R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple'dan Alkollüyken Araba Kullanmayı Engelleyen Teknoloji

  Apple'ın yeni Araba Anahtarı alkol ölçer özelliği, sarhoşsanız arabanızın kilidini açmayı reddedebilir. İşte Apple'ın yeni araba kilitleme patenti.

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 10.05.2022 12:47 1215 2 dk okuma süresi
  Apple'dan Alkollüyken Araba Kullanmayı Engelleyen Teknoloji
  Son Düzenleme:

  Apple, araba kullanmamanız gerektiğinde arabanıza binmenizi önlemek için Araba Anahtarı teknolojisi için yeni güvenlik özelliklerini araştırıyor.

  Geçen yıl Apple'dan yapılan bir patent başvurusu, bir iPhone veya Apple Watch'un kullanıcının alkol ölçer özellikleri sunarak sarhoş olup olmadığını belirlemesine izin vermenin yolları üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. 

  En son patent başvurusu, özellikle Araba Anahtarı arayüzlerini kapsar, ancak sunulan kavramlar arasında, Araba Anahtarının belirli koşullar altında kullanılmasını engelleyecek geçici kısıtlamalar ekleme fikri bulunuyor.

  Apple'ın yeni araba kilitleme patenti 

  Apple'ın Araba Anahtarı, kullanıcıların bir aracın kilidini açmak veya sürmek için paylaşılan anahtarların ne zaman kullanılabileceği konusunda sınırlamalar belirlemeleri için zaten bir yol sağlıyor. 

  Bununla birlikte yeni patent başvurusu, ana uygulamalardan biri olan kandaki alkol içeriğini ölçmekle birlikte, bu kısıtlamaları biyometrik kriterlere bağlamak için genişletmenin bir yolunu özetlemekte:

  Bazı düzenlemelerde, bir kullanıcı önceden belirlenmiş zaman periyodu sona ermeden önce güvenli kimlik bilgisi üzerindeki geçici kısıtlamayı kaldırmaya çalışırsa, geçici kısıtlamanın kaldırılabilmesi için bir veya daha fazla kilit açma kriterinin karşılanması gerekir. 

  Örneğin, bir veya daha fazla kilit açma kriteri, bir veya daha fazla biyometrik kriter içerebilir (eşik değerinin altında alkol seviyesi gibi).

  Apple'ın yeni araba kilitleme patenti

  Patent başvurusu aynı zamanda iPhone'daki Araba Anahtarı arayüzünün nasıl çalışacağını gösteren birkaç çizim içerir. Patent, Araba Anahtarınızdaki kısıtlamaları kaldırmak için bir alkol ölçer kullanmaya yönelik özel referanslar da dahildir.

  Bu fikir ne kadar ilginç olsa da, Apple'ın bunu herkese uygulayacağından korkmanıza gerek yok. Patent başvurusu, bu özelliklerin tamamen isteğe bağlı olacağını öne sürüyor. Ayrıca iPhone'un arabanıza binmenin tek yolu olacağı bir dünyadan çok uzaktayız.

  Bununla birlikte araç sahipleri, şehirde bir gece için dışarı çıkmadan önce güvenlik nedenleriyle kendi Araba Anahtarlarını kısıtlamayı seçebilir. Bununla birlikte özellikle Araba Anahtarlarını arkadaşlarınızla ve aile üyeleriyle, özellikle de gençler ile paylaşırken ne kadar yararlı olacağını hayal etmek zor değil.

  Siz Apple'ın yeni araba kilitleme projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'dan Heyecanlandıran Hamle: iPad ve HomePod Bir Arada!

  Apple, yeni bir akıllı ev cihazını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. iPad ve HomePod'dan birkaç özelliği içinde barındıracak bu yeni ürünün çıkış tarihi de merak konusu oldu.

  Elif 1020

  5G Teknolojisi

  5G, minimum sinyal iletim gecikmesi ile yüksek internet hızlarına (25 Gbps'ye kadar) sahip beşinci nesil bir mobil iletişim standardıdır.

  4G Teknolojisi

  4G, hücresel ağlarda veri yönetimi için dördüncü ve en yeni nesil teknolojidir. 3G sistemlerinden çok daha hızlı ve daha yüksek kapasiteye sahiptir.

  P2P Teknolojisinde Çalışan Görüntülü Arama Uygulaması Keet Duyuruldu!

  Kripto para piyasasının güçlü şirketlerinden "Bitfinex" ve "Tether" tarafından "P2P" tabanlı yeni nesil bir görüntülü arama uygulamasının geliştirildiği biliniyordu. Resmi lansmanla Keet özellikleri açıklandı ve kullanıma sunuldu! İşte Keet uygulaması!

  Apple'dan Alkollüyken Araba Kullanmayı Engelleyen Teknoloji

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et