R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!

  ABD ile Çin arasında süregelen ekonomi savaşında karşılıklı yeni hamleler gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD cephesinden teknoloji piyasasını etkileyecek önemli bir karar geldi. Alınan kararla birlikte ABD merkezli teknoloji şirketleri, 10 yıl boyunca Çin’de tesis kuramayacak. İşte teknoloji piyasasını etkileyecek kararın detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.09.2022 15:59 1432 2 dk okuma süresi
  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!
  Son Düzenleme:

  Çin ve ABD ekonomi savaşları, teknoloji sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. İlk hamle ABD’den gelmiş ve akıllı telefon pazarında hakimiyeti ele geçiren Huawei’ye ambargo uygulanmıştı. Çin cephesi de ABD’nin yaptırımlarına karşı aldığı yasak ve ambargo kararlarını açıklamıştı.

  Kısa bir süre önce ABD, Nvidia ve AMD için Çin’e gönderim yasağı getirmişti. ABD’nin yeni yasağıyla birlikte küresel işlemci pazarının lideri 2 şirketi etkiledi. Nvidia ve AMD, “makine öğrenimi” ve “yapay zeka gelişimi” alanında kullanılan “grafik işlemcileri” Çin’e gönderemiyor.

  ABD’den Teknoloji Şirketlerine Yeni Çin Yasağı

  ABD Çin teknoloji savaşı

  ABD, yeni başlatılan “fon programı” çerçevesinde teknoloji şirketlerine büyük Çin yasağı getirdi. ABD Başkanı Joe Biden federal fonlama konusunda keskin kararlara imza attı. Yeni yasak kararı, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından duyuruldu. Bakanlık, ABD’de “federal fonlama” desteğinden yararlanan ABD’li teknoloji şirketlerine Çin’de tesis kurma yasağı getirildiğini açıkladı.

  ABD merkezli teknoloji şirketlerinin, artık 10 yıl boyunca Çin’de gelişmiş “teknoloji tesisi” kurması yasaklandı.

  Alınan yasak kararına istinaden ABD Ticaret Bakanı “Gina Raimondo” tarafından açıklama yapıldı. Raimondo tarafından yapılan açıklamada;

  ABD’nin “yeni fon programı” (CHIPS fonunu alan) şirketlerin “ulusal güvenliği” tehdit edemeyeceğini belirtti. Kendilerinin bu konuda gerekli adımlara atmakta kararlı olduklarını belirtti. Bu çerçevede de bakanlık olarak fondan alınan paranın Çin’de yatırım olarak kullanımına müsaade edilmeyecek. Bu şirketlerin en azından 10 yıl süreyle Çin’de teknoloji geliştirmelerinin önüne geçileceğini söyledi.

  Raimondo, yaptığı açıklamasında ayrıda fonu kullanan teknoloji şirketleri için önemli bir hususu da deklare etti. Açıklamaya göre bakanlığın kararı şirketlerin Çin’deki mevcut fabrikalarını etkilemeyecek. Bu fabrikalar için Çin pazarına yönelik olarak genişletme yatırımı yapılabilmesi mümkün olacak.

  ABD CHIPS Programı Nedir?

  CHIPS Programı

  CHIPS programı, ABD’li teknoloji şirketlerine yönelik uygulanan bir programdır. Programın ana hedefi ABD’nin global teknoloji pazarında lider olmasını sağlamaktır. CHIPS programı kapsamında şirketlere 50 Milyar Dolar seviyesinde fon/kaynak aktarılacak.

  ABD, çip krizi probleminin hafifletilmesinin sağlanmasını hedefliyor. Fon kapsamında çip üretiminin tümüyle ABD sınırları içerisine taşınması için 39 Milyar Dolar sağlanacak.

  ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’li teknoloji şirketlerinin CHIPS programı başvurularını 2023 Şubat’tan itibaren alacak.

  ABD ile Çin arasında devam eden ekonomi savaşının teknoloji alanında yarattığı sorunlara dair sizin görüşleriniz neler? Düşüncelerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum'a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  The Last of Us’a Erteleme Geldi! PC Sürümü İçin Biraz Daha Beklenecek!

  Naughty Dog, resmi çıkışına 1 aydan az bir süre kalan The Last of Us Part 1 PC sürümünün çıkış tarihinin ertelendiğini duyurdu. Hayranlara üzen haberin ardından yeni The Last of Us Part 1 PC çıkış tarihi de belli oldu.

  Baidu’dan ChatGPT Hamlesi Geldi! Çinli ChatGPT Geliyor!

  Baidu, son dönemde gündemden düşmeyen "ChatGPT" yapay zeka destekli sohbet robotunun kendi versiyonunu geliştiriyor. Çinli teknoloji devi Baidu, yakında Çinli ChatGPT'yi çıkartacak. İşte detaylar!

  ABD’de TikTok’a Bir Şok Daha! Yeni TikTok Yasağı Açıklandı!

  Son dönemin en tartışmalı sosyal medya uygulamalarından TikTok, yine bir erişim yasağıyla gündeme geldi. ABD'de 15 üniversitenin TikTok kullanımını yasakladığı açıklandı. İşte detaylar!

  Coca Cola’nın Android Telefon Modelinden İlk Görsel Geldi!

  Ünlü markalar, akıllı telefon üreticileriyle işbirliği yaparak, marka veya ürünlerini tema edinen Android modeller geliştiriyor. Ünlü markaların ürün veya markalarının tema alan tasarımlara yer veriliyor. Şimdiyse Coca Cola'dan Android hamlesi geldi.

  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et