıcıların “nesne” veya “mekan” olgularının animasyonlu olarak 3D “rekonstrüksiyon” yakalamasına yardımcı oluyor. En önemli yeniliklerinin başında ise “düşük gecikme” ile işleme kabiliyeti geliyor.

  Stantta yer alan ürünün “7 sensör” vasıtasıyla fonksiyonunu yerine getirebildiği açıklandı. Bu çerçevede de çok hızlı bir kurulum ile fonksiyonlarından yararlanılabiliyor. Özellikle de “canlı 3D video” yayını gerçekleştirilebiliyor.

  27 İnç Mekansal Gerçeklik Ekranı

  27 İnç Mekansal Gerçeklik Ekranı

  Sony, reel bir ortamın “3D” olarak işlenmesini sağlayan “Mekansal Gerçeklik Ekranı” teknolojisine bir yenisini daha ekledi. Fuarda Mekansal Gerçeklik Ekranı’nın “27 inç” olan prototipi tanıtıldı. Yeni prototipin gerçekliği çok daha yüksek şekilde “tıbbi görüntü” ve “ürün tasarımı” konusunda yeniden oluşturma imkanı sağladığı açıklandı.

  Fuarda tanıtılan “SR Ekran”, “VR” ve “AR” ile çalışan “nokta bulutu verileri” bulunuyor. Ayrıca “mimari” ve “bilgisayar” desteğiyle tasarımlar yaratılabilen uygulamalar ile “3D bilgisar grafikleri” sanal ortama alınabiliyor.

  Hawk Eye tarafından geliştirilen “anlık spor verisi” ve “sanal karakter” ile oluşturulan “çok görüntülü videolar”, SR ekranında tekrar yaratılabiliyor.

  Yeni Nesil Ön Görselleştirme Teknolojisi

  mocopi

  Sony, “mocopi” sayesinde “kamera çekimi” ve “karakter konumları” işlem öncesinde “VFX” düzenlemeyle kontrol edilebiliyor. Ayrıca “CG” modeli görüntüleme ekranından görüntülenebilmesi mümkün oluyor. Dolayısıyla çalışmanın ilk aşamalarında simülasyon sağlayarak, daha iyi ve daha pratik çalışma gerçekleştirilebiliyor.

  Mocopi, Sony tarafından geliştirilen “mobil hareket yakalama” sistemidir.

  Sony’in CES 2023 fuarında tanıttığı yeni nesil teknolojilerini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 Resmen Tanıtıldı: İşte Yeni Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC24 etkinliğinde iOS 18'i tanıttı. Ana ekran özelleştirmeleri ve yeni erişilebilirlik özellikleri ile iOS 18, kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

  Uygun Fiyatlı Telefon Poco M6 Tanıtıldı: 108MP Kamerası Var!

  Poco M6 tanıtıldı! 108MP kamera, 33W hızlı şarj ve Helio G91 Ultra işlemciyle donatılmış bu uygun fiyatlı telefon, üstün performans ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor.

  Şarj Teknolojilerinde Yeni Dönem: 300W Hızlı Şarj Geliyor!

  Realme, 300W hızlı şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu yenilikle telefonlar 5 dakikada tam şarj olacak.

  Yeni BMW 1 Serisi Tanıtıldı: İşte Yeni Modelin Özellikleri!

  Yeni BMW 1 Serisi, yenilenen tasarımı ve hibrit motor seçenekleriyle dikkat çekiyor. M135 xDrive, 296 beygir gücüyle öne çıkıyor.

  CES 2023’te Sony Teknolojileri Tanıtıldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et