R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple, Kazancıyla Rekor Kırdı! Dudak Uçuklatan Rakamlar

  Apple, 2022 yılının ikinci çeyreğine dair kazanç raporunu açıkladı. iPad hariç tüm ürünlerinde rekor kırmayı başardı.

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  29.04.2022 13:46 955 2 dk okuma süresi
  Apple, Kazancıyla Rekor Kırdı! Dudak Uçuklatan Rakamlar
  Son Düzenleme:

  Apple yeni bir rekor olan 97,3 milyar dolarlık gelir de dahil olmak üzere 2022 mali yılının ikinci çeyreği ile ilgili kazanç raporunu yayınladı. Tüketici elektroniği devi, hizmet kategorisi sayesinde Wall Street hedeflerini aştı. 

  Apple hisseleri ise Çin'deki Covid-19 ile ilgili karantinanın etkisiyle ilgili endişeler üzerine uzun süreli işlemlerde düştü.

  Teknoloji devi; iPhone, Mac, Giyilebilir Ürünler ve Hizmetler kategorilerinde büyüme yaşadı. Ancak ilginç bir şekilde iPad tarafı, bir önceki çeyreğe kıyasla yaklaşık yüzde 2 düştü.

  Apple 97 milyar dolardan fazla kazandı

  California merkezli şirket, 26 Mart'ta sona eren çeyrekte 97.28 milyar dolarlık satışlardan hisse başına 1.52 dolar kazandı. FactSet tarafından yapılan ankete katılan analistler, Apple'ın 94 milyar dolarlık satışlardan hisse başına 1.42 dolar kazanmasını bekliyordu. Yıllık bazda ise Apple satışları ve kazançları yüzde 9 arttı.

  Apple 97 milyar dolardan fazla kazandı

  Mart çeyreğinde, Apple'ın iPhone satışları yüzde 5 artarak 50.57 milyar dolara yükseldi. Akıllı telefonlar, şirketin dönem içindeki toplam satışlarının yüzde 52'sini oluşturdu.

  Apple'ın hizmet geliri mali yılın ikinci çeyreğinde yüzde 17 artışla 19.82 milyar dolara yükseldi. Apple'ın Mac satışları yaklaşık yüzde 15 artarak 10.44 milyar dolara ulaştı. Ancak iPad satışları yüzde 2 düşüşle 7.65 milyar dolara geriledi.

  • iPhone: Bir önceki çeyrekte 47,9 milyar dolardan 50,5 milyar dolara yükseldi.
  • iPad: Bir önceki yılın çeyreğindeki 7,8 milyar dolardan 7,6 milyar dolara düştü.
  • Mac: Bir önceki çeyrekte 9,1 milyar dolardan 10.4 milyar dolara yükseldi.
  • Giyilebilir Ürünler, Ev ve Aksesuarlar: Bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 7,8 milyar dolardan 8,8 milyar dolara yükseldi.
  • Hizmetler: Bir önceki çeyrekte 16,9 milyar dolardan 19,8 milyar dolara yükseldi.

  Apple birden fazla kategoride rekor kıran kazançlar elde etti

  Apple'ın CFO'su Luca Maestri yeni kazanç raporuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: 

  “Hizmetler için tüm zamanların gelir rekorunu ve iPhone, Mac ile Giyilebilirler Ürünler, Ev ve Aksesuarlar için Mart çeyreği gelir rekorları kırdığımız için Mart çeyreğine ilişkin rekor iş sonuçlarımızdan çok memnunuz.”

  Giyilebilir Ürünler, Ev ve Aksesuarlar kategorisinde yer alan ürünler şu şekilde: Apple Watch, Apple TV, HomePod mini, iPod touch, AirPods, Beats kulaklıklar, iPhone kılıfları ve Apple Watch kayışları gibi aksesuarlar 

  Hizmetler ise App Store, Apple Music, Apple Arcade, Apple TV+, Apple Fitness+, iCloud, Apple Pay, AppleCare planlarını içerir.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, iOS 18 ile Sürpriz Yapacak: Sevilen Duvar Kağıtları Geri Geliyor!

  Apple, iOS 18 ve macOS 15 ile eski iPhone ve Mac duvar kağıtlarını geri getiriyor. Kullanıcılar, nostaljik duvar kağıtlarıyla geçmişe bir yolculuk yapacak.

  Apple, iPhone ve Apple Watch Garanti Şartlarını Değiştiriyor: Artık Kılcal Çatlaklar Garanti Dışı Kalacak!

  Apple, iPhone ve Apple Watch garanti şartlarını değiştirdi. Artık kılcal ekran çatlakları garanti kapsamında olmayacak, kullanıcılar onarım için ödeme yapacak.

  Apple, iOS 18 ile Daha Fazla Özelleştirme İmkanı Sunacak!

  iOS 18, iPhone kullanıcılarına daha fazla ana ekran ve simge özelleştirme imkanı sunuyor. Yeni güncelleme, yapay zeka odaklı özelliklerle birlikte geliyor.

  Apple, macOS 15 ile Yeni Özellikler Getiriyor: Sistem Ayarları Yenileniyor!

  Apple, macOS 15 ile Sistem Ayarları ve uygulama arayüzlerinde büyük yenilikler yapıyor. Siri simgesi ve Hesap Makinesi tasarımı da güncelleniyor.

  Apple, Kazancıyla Rekor Kırdı! Dudak Uçuklatan Rakamlar

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et