R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  ABD, Huawei Üzerindeki Yaptırımlarını Hafifletiyor!

  Amerika, Huawei şirketine uyguladığı yaptırımları hafifletmeye karar verdi. Amerika’nın bu kararının arkasında ise Çin’in teknoloji standartlarını belirlemesi yer alıyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  13.09.2022 21:51 1901 4 dk okuma süresi
  ABD, Huawei Üzerindeki Yaptırımlarını Hafifletiyor!
  Son Düzenleme:

  ABD hükümeti, Huawei ve daha birçok firmanın yer aldığı bir kara liste yayınlamıştı. Bu listedeki firmalara önemli teknolojilerin paylaşımı üzerinde bazı kısıtlamalar getirmişti. ABD şimdi de bu kısıtlamaları gevşetme kararı aldı. Çin’in, ABD ile rekabet açığını kapatması bu kararın sebebi olarak gösteriliyor. Çünkü ABD, uluslararası standartları belirleyen taraf olmayı sürdürmek istiyor. 

  ABD ve Huawei arasında ne olmuştu?

  2019 yılının Mayıs ayında, Trump yönetimi birçok teknoloji şirketine ambargo uygulamaya başladı. Bu ambargo uygulamasının sebebi ise, bu şirketlerin ABD ekonomisini tehdit ettiği iddiasıydı. ABD, 2019 senesinden bu yana Çin’in teknoloji devi Huawei’e de birtakım yaptırımlar uyguluyor. Çin’li şirketin ABD’nin kara listesinde yer alması, ABD’deki tedarikçilere erişimini engelledi. Google Mobil Hizmetleri’ni alamamak ve işlemci sıkıntısı, Huawei ve yan kuruluşlarını zarara uğrattı. Gelirler azaldı ve farklı ürün gruplarındaki pazar payı da düştü. Huawei tüm bu olumsuzluklara rağmen yeni ürünleri ortaya çıkarmaya devam etti. Huawei, yaptırıma maruz kaldığı dönemde satış rekorları da kırdı ama zirvede yer alamadı. Ancak şirket yeni teknolojilerin derinlerine inmekten ve çalışmalarına devam etmekten vazgeçmedi. Örneğin Çinli şirket, hala Apple ile uydu iletişim teknolojisinde kafa kafaya savaşmaya devam ediyor.

  8 Eylül Perşembe günü ABD’den tüm dengeleri değiştirecek nitelikte bir haber geldi. Haber hem Huawei hem de şirket ülkesi Çin’i sevindirdi. İddialara göre ABD hükümeti, kara listeye aldığı teknoloji şirketlerine uyguladığı yaptırımları hafifletecek. Bu iddia, teknoloji pazarında özellikle ambargo uygulanan şirketler arasında oldukça ses getirdi. Haber ABD’de bulunan Ticaret Departmanı Sanayi ve Güvenlik Bürosu verdi. Büro açıklamasında kara listede olan şirketler için bazı yazılım ve teknolojilerin kullanılmasına izin verildiğini söyledi.

  ABD hükümeti, Çin’in teknoloji alanında tekel haline gelmesinden dolayı endişe duymaya başladı. Ve Çin’e yaptırım uygulamanın kendisine daha çok zarar verdiğini anladı. Bu sebeple ABD, Çin’in teknoloji şirketlerine yaptırım uygulamaktan vazgeçti. Bunun yerine teknoloji alanında yatırımlar yaparak kendine zirvede yer elde etmeye çalışıyor. 

  ABD Huawei’yi Artık Tehdit Olarak Görmüyor

  2019 yılında Çin’in bağımsız şirketlerine uygulanan yaptırımlar ile ABD-Çin arasında gerilim başladı. Bu gerilim ve teknoloji savaşı hala sona ermiş değil. Bu savaş iki devlet arasındaki çip rekabeti ile de gündeme gelmişti. Bilgisayar, telefon gibi elektronik ürünlerde kullanılan çipler konusundaki uyuşmazlık, üretim süreçlerine zarar vermişti. 

  Sanayi ve güvenlikten sorumlu Ticaret Müsteşarı Alan Estevez, bu konu hakkında açıklama yaptı. Açıklamasında yer alan ifadeler ise şu şekilde: ‘ABD’li paydaşların, özellikle belirledikleri kritik ancak bazen görünmez standartların önemli ulusal güvenliğin yanı sıra ticari etkilerinin olduğu durumlarda, uluslararası standart kuruluşlarına tam olarak dahil olmaları gerekiyor.’

  Estevez, Huawei hakkında da açıklamada bulundu. Uygulanan ambargolara rağmen üretimine devam eden ve büyüyen şirketin artık ABD adına bir tehdit olmadığı belirtti. Yatırımların kalkması ile Huawei cihazların yeniden Google servislerine erişebileceği tahmin ediliyor.

  Apple ve Huawei karşılaştırması

  ABD’nin teknoloji devi Apple ve Huawei birçok alanda kullanıcılara benzer hizmetler sunuyor. Son zamanlarda Huawei teknolojik cihazlarında sunduğu farklı imkanlar ve özellikler ile gündeme geliyor. Apple ise belirlediği standartların çok da dışına çıkmıyor. Teknoloji pazarında zirvede olmayı hedefleyen ABD’nin rakibi olan Çin’li şirket Huawei ve Apple karşılaştırılmaya başlandı. Özellikle de akıllı telefon seçecek kullanıcılar iki firmanın ürünlerini kıyaslıyor.

  Aşağıdaki tabloda Apple ve Huawei’nin akıllı telefonlarıyla ilgili kullanıcıların yaptığı karşılaştırma yer alıyor.

   AppleHuawei
  FiyatIphone’lar neredeyse her zaman kategorisindeki en pahalı cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Huawei cihazların özellikle de standart sürümleri birçok rakip firmanınkilerden daha uygun fiyatlı oluyor. 
  Yeni TeknolojilerApple kendi standartlarını genel olarak koruyor. Apple, yeni teknolojileri uygularken acele etmiyor. Bu sebeple genellikle yeni modeller eskilerinden çok da farklı olmuyor. Huawei'nin telefonlarında çoğunlukla yeni teknolojileri uyguluyor. Yenilik yapmaya ve yeni şeyler sunmaya gayret ediyor.
  ÇeşitlilikIphone fiyat olarak da bir standarda sahip. Rakip firmalara baktığımızda uygun fiyatlı seçenek sunmadığını söylemek mümkün. Bu yüzden kullanıcılar sıklıkla iPhone cihazlarını kolayca yenileyemediğinden şikayet ediyor.Huawei, daha yeni özelliklere ve yazılıma sahip birçok akıllı telefona sahip. Geniş çeşitliliği sayesinde, cihazlar arasında bütçenize uygun bir tane seçmek oldukça kolay gözüküyor.
  SeçeneklerIphone serilerinde sınırlı seçenek bulunuyor. (standart model-pro-se modeller gibi)Huawei ise tek bir modelin farklı versiyonları ile sınırlı kalmıyor. Farklı farklı özelliklere ve görünüme sahip birçok cihazı bulunuyor.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Huawei Enjoy 70s Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Huawei Enjoy 70s, Snapdragon 680 işlemci, 6.75 inç HD+ ekran, 6000 mAh batarya ve 50MP kamera ile uygun fiyata amiral gemisi deneyimi sunuyor.

  Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Next Geliyor: İşte Çıkış Tarihi!

  Huawei, Haziran'da HarmonyOS Next'i tanıtacak. Yeni işletim sistemi, Android'den tamamen bağımsız olup Hongmeng çekirdeğiyle destekleniyor.

  Büyük Rekabet: Apple, Huawei'ye Karşı Fiyatlarda İndirime Gitti!

  Apple, Çin'deki satışlarını artırmak için Huawei'ye karşı iPhone modellerinde yüzde 20'yi aşan agresif indirimler yaptı. İndirimler, 28 Mayıs'a kadar sürecek.

  ABD, Huawei Üzerindeki Yaptırımlarını Hafifletiyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et