R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!

  ABD ile Çin arasında süregelen ekonomi savaşında karşılıklı yeni hamleler gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD cephesinden teknoloji piyasasını etkileyecek önemli bir karar geldi. Alınan kararla birlikte ABD merkezli teknoloji şirketleri, 10 yıl boyunca Çin’de tesis kuramayacak. İşte teknoloji piyasasını etkileyecek kararın detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 07.09.2022 15:59 1291 2 dk okuma süresi
  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!
  Son Düzenleme:

  Çin ve ABD ekonomi savaşları, teknoloji sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. İlk hamle ABD’den gelmiş ve akıllı telefon pazarında hakimiyeti ele geçiren Huawei’ye ambargo uygulanmıştı. Çin cephesi de ABD’nin yaptırımlarına karşı aldığı yasak ve ambargo kararlarını açıklamıştı.

  Kısa bir süre önce ABD, Nvidia ve AMD için Çin’e gönderim yasağı getirmişti. ABD’nin yeni yasağıyla birlikte küresel işlemci pazarının lideri 2 şirketi etkiledi. Nvidia ve AMD, “makine öğrenimi” ve “yapay zeka gelişimi” alanında kullanılan “grafik işlemcileri” Çin’e gönderemiyor.

  ABD’den Teknoloji Şirketlerine Yeni Çin Yasağı

  ABD Çin teknoloji savaşı

  ABD, yeni başlatılan “fon programı” çerçevesinde teknoloji şirketlerine büyük Çin yasağı getirdi. ABD Başkanı Joe Biden federal fonlama konusunda keskin kararlara imza attı. Yeni yasak kararı, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından duyuruldu. Bakanlık, ABD’de “federal fonlama” desteğinden yararlanan ABD’li teknoloji şirketlerine Çin’de tesis kurma yasağı getirildiğini açıkladı.

  ABD merkezli teknoloji şirketlerinin, artık 10 yıl boyunca Çin’de gelişmiş “teknoloji tesisi” kurması yasaklandı.

  Alınan yasak kararına istinaden ABD Ticaret Bakanı “Gina Raimondo” tarafından açıklama yapıldı. Raimondo tarafından yapılan açıklamada;

  ABD’nin “yeni fon programı” (CHIPS fonunu alan) şirketlerin “ulusal güvenliği” tehdit edemeyeceğini belirtti. Kendilerinin bu konuda gerekli adımlara atmakta kararlı olduklarını belirtti. Bu çerçevede de bakanlık olarak fondan alınan paranın Çin’de yatırım olarak kullanımına müsaade edilmeyecek. Bu şirketlerin en azından 10 yıl süreyle Çin’de teknoloji geliştirmelerinin önüne geçileceğini söyledi.

  Raimondo, yaptığı açıklamasında ayrıda fonu kullanan teknoloji şirketleri için önemli bir hususu da deklare etti. Açıklamaya göre bakanlığın kararı şirketlerin Çin’deki mevcut fabrikalarını etkilemeyecek. Bu fabrikalar için Çin pazarına yönelik olarak genişletme yatırımı yapılabilmesi mümkün olacak.

  ABD CHIPS Programı Nedir?

  CHIPS Programı

  CHIPS programı, ABD’li teknoloji şirketlerine yönelik uygulanan bir programdır. Programın ana hedefi ABD’nin global teknoloji pazarında lider olmasını sağlamaktır. CHIPS programı kapsamında şirketlere 50 Milyar Dolar seviyesinde fon/kaynak aktarılacak.

  ABD, çip krizi probleminin hafifletilmesinin sağlanmasını hedefliyor. Fon kapsamında çip üretiminin tümüyle ABD sınırları içerisine taşınması için 39 Milyar Dolar sağlanacak.

  ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’li teknoloji şirketlerinin CHIPS programı başvurularını 2023 Şubat’tan itibaren alacak.

  ABD ile Çin arasında devam eden ekonomi savaşının teknoloji alanında yarattığı sorunlara dair sizin görüşleriniz neler? Düşüncelerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum'a yazabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TikTok Yorumlar İçin Beğenmeme Butonunu Kullanmaya Başladı! Yorumlara Dislike Butonu Sonunda Geldi!

  TikTok, yeni güncellemeyle beraber yorum beğenmeme özelliğini aktif etti. Beğenmeme butonu sayesinde kullanıcılarla artık, daha gerçek etkileşimler kurulacak.

  Framework’tan Özelleştirilebilir Chromebook Modeli Geldi! İşte Yeni Chromebook Özellikleri!

  Framework, son dönemde özelleştirme ve yükseltme ile birlikte tamir konusunda sınırlılığı olan modeller için kişiselleştirilebilir modeller getirmesiyle biliniyor. Şirket şimdi de "Framework Laptop Chromebook Edition" modelini tanıttı.

  Marvel’s Spider Man Miles Morales’in PC Sürümünden İlk Tanıtım Geldi!

  Marvel evreninin en sevilen karakterlerinden Spider Man'in "Miles Morales" macerası PC'ye geliyor. Sony ve Insomniac'tan PC sürümü için yeni Marvel's Spider Man: Miles Morale fragmanı geldi.

  Apple’dan iPhone 14 Pro Kamera Problemi İçin Açıklama Geldi!

  Apple, son günlerde gündemden düşmeyen iPhone 14 Pro kamera arızasıyla ilgili açıklama yaptı. Şirket, söz konusu kamera sorununun "kronik arıza" olmadığını duyurdu. İşte Apple'dan yapılan iPhone 14 Pro kamera arızası hakkındaki açıklamanın detayları!

  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et