R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple için Yeni Dönem Başlıyor: Büyük Gelir Kaybı Yaşanabilir!

  Güney Kore'de yasaların yeniden düzenlenmesinin ardından üçüncü taraf ödeme sistemlerine izin verildi. Bu durum karşısında Apple'ın büyük zarar edeceği düşünülüyor.

  Ecem
  Ecem R10 Editörü
  01.07.2022 20:04 2137 2 dk okuma süresi
  Apple için Yeni Dönem Başlıyor: Büyük Gelir Kaybı Yaşanabilir!
  Son Düzenleme:

  Apple hizmet verdiği uzun yıllardan bu yana üçüncü taraf ödeme hizmetlerine sıcak bakmadığını ortaya koymuştu. Daha önce konu defalarca gündeme gelmiş olmasına rağmen şirketin süreci olumlu karşılamadığı biliniyor. Teknoloji devi bu süreci farklı şekilde yürütmeye karar vermiş gibi görünüyor. Daha önceki dönemde oyun içerisinde doğrudan ödeme yöntemi eklediği için sorun yaşamıştı. Bu süreçte Epic Games ile sorun yaşayarak mahkemelik olduğu belirlendi. 

  Fortnite bu süreçte sevilen bir yapım olmasına rağmen mahkemelik olduktan sonra Apple tarafından mağazalardan kaldırmak zorunda kaldı. Apple için sadece kendi ödeme sistemleri kullanılıyordu. Bu süreçte yapılan değişikliklere bir yenisi eklendi ve Güney Kore’de Telekomünikasyon Ticaret Yasasında bazı farklılıklar meydana geldi. Bununla birlikte üçüncü taraf ödeme sistemlerinin hayata geçirilmesine karar verildi. Ancak bu durum Apple için hiç olumlu bir durum olmayacak. 

  Apple için Üçüncü Taraf Ödeme Dönemi Başlıyor!

  Güney Kore’de uzun zamandır üzerinde çalışmaların devam ettiği, Google ve Apple’ı yakından ilgilendiren yasa sonunda hayata geçmiş oldu. Bu süreçte üçüncü taraf ödeme sistemleri zorunlu hale geldi. Bu durum Apple’ın sürece dahil olmasını da sağlamış oldu. Apple hala kendi ödeme sistemlerini zorunlu kılması halinde pazardan çekilmeleri sağlanabilecek. Aynı zamanda ısrarcı olmaları halinde ciddi para cezaları da gündeme gelecek. Geliştiriciler bu süreçten sonuna kadar faydalanabilecekler. Ancak şirketler ise gelir kaybına kendilerini şimdiden hazırlamaya başladılar. 

  Apple Gelir Kaybı Yaşayacak!

  Apple uzun süredir sürece itiraz ediyordu ancak daha fazla itiraz etmenin faydası olmayacağını anladı. Yıl başında ise sürece uyum sağlayacağını açıkladı. Güney Kore tarafından yeni dönemin açıklanmasının ardından şirketlerin nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu oldu. Ancak alternatif ödeme yöntemleri için öncelikli olarak StoreKit Harici Satın Alma Yetkisinin bulunması gerekiyor. Apple alternatif ödeme yöntemi kullanarak bu süreçte geliştiriciler için komisyon alacaklar. Ancak komisyon oranı bu süreçte en fazla yüzde 26 olarak belirlendi. Güney Kore tarafından belirlenen yeni düzenleme kurallarının son derece sert olduğu ve herhangi bir ayrıcalık tanımayacağı ifade edildi. Şimdiden uygulamanın Apple’a ne kadar zarar ettireceği merak konusu oldu.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  Apple için Yeni Dönem Başlıyor: Büyük Gelir Kaybı Yaşanabilir!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et