R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple "Oyun Kumandası" Patenti Aldı

  Apple üç farklı tasarımdan oluşan oyun kumandası patenti aldı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi ile Avrupa Patent Ofisi'ne yapılan başvurular Apple'ın bu konuda ciddi bir adım atabileceğini gösteriyor.

  Timur Demir Timur Demir 13.04.2022 16:38 391 2 dk okuma süresi
  Apple "Oyun Kumandası" Patenti Aldı
  Son Düzenleme:

  Apple neredeyse her ay yeni aldığı patentlerle ön plana çıkmayı başarıyor. Bu sefer oyun kumandası patenti ile gündeme gelen şirket, geliştireceği oyun kumandasını hem iPhone hem de iPad ile uyumlu bir şekilde kullanılacak hale getirip fark yaratmanın peşinde.

  Apple daha önce Apple Arcade hizmetiyle oyun sektörüne ufak bile olsa giriş yapmayı başarmıştı. Şirket bunu bir adım daha ileriye götürecek bir adım attı. Apple özellikle mobil oyun kullanımını kolaylaştıracak oldukça işlevsel bir oyun kumandası geliştirmekle meşgul durumda.

  Apple'dan iPhone ve iPad uyumlu oyun kumandası

  Apple oyun kumandası patentini ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi ve Avrupa Patent Ofisi aracılığıyla aldı. Patentlerin doğrudan son ürünü göstermediklerini belirtmek gerekiyor. Henüz her şey model aşamasında ve denemeler devam ediyor. Ayrıca patentlerin biri 31 Mart, diğeri ise 11 Nisan tarihli.

  Avrupa Patent Ofisi'ne sunulan patent Patently Apple tarafından ortaya çıkarıldı. Patente göre üzerinde çalışılmakta olan en az üç potansiyel oyun kumandası bulunuyor. Hepsinin kullanım şekilleri farklı ve bununla birlikte insanların üçüncü bir aparatı kullanma gereksinimlerini ortadan kaldırıyor.

  Apple'ın iPhone ve iPad ile uyumlu olacak patentlerinin biraz Nintendo Switch aksesuarlarına benzediğini hemen fark edebilirsiniz. Ayrıca geliştirilecek bu oyun kumandası standart bir kontrolcüden çok daha fazlasını ortaya koyabilir. Örneğin ikincil ekran görevi görebilir.

  Üç farklı tasarımdan hangisinin olacağı net değil

  Avrupa Patent Ofisi'ne sunulan patent dosyasından elde edilen bilgilere göre Apple oyun kumandası için üç farklı tasarım geliştirmiş durumda. Tasarımlardan hangisinin geçerlilik kazanacağını veya gelişim aşamasında hangisinin daha fazla kolaylık sağlayacağı şimdilik bilinmiyor.

  Tasarımlardan ilki Nintendo Switch tarzı bir tasarım ve pek çok yönden Backbone One oyun kumandasını andırıyor. İkinci tasarım ise tabletin veya telefonun altına yerleştirilen bir kontrolcü şeklinde. Üçüncü tasarım ise geleneksel oyun kumandalarına benziyor.

  Apple bir süredir oyun sektörüne yönelik herhangi bir adım atmamış ve Apple Arcade sonrasında sessizliğini korumuştu. Yeni patentin ortaya çıkışı oyun sektörünü unutmadığını gösteriyor. Şirketin oyun kumandası için nasıl bir yol izleyeceği şimdiden büyük merak konusu olmuş durumda.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple Safari'deki Problemi Çözdü: Kullanıcılar Bu Kelimeleri Tekrar Aratabilecek!

  Apple Safari uygulaması, belirli arama terimleri girildiğinde çökerek ilginç bir hata vermeye başlamıştı. Ancak Apple yetkilileri, kısa sürede sorunu çözdü.

  iOS 15.7 Sürümü için Apple’dan Önemli Karar!

  Apple, yeni güncelleme ile beraber iOS 15.7.1 sürümünü yayınladı. Yayınlanan yeni sürüm ile beraber 15.7 sürümüne geçiş de engellenmiş oldu.

  Apple Kullanıcıları “Hey Siri” Komutuna Veda Ediyor!

  Apple’ın popüler sanal dijital asistanı Siri, bundan sonra 'Hey Siri' komutu ile çalışmayacak. Apple, bundan sonra kullanıcıları tek kelime ile uyandıracak!

  Elon Musk Sonunda Twitter’ı Satın Aldı: Platformda Ne Değişiklikler Yapacak?

  Uzun bir süreden sonra Elon Musk, Twitter'ı satın aldı. İlk olarak Twitter CEO'sunu işten çıkaran Musk, birçok değişiklik yapacağının da sinyalini verdi.

  Apple "Oyun Kumandası" Patenti Aldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et