R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!

  ABD ile Çin arasında süregelen ekonomi savaşında karşılıklı yeni hamleler gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD cephesinden teknoloji piyasasını etkileyecek önemli bir karar geldi. Alınan kararla birlikte ABD merkezli teknoloji şirketleri, 10 yıl boyunca Çin’de tesis kuramayacak. İşte teknoloji piyasasını etkileyecek kararın detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.09.2022 15:59 1711 2 dk okuma süresi
  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!
  Son Düzenleme:

  Çin ve ABD ekonomi savaşları, teknoloji sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. İlk hamle ABD’den gelmiş ve akıllı telefon pazarında hakimiyeti ele geçiren Huawei’ye ambargo uygulanmıştı. Çin cephesi de ABD’nin yaptırımlarına karşı aldığı yasak ve ambargo kararlarını açıklamıştı.

  Kısa bir süre önce ABD, Nvidia ve AMD için Çin’e gönderim yasağı getirmişti. ABD’nin yeni yasağıyla birlikte küresel işlemci pazarının lideri 2 şirketi etkiledi. Nvidia ve AMD, “makine öğrenimi” ve “yapay zeka gelişimi” alanında kullanılan “grafik işlemcileri” Çin’e gönderemiyor.

  ABD’den Teknoloji Şirketlerine Yeni Çin Yasağı

  ABD Çin teknoloji savaşı

  ABD, yeni başlatılan “fon programı” çerçevesinde teknoloji şirketlerine büyük Çin yasağı getirdi. ABD Başkanı Joe Biden federal fonlama konusunda keskin kararlara imza attı. Yeni yasak kararı, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından duyuruldu. Bakanlık, ABD’de “federal fonlama” desteğinden yararlanan ABD’li teknoloji şirketlerine Çin’de tesis kurma yasağı getirildiğini açıkladı.

  ABD merkezli teknoloji şirketlerinin, artık 10 yıl boyunca Çin’de gelişmiş “teknoloji tesisi” kurması yasaklandı.

  Alınan yasak kararına istinaden ABD Ticaret Bakanı “Gina Raimondo” tarafından açıklama yapıldı. Raimondo tarafından yapılan açıklamada;

  ABD’nin “yeni fon programı” (CHIPS fonunu alan) şirketlerin “ulusal güvenliği” tehdit edemeyeceğini belirtti. Kendilerinin bu konuda gerekli adımlara atmakta kararlı olduklarını belirtti. Bu çerçevede de bakanlık olarak fondan alınan paranın Çin’de yatırım olarak kullanımına müsaade edilmeyecek. Bu şirketlerin en azından 10 yıl süreyle Çin’de teknoloji geliştirmelerinin önüne geçileceğini söyledi.

  Raimondo, yaptığı açıklamasında ayrıda fonu kullanan teknoloji şirketleri için önemli bir hususu da deklare etti. Açıklamaya göre bakanlığın kararı şirketlerin Çin’deki mevcut fabrikalarını etkilemeyecek. Bu fabrikalar için Çin pazarına yönelik olarak genişletme yatırımı yapılabilmesi mümkün olacak.

  ABD CHIPS Programı Nedir?

  CHIPS Programı

  CHIPS programı, ABD’li teknoloji şirketlerine yönelik uygulanan bir programdır. Programın ana hedefi ABD’nin global teknoloji pazarında lider olmasını sağlamaktır. CHIPS programı kapsamında şirketlere 50 Milyar Dolar seviyesinde fon/kaynak aktarılacak.

  ABD, çip krizi probleminin hafifletilmesinin sağlanmasını hedefliyor. Fon kapsamında çip üretiminin tümüyle ABD sınırları içerisine taşınması için 39 Milyar Dolar sağlanacak.

  ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’li teknoloji şirketlerinin CHIPS programı başvurularını 2023 Şubat’tan itibaren alacak.

  ABD ile Çin arasında devam eden ekonomi savaşının teknoloji alanında yarattığı sorunlara dair sizin görüşleriniz neler? Düşüncelerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum'a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Şarj Teknolojilerinde Yeni Dönem: 300W Hızlı Şarj Geliyor!

  Realme, 300W hızlı şarj teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu yenilikle telefonlar 5 dakikada tam şarj olacak.

  iPhone 15 Pro’ya Assassin's Creed Mirage Geldi!

  Ubisoft'un Assassin's Creed Mirage, iPhone 15 Pro ve M1 çipli iPad modelleri için çıktı. 90 dakika ücretsiz oynama imkanı ve gelişmiş grafiklerle oyun deneyimi sunuyor.

  ŞOK Marketlerinde Teknoloji Ürünleri İndirimi: PS5 Slim ve Redmi Note 13 Pro

  18 Mayıs tarihinde ŞOK marketler zinciri, teknoloji meraklılarını heyecanlandıracak bir kampanya başlatıyor. Diskli PS5 Slim oyun konsolu, TCL akıllı televizyon, Philips espresso makinesi ve Redmi Note 13 Pro akıllı telefon gibi birçok teknoloji ürünü sat

  Onur Yüksek Teknoloji halka arz ne zaman? Onur Yüksek Teknoloji halka arz kaç lot veriyor?

  Onur Yüksek Teknoloji'nin halka arzı, yatırımcılar için yeni fırsatlar sunuyor. SPK'nın onayını alan şirket, halka arz tarihlerini ve hisse fiyatını açıkladı. Yatırımcılar, halka arz sürecinin detaylarını öğrenmek için sabırsızlanıyor.

  ABD Teknoloji Şirketlerine Çin Yasağı Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et