R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Avrupa Birliği’nden Apple’ı Üzecek USB-C Kararı! Bundan Sonra Diğer Portlar Kullanılmayacak!

  Son zamanlarda Avrupa Birliği elektronik ürünlerde ortak bir port kullanılması kararını almıştı. Bu portun USB-C portu olması kararı kesinleşti. iPhone modelleri dahil bütün elektronik ürünlerde USB-C portu standart olarak kullanılacak. Bu karar 602 olumlu oy ile onandı ve resmileşti.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  04.10.2022 22:15 1995 4 dk okuma süresi
  Avrupa Birliği’nden Apple’ı Üzecek USB-C Kararı! Bundan Sonra Diğer Portlar Kullanılmayacak!
  Son Düzenleme:

  Avrupa Birliği, elektronik atıkları azaltabilmek adına bir takım çalışmalar gerçekleştirmekte. Bu çalışmalar kapsamında ortak bir port kullanımı da bir süredir gündemde. Avrupa'da satılacak birçok akıllı telefon ve elektronik ürün, ortak bir port kullanacak. Geçtiğimiz aylarda hangi portun kullanılacağına dair karar verilmişti. Avrupa Birliği'nden 602 oy alarak resmileşen port ise USB-C oldu.

  Neredeyse bütün Android telefon ve tablet modellerinde kullanılan USB-C port kararı resmiyet kazandı. Yani aslında Android telefon ve tablet modelleri bu yeni karardan etkilenmeyecek. Fakat, Apple markasına ait olan telefon modelleri, bu karar ile yeniden tasarlanmak zorunda kalacak. En son piyasaya sunulan iPhone modelinde de yine Lightning port kullanıldı. Bundan sonraki iPhone modellerinde de bu teknoloji kullanılmaya devam edilecekti. Apple, eğer Avrupa Birliği ülkelerinde iPhone satışı yapmak istiyorsa, bazı şeyleri değiştirmek zorunda.

  USB-C port kuralına uymayan firmalara ne olacak?

  Avrupa Birliği ülkelerinde elektronik cihaz tatmak isteyen bütün markalar USB-C kullanmak zorunda. Bundan sonra bu porta sahip olmayan cihazların satışı gerçekleştirilemeyecek. Yeni mevzuata göre Apple bundan sonraki modellerini USB-C portuna uygun olacak şekilde tasarlamak zorunda. Aksi takdirde bütün bir Avrupa pazarından ayrılmak zorunda kalacak.

  2023 senesinin Eylül ayında piyasaya sunulması beklenen iPhone 15 modellerinin, yeniden tasarlanması gerekecek. USB-C’ye geçmesi beklenen modeller ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. 2024 senesinde piyasaya sunulması beklenen iPhone 16 modellerinin beklenmemesi düşünülüyor. Yani Apple’ın 1 sene Avrupa Birliği ülkelerinde satış yapmama riskini göze almaması tahmin ediliyor. Yine de yeni mevzuat ışığında 2024’e kadar süresi olan firma, değişikliğe 2025 senesinde de gidebilir.

  ABD’de de tek tip port kullanımı kuralı uygulanacak mı?

  Dünyanın en çok akıllı telefon satan markalarından biri olan Apple, bu durum karşısında biraz zorlanacak. Amerika Birleşik devletleri tarafından da sıkıştırılan firma, bir değişiklik yapmak zorunda bırakılıyor. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki senatörler de, tek tip port kullanım çağrısı yapmaktalar. Şayet orada da böyle bir mevzuat onaylanırsa, Apple hız kaybetmeden çalışmalara başlamalı. Böyle bir kararın çıkıp çıkmayacağı noktasında ise gözler Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’na çevrildi. 

  Avrupa Birliği aynı zamanda yedek parçalara da el attı

  Elektronik cihaz ortak port kullanımı dışında bir yenilik daha Avrupa Birliği'nde yer aldı. Öğrenilen son bilgiler ışığında Avrupa Birliği akıllı telefon üreticilerinden bir talepte daha bulunacak. Bu talep kapsamında en az 5 sene boyunca, satılacak telefonlara yedek parça sunulması istenecek.

  Bu talepte istenen yedek parçalar ise spesifik olarak belirtildi. Her model için 15 farklı yedek parçanın müşterilere sağlanması firmalardan istenecek. Aynı zamanda akıllı telefon modellerinin pillerinin ömürlerinin de uzatılması bekleniyor. Akıllı telefonlarda yer alan lityum iyon pillerin belirli performans göstermesi beklentisi ortaya kondu. 500 kere şarj kullanımı sonrasında en az %83 pil ömrünün olması beklenecek.

  Avrupa Birliği bunun yanında enerji verimliliği göstergesini de ele aldı. Enerji verimliliği göstergesi noktasında, tabletlerinin de beklenti altında kalacağı düşünülüyor. Önümüzdeki süreçte bu maddelerinde yasalaşması beklenmekte. Yasalaştık sonra ise, elektronik cihaz üreten her firma için bu kurallar geçerli olacak.

  USB Type C nedir?

  USB standartları sürekli olarak gelişim göstermektedirler. 2013 senesinde sektöre sunulan USB 3.1’den sonra, USB-C konnektörü de ortaya çıktı. Sonrasında ise birçok dünya devi elektronik üreticisi tarafından tasarımlara dahil edildi. Bu markalar arasında Samsung, Xiaomi, Oppo, HTC ve LG isimleri yer almakta. Günümüzde hala daha en yeni telefon modelleri ve diğer elektronik ürünler tarafından bu port kullanılmaktadır.

  -

  Bağlantı hızı bu port sayesinde 3.1’e ulaşmayı başardı. Daha küçük ve simetrik tasarımı sayesinde kullanımı da daha kolaylaştı. Cihazlara takılması ve çıkarılması çok daha kullanışlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Diğer kablolardan çok daha fazla elektrik taşınabilmesi de yine bu port ile mümkün hale geldi. Bu sayede, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler bile hızlıca şarj edilebiliyor. 

  USB-C’yi diğerlerinden daha iyi kılan özellikleri

  Intel tarafından geliştirilen Thunderbolt 3 teknolojisi, USB-C’ler ile birlikte kullanılmaktadır. Bu teknoloji ise, USB-C’ye rakiplerinin karşısında üstünlük kurma şansı tanır. Şu ana kadar kullanıcılara sunulan en hızlı dosya aktarım teknolojisi olduğu da iddia edilmekte. Bu teknoloji sayesinde USB-C’nin sahip olduğu üstün özelliklerin yer aldığı tablo aşağıda yer almaktadır:


   USB-C Diğerlerinden Üstün Özellikleri
  14K filmlerin HDMI kablosuna ihtiyaç duyulmadan hızlı bir şekilde aktarılmasına imkan tanır.
  24K çözünürlüğe sahip, 60 Hz iki farklı ekranı aynı anda destekleme imkanı sunar. 
  3Tek bir kablo ile hızlı bir şekilde notebook, bilgisayar ve tabletleri şarj eder.
  4Bilgisayarlar arasında hızlı dosya aktarımlarına olanak tanır. 10 GB Ethernet bağlantısı ile  bu olanağı kullanıcılarına sunar.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Threads Artık Türkiye’de Kullanılmayacak: 29 Nisan’dan Sonra Giriş Yapılamayacak!

  Meta, Rekabet Kurumu'nun kararı üzerine 29 Nisan'da Türkiye'deki Threads uygulamasını geçici olarak durduracak.

  Samsung Galaxy C55 Geliyor: Yıllar Sonra Yeniden Canlanan Bir Efsane!

  Samsung, Galaxy C55 ile 7 yıl aradan sonra C serisini yeniden canlandırıyor. Cihaz, Full HD ekran, Android 14 ve 8GB RAM ile öne çıkıyor.

  Apple’ın Son Hamlesi: Google Gemini, iOS 18 ile iPhone’lara Gelebilir!

  Apple, Google'ın Gemini yapay zekasını iPhone'lara entegre etmeyi değerlendiriyor. Buna göre iOS 18 ile kullanıcı deneyimi yenilikçi bir boyut kazanabilir.

  macOS Sonoma Güncellemesi, Monitörlerin USB Portlarını Bozuyor: İşte Detaylar!

  macOS Sonoma 14.4 güncellemesi Dell, Samsung ve Gigabyte monitörlerde USB port sorunlarına yol açıyor.

  Avrupa Birliği’nden Apple’ı Üzecek USB-C Kararı! Bundan Sonra Diğer Portlar Kullanılmayacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et