R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir

  Apple, Çin'deki karantinanın olası tehlikelerini göz ardı etmiyor. Tedarik zinciri kesintisi, Apple fiyatlarını etkiler mi? İşte detaylar.

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  01.05.2022 23:50 1608 2 dk okuma süresi
  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir
  Son Düzenleme:

  Apple, Şanghay ve komşu illerdeki karantina kurallarından sert bir şekilde etkilenmeye başladı. Bu karantinalar, ABD'li teknoloji devinin operasyonlarının Çin'den çıkarılmasını hızlandırma potansiyelini artırdı.

  Apple'ın Çin'deki geniş nakliye ve üretim kesintisinden kaynaklanan kayıplar hakkında kesin bir rakam vermek zor. Ancak Apple CFO'su Luca Maestri, Covid-19 ile ilgili karantinaların ve çip sıkıntısının yaşandığını söyledi. 

  Maestri'ye göre bu sorunlar, Haziran çeyreğinde şirketin gelirini 8 milyar ABD doları kadar azaltacak. Maestri, bunun bir önceki çeyrekteki etkiden "önemli ölçüde daha büyük" olduğunu söyledi ve ayrıca Çin'de karantinalar nedeniyle azalan tüketici talebinin “zincirleme etkisi” konusunda uyarıda bulundu.

  Apple, Çin fabrikalarındaki üretimden memnun değil

  Apple, COVID-19'un Çin'de üretim ve talebi sekteye uğratması, Ukrayna'daki savaşın satışları engellemesi ve lojistikte yavaşlama yaşanması nedeniyle daha büyük sorunlar olacağını tahmin ediyor.

  Tedarik sorunlarının Çin'in Şangay kentindeki COVID karantinasından kaynaklandığını ve çip kıtlıklarını yansıttığını da sözlerine ekledi. Salgının Çin'deki talebi de etkilediğini söyledi.

  Apple Çin fabrikaları

  Apple CEO'sundan çip krizi açıklaması

  Apple CEO'su Tim Cook, Apple ürünlerinin montajını yapan Çin fabrikalarının neredeyse tamamının son COVID kapatmalarının ardından yeniden açıldığını söyledi. Ancak Cook, şirketin çoğunlukla eski ürünleri etkileyen çip sıkıntısının ne zaman sona ereceğini tahmin edemediğini dile getirdi.

  Navellier & Associates'in baş yatırım yetkilisi Louis Navellier, "Hepimiz Çin'de gerçekten neler olup bittiğine dair daha iyi bir rehber arıyorduk, ancak bu olmadı" dedi.

  Çin, Covid-19'un son derece bulaşıcı Omicron varyantına karşı Mart ayının sonundan bu yana Şanghay ve Jiangsu eyaletinde katı karantina uygulamaları yürütüyor. 

  Diğer ülkelerin, özellikle de Covid kaynaklı karantinadan sonra normale dönen Vietnam ve Hindistan'ın, Apple'ın üretim zincirinde daha büyük bir paya sahi olabileceği düşünülüyor.

  Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  Apple Watch Series 10, Tasarım ve Özellikleri ile Merak Uyandırıyor!

  Apple Watch Series 10, daha ince kasa ve daha büyük ekran ile geliyor. Ünlü analist Kuo'ya göre yeni model Eylül ayında iPhone 16 serisiyle tanıtılabilir.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Apple, iOS 18 ile Sürpriz Yapacak: Sevilen Duvar Kağıtları Geri Geliyor!

  Apple, iOS 18 ve macOS 15 ile eski iPhone ve Mac duvar kağıtlarını geri getiriyor. Kullanıcılar, nostaljik duvar kağıtlarıyla geçmişe bir yolculuk yapacak.

  Apple Tedarik Sorunlarına Karşı Uyardı: Fiyatlar Zamlanabilir

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et