R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  AMD Ekran Kartlarındaki Boşta Güç Tüketim Sorunun Çözümü VRR Mı?

  VRR özelliğinin etkinleştirilmesi, AMD ekran kartlarının boşta olduğunda yaşadığı yüksek güç tüketimi sorununu çözüyor. Özellikle çoklu monitör kurulumları ve yüksek yenileme hızlarındaki ekranlar için bu durum önemli bir enerji tasarrufu sağlıyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  01.08.2023 15:39 2938 2 dk okuma süresi
  AMD Ekran Kartlarındaki Boşta Güç Tüketim Sorunun Çözümü VRR Mı?
  Son Düzenleme:

  Radeon RX 7900 XT ve RX 7900 XTX ekran kartlarındaki boşta yüksek miktarda güç tüketim sorunu bilinen bir durum. 4K çözünürlüklü ekran veya çoklu monitör yapılandırmasıyla kullanılan bu kartlar, sistem boşta olduğunda 100W'a kadar yüksek güç tüketimine sebep olabiliyor. Fakat bu sorunun bir çözümü bulunmuş olabilir: VRR.

  VRR ile Boşta Güç Tüketiminin Çözümü

  Özellikle yüksek yenileme hızlarında çalışan çoklu monitör kurulumları için, Radeon ekran kartlarının boşta çalışırken yüksek güç kullanımı endişe verici bir durum yaratmaktadır. 

  Ancak ComputerBase'in testlerine göre, RX 7900 XTX Değişken Tazeleme Oranı (VRR) ya da değişken yenileme hızına sahip monitörlere bağlandığında çok daha az güç tüketiyor.

  VRR Özelliği ve Güç Tüketimine Etkisi

  VRR (Adaptive Sync, FreeSync veya G-Sync olarak da bilinir) ayarı Windows ve AMD sürücülerinde bulunmaktadır. Bu özellik, AMD sürücüleri tarafından otomatik olarak etkinleştirilebilmektedir. 

  VRR etkinleştirildiğinde sistem boştayken ve pencereler hareket ettirildiğinde, tek ve çift monitör kullanımında güç tüketimi çok daha düşük olmaktadır. Ancak, SDR modunda video oynatmada bu durumun büyük bir etkisi yoktur.

  VRR Etkinleştirildiğinde Güç Tüketimi

  144Hz tek ve çift monitör kurulumunda, VRR etkinleştirildiğinde en büyük fark görülmektedir. Bu durumda RX 7900 XTX, RTX 4080 modellerinden bile daha az güç tüketmektedir. 

  Aynı durum sadece RDNA3 mimarisi için değil, eski Radeon 6000 modelleri için de geçerlidir. Ancak, bu özelliği aktif hale getirmek için VRR uyumlu bir monitör gereklidir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, Tepkilere Kayıtsız Kalamadı: iPhone 16 Serisinde Ekran Yenileme Hızı Artacak!

  Apple, iPhone 16 ile önceki modeli iPhone 15'in eksiklerini gidermeyi planlıyor. Yeni bilgilere göre iPhone 16'da ekran yenileme hızı artacak!

  Chuwi'nin En Güçlü Mini PC Modeli Tanıtıldı: İşte CoreBox 5th Mini!

  Chuwi'nin yeni mini PC modeli CoreBox 5th Mini, tasarımı ve özellikleriyle dikkat çekiyor. Model hem evde hem de ofiste ideal bir performans deneyimi sunuyor.

  Google Chrome’a Yeni Özellik Geliyor: Videodan Ekran Görüntüsü Almak Kolaylaşacak!

  Google Chrome, YouTube'dan ekran görüntüsü almak için bir güncelleme yayınladı. 'Copy video frame' isimli fonksiyon, ek uygulamalara başvurmanın önüne geçecek!

  MSI, Mavi Ekran Hatası İçin Geçici Çözüm Yayınladı: İşte Detaylar!

  MSI, Windows 11'in son güncellemesi sonrası yaşanan mavi ekran sorunu için geçici çözüm sundu. Kullanıcılara, BIOS sürümünü değiştirmeleri tavsiye ediliyor.

  AMD Ekran Kartlarındaki Boşta Güç Tüketim Sorunun Çözümü VRR Mı?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et