R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir

  Apple, Çin'deki karantinanın olası tehlikelerini göz ardı etmiyor. Tedarik zinciri kesintisi, Apple fiyatlarını etkiler mi? İşte detaylar.

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  01.05.2022 23:50 1584 2 dk okuma süresi
  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir
  Son Düzenleme:

  Apple, Şanghay ve komşu illerdeki karantina kurallarından sert bir şekilde etkilenmeye başladı. Bu karantinalar, ABD'li teknoloji devinin operasyonlarının Çin'den çıkarılmasını hızlandırma potansiyelini artırdı.

  Apple'ın Çin'deki geniş nakliye ve üretim kesintisinden kaynaklanan kayıplar hakkında kesin bir rakam vermek zor. Ancak Apple CFO'su Luca Maestri, Covid-19 ile ilgili karantinaların ve çip sıkıntısının yaşandığını söyledi. 

  Maestri'ye göre bu sorunlar, Haziran çeyreğinde şirketin gelirini 8 milyar ABD doları kadar azaltacak. Maestri, bunun bir önceki çeyrekteki etkiden "önemli ölçüde daha büyük" olduğunu söyledi ve ayrıca Çin'de karantinalar nedeniyle azalan tüketici talebinin “zincirleme etkisi” konusunda uyarıda bulundu.

  Apple, Çin fabrikalarındaki üretimden memnun değil

  Apple, COVID-19'un Çin'de üretim ve talebi sekteye uğratması, Ukrayna'daki savaşın satışları engellemesi ve lojistikte yavaşlama yaşanması nedeniyle daha büyük sorunlar olacağını tahmin ediyor.

  Tedarik sorunlarının Çin'in Şangay kentindeki COVID karantinasından kaynaklandığını ve çip kıtlıklarını yansıttığını da sözlerine ekledi. Salgının Çin'deki talebi de etkilediğini söyledi.

  Apple Çin fabrikaları

  Apple CEO'sundan çip krizi açıklaması

  Apple CEO'su Tim Cook, Apple ürünlerinin montajını yapan Çin fabrikalarının neredeyse tamamının son COVID kapatmalarının ardından yeniden açıldığını söyledi. Ancak Cook, şirketin çoğunlukla eski ürünleri etkileyen çip sıkıntısının ne zaman sona ereceğini tahmin edemediğini dile getirdi.

  Navellier & Associates'in baş yatırım yetkilisi Louis Navellier, "Hepimiz Çin'de gerçekten neler olup bittiğine dair daha iyi bir rehber arıyorduk, ancak bu olmadı" dedi.

  Çin, Covid-19'un son derece bulaşıcı Omicron varyantına karşı Mart ayının sonundan bu yana Şanghay ve Jiangsu eyaletinde katı karantina uygulamaları yürütüyor. 

  Diğer ülkelerin, özellikle de Covid kaynaklı karantinadan sonra normale dönen Vietnam ve Hindistan'ın, Apple'ın üretim zincirinde daha büyük bir paya sahi olabileceği düşünülüyor.

  Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Twitch Abonelik Ücretlerine Zam Geldi: İşte Güncel Fiyatlar!

  Twitch abonelik ücretleri arttı! Avustralya, Kanada, UK ve Türkiye'de yeni fiyatlar 28 Mart'ta geçerli olacak.

  Apple, Yenilenmiş M3 MacBook Pro Satmaya Başladı: İşte Detaylar!

  Apple, M3 Pro ve M3 Max çipli yenilenmiş MacBook Pro modellerini, uygun fiyatlarla ve tam işlevsellik garantisiyle satışa çıkarıyor.

  Apple Vision Pro 2’nin Çıkış Tarihi Gecikecek: İşte Nedeni!

  Apple Vision Pro 2'nin çıkışı için en az 18 ay beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda yeni modelde ele alınması gereken birçok sorun bulunuyor.

  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et