R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple "Oyun Kumandası" Patenti Aldı

  Apple üç farklı tasarımdan oluşan oyun kumandası patenti aldı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi ile Avrupa Patent Ofisi'ne yapılan başvurular Apple'ın bu konuda ciddi bir adım atabileceğini gösteriyor.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  13.04.2022 16:38 971 2 dk okuma süresi
  Apple "Oyun Kumandası" Patenti Aldı
  Son Düzenleme:

  Apple neredeyse her ay yeni aldığı patentlerle ön plana çıkmayı başarıyor. Bu sefer oyun kumandası patenti ile gündeme gelen şirket, geliştireceği oyun kumandasını hem iPhone hem de iPad ile uyumlu bir şekilde kullanılacak hale getirip fark yaratmanın peşinde.

  Apple daha önce Apple Arcade hizmetiyle oyun sektörüne ufak bile olsa giriş yapmayı başarmıştı. Şirket bunu bir adım daha ileriye götürecek bir adım attı. Apple özellikle mobil oyun kullanımını kolaylaştıracak oldukça işlevsel bir oyun kumandası geliştirmekle meşgul durumda.

  Apple'dan iPhone ve iPad uyumlu oyun kumandası

  Apple oyun kumandası patentini ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi ve Avrupa Patent Ofisi aracılığıyla aldı. Patentlerin doğrudan son ürünü göstermediklerini belirtmek gerekiyor. Henüz her şey model aşamasında ve denemeler devam ediyor. Ayrıca patentlerin biri 31 Mart, diğeri ise 11 Nisan tarihli.

  Avrupa Patent Ofisi'ne sunulan patent Patently Apple tarafından ortaya çıkarıldı. Patente göre üzerinde çalışılmakta olan en az üç potansiyel oyun kumandası bulunuyor. Hepsinin kullanım şekilleri farklı ve bununla birlikte insanların üçüncü bir aparatı kullanma gereksinimlerini ortadan kaldırıyor.

  Apple'ın iPhone ve iPad ile uyumlu olacak patentlerinin biraz Nintendo Switch aksesuarlarına benzediğini hemen fark edebilirsiniz. Ayrıca geliştirilecek bu oyun kumandası standart bir kontrolcüden çok daha fazlasını ortaya koyabilir. Örneğin ikincil ekran görevi görebilir.

  Üç farklı tasarımdan hangisinin olacağı net değil

  Avrupa Patent Ofisi'ne sunulan patent dosyasından elde edilen bilgilere göre Apple oyun kumandası için üç farklı tasarım geliştirmiş durumda. Tasarımlardan hangisinin geçerlilik kazanacağını veya gelişim aşamasında hangisinin daha fazla kolaylık sağlayacağı şimdilik bilinmiyor.

  Tasarımlardan ilki Nintendo Switch tarzı bir tasarım ve pek çok yönden Backbone One oyun kumandasını andırıyor. İkinci tasarım ise tabletin veya telefonun altına yerleştirilen bir kontrolcü şeklinde. Üçüncü tasarım ise geleneksel oyun kumandalarına benziyor.

  Apple bir süredir oyun sektörüne yönelik herhangi bir adım atmamış ve Apple Arcade sonrasında sessizliğini korumuştu. Yeni patentin ortaya çıkışı oyun sektörünü unutmadığını gösteriyor. Şirketin oyun kumandası için nasıl bir yol izleyeceği şimdiden büyük merak konusu olmuş durumda.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Büyük Rekabet: Apple, Huawei'ye Karşı Fiyatlarda İndirime Gitti!

  Apple, Çin'deki satışlarını artırmak için Huawei'ye karşı iPhone modellerinde yüzde 20'yi aşan agresif indirimler yaptı. İndirimler, 28 Mayıs'a kadar sürecek.

  Apple, iOS 17.5 RC Sürümünü Yayınladı: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  Apple, iOS 17.5 RC sürümünü tanıttı. Güncelleme, yeni onarım durumu özelliği, Pride duvar kağıdı, güvenlik güncellemeleri ve daha fazlasını içeriyor.

  Apple Fotoğraflar'a Gelecek Yapay Zeka ile İlgili Özellikler Belli Oldu!

  Apple'ın Let Loose etkinliği, yenilikçi logo ve Fotoğraflar uygulamasındaki 'Clean up' özelliği ile dijital düzenlemeyi yeniden tanımlıyor.

  Apple’dan Katlanabilir iPhone ve Hibrit iPad Geliyor: Tarih Verildi!

  Apple'ın 2025 yılında hibrit bir iPad modelini piyasaya süreceği iddia ediliyor. Katlanabilir bir iPhone ise 2026 yılında gelebilir!

  Apple "Oyun Kumandası" Patenti Aldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et