R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir

  Apple, Çin'deki karantinanın olası tehlikelerini göz ardı etmiyor. Tedarik zinciri kesintisi, Apple fiyatlarını etkiler mi? İşte detaylar.

  Omer Dursun Omer Dursun 01.05.2022 23:50 1294 2 dk okuma süresi
  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir
  Son Düzenleme:

  Apple, Şanghay ve komşu illerdeki karantina kurallarından sert bir şekilde etkilenmeye başladı. Bu karantinalar, ABD'li teknoloji devinin operasyonlarının Çin'den çıkarılmasını hızlandırma potansiyelini artırdı.

  Apple'ın Çin'deki geniş nakliye ve üretim kesintisinden kaynaklanan kayıplar hakkında kesin bir rakam vermek zor. Ancak Apple CFO'su Luca Maestri, Covid-19 ile ilgili karantinaların ve çip sıkıntısının yaşandığını söyledi. 

  Maestri'ye göre bu sorunlar, Haziran çeyreğinde şirketin gelirini 8 milyar ABD doları kadar azaltacak. Maestri, bunun bir önceki çeyrekteki etkiden "önemli ölçüde daha büyük" olduğunu söyledi ve ayrıca Çin'de karantinalar nedeniyle azalan tüketici talebinin “zincirleme etkisi” konusunda uyarıda bulundu.

  Apple, Çin fabrikalarındaki üretimden memnun değil

  Apple, COVID-19'un Çin'de üretim ve talebi sekteye uğratması, Ukrayna'daki savaşın satışları engellemesi ve lojistikte yavaşlama yaşanması nedeniyle daha büyük sorunlar olacağını tahmin ediyor.

  Tedarik sorunlarının Çin'in Şangay kentindeki COVID karantinasından kaynaklandığını ve çip kıtlıklarını yansıttığını da sözlerine ekledi. Salgının Çin'deki talebi de etkilediğini söyledi.

  Apple Çin fabrikaları

  Apple CEO'sundan çip krizi açıklaması

  Apple CEO'su Tim Cook, Apple ürünlerinin montajını yapan Çin fabrikalarının neredeyse tamamının son COVID kapatmalarının ardından yeniden açıldığını söyledi. Ancak Cook, şirketin çoğunlukla eski ürünleri etkileyen çip sıkıntısının ne zaman sona ereceğini tahmin edemediğini dile getirdi.

  Navellier & Associates'in baş yatırım yetkilisi Louis Navellier, "Hepimiz Çin'de gerçekten neler olup bittiğine dair daha iyi bir rehber arıyorduk, ancak bu olmadı" dedi.

  Çin, Covid-19'un son derece bulaşıcı Omicron varyantına karşı Mart ayının sonundan bu yana Şanghay ve Jiangsu eyaletinde katı karantina uygulamaları yürütüyor. 

  Diğer ülkelerin, özellikle de Covid kaynaklı karantinadan sonra normale dönen Vietnam ve Hindistan'ın, Apple'ın üretim zincirinde daha büyük bir paya sahi olabileceği düşünülüyor.

  Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple Safari'deki Problemi Çözdü: Kullanıcılar Bu Kelimeleri Tekrar Aratabilecek!

  Apple Safari uygulaması, belirli arama terimleri girildiğinde çökerek ilginç bir hata vermeye başlamıştı. Ancak Apple yetkilileri, kısa sürede sorunu çözdü.

  iOS 15.7 Sürümü için Apple’dan Önemli Karar!

  Apple, yeni güncelleme ile beraber iOS 15.7.1 sürümünü yayınladı. Yayınlanan yeni sürüm ile beraber 15.7 sürümüne geçiş de engellenmiş oldu.

  Apple Kullanıcıları “Hey Siri” Komutuna Veda Ediyor!

  Apple’ın popüler sanal dijital asistanı Siri, bundan sonra 'Hey Siri' komutu ile çalışmayacak. Apple, bundan sonra kullanıcıları tek kelime ile uyandıracak!

  2022 Kasım Otomobil Fiyatları: 400.000 TL’nin Altında Tek Otomobil Var

  2022 Kasım ayında sıfır araç fiyatlarına yeni zamlar geldi. Buna göre 400.000 TL'nin altında Hyundai i10 dışında sıfır araç kalmadı.

  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et