R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Youtube Yeni Çözünürlük Kalitesi İçin Testlere Başladı!

  Popüler video paylaşım platformu Youtube, kullanıcı deneyimini iyileştirecek, yeni güncellemelere devam ediyor. Youtube son dönemde video çözünürlük kalitesi konusunda önemli adımlar atmıştı. Youtube şimdiyse yeni bir çözünürlük kalitesinin testlerine başladı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  23.02.2023 21:05 1370 4 dk okuma süresi
  Youtube Yeni Çözünürlük Kalitesi İçin Testlere Başladı!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en popüler video paylaşım platformu “Youtube”, video çözünürlüğüne ağırlık vermeye başladı. Paylaşılan videoların günlük “milyarlarca” defa izlendiği platformda, çözünürlük kalitesi konusunda adımlar atılmıştı.

  Sadece Youtube web için değil, “Youtube mobil” içinde video çözünürlüğünü iyileştirecek adımlar atılıyor. Bu çerçevede de Youtube’nin yeni bir çözünürlük kalitesi üzerinde çalıştığı biliniyordu. Gelen son bilgilere göre “Youtube Mobil” için geliştirilmiş yeni nesil bir çözünürlük kalitesi için test sürecine başladı.

  Youtube 1080p Premium Geliyor

  Youtube tarafından test sürecine başlanan yeni nesil çözünürlük kalitesinin “1080p Premium” olarak isimlendirildiği belirtildi. Bu yeni çözünürlük kalitesinin “geliştirilmiş bit hızı” altyapısına sahip olduğu da belirtildi. 

  Youtube 1080p

  Bu yeni çözünürlük kalitesinin doğrudan Youtube mobil uygulaması için geliştirildiği belirtildi. Geliştirilmiş bit hızı altyapısına sahip olan çözünürlük seçeneği ortaya çıktı. 1080p Premium olarak isimlendirilen bu çözünürlük seçeneği ile birlikte mobilde kullanıcılara yeni bir çözünürlük seçeneği sunulacak. Youtube Mobil uygulaması için geliştirildiği belirtilen “1080p Premium” çözünürlük seçeneği “Reddit” paylaşımında ortaya çıktı. Dünyaca ünlü platformdaki bir “Reddit” kullanıcısı söz konusu çözünürlük seçeneğini paylaştı.

  Söz konusu Reddit paylaşımında, video çözünürlük kalitesi seçenekleri arasında “1080p Premium” seçeneği de yer alıyor. Videonun çözünürlük seçenekleri arasında “1080p” seçeneğinin hemen üzerinde yer aldığı görüldü. 

  Youtube’nin yeni nesil çözünürlük kalitesi desteğine ilişkin çokça değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirmeler arasında yüksek çözünürlük kalitesine yanıt verme gerekliliğine dikkat çekildi. Özellikle Youtube kullanıcılarının platformda “1440p” ve “2160pçözünürlük kalitesine sahip videolar izleme talebi yoğun şekilde bulunuyor. Platformunda bu talebe yanıt verebilmek için şu anki en yüksek seçenek olan “1080p” üzerine yeni bir tane seçenek sunduğu belirtildi. Zira kullanıcılar Youtube mobil uygulamasında 1080p’den daha yüksek çözünürlükte videolar izleme imkanına sahip olacak.

  Youtube 1080p Premium Çözünürlüğü Kimler Kullanabilecek?

  Youtube

  Youtube, son dönemde büyük bir değişiklikle gündeme gelmişti. Şirketin CEO’su “Susan Wojcicki” istifa etmişti. Wojcicki’den boşalan CEO koltuğunda ise artık “Neil Mohan” oturuyor. Tamda bu dönemde tartışmalı Youtube video çözünürlük kalitesi desteğiyle ilgili böyle bir adım geldi. Sosyal medya kullanıcıları bunun çokta tesadüfi olmadığı değerlendirmelerinde bulundu.

  Söz konusu “1080p Premium” çözünürlük desteğinin ise sadece “Youtube Premium” kullanıcılarına özel olacağı belirtildi. Yani Youtube Premium kullanıcıları mobil uygulamada genel kullanıcılardan farklı olarak “1080p Premium” seçeneğini kullanabilecek.

  Youtube Premium’a Yeni Özellikler

  Youtube Premium

  Youtube, platformdaki bazı özellikler ve özel içerikler için “ücretli abonelik” modeline geçmişti. Çok tartışılan bu karar, uzunca bir süredir oturmuşa benziyor. Zira her geçen gün Youtube Premium abone sayısında ciddi artışlar yaşanıyor. Ayrıca platformda, ücretli aboneliği cezp edici hale getirecek yeni özellikleri duyurmaya devam ediyor.

  Ortaya çıkan bilgilere göre Youtube, ücretli abonelerine özel yeni avantajlarda sunacak. Bu avantajlar arasında da bir video platformu için çok önemli bir konu olan video kalitesi konusunda olacak. İddialara göre Youtube Premium aboneleri için yakında “60 FPS” ve “120 FPS” videolar “özel” olacak. Yani platformda kullanıcıların “60 FPS” ve 120 FPSvideo izleyebilmesi için Youtube Premium satın alması gerekecek.

  Youtube’nin yakın gelecekte Premium abonelerine yönelik daha fazla yenilikler getireceği de belirtiliyor. Şirketin özellikle Premium abone sayısını daha da arttırma konusunda kararlı olduğu belirtildi.

  Youtube Premium Fiyatı Ne Kadar?

  Youtube Premium

  Youtube Premium aboneliği “aylık” ve “yıllık” paket şeklinde sunuluyor. Youtube kullanıcılarına ek avantajlar kazandıran Premium aboneliği için güncel abonelik fiyatları da belli oldu.

  Youtube Premium özelliği 1 aylık “ücretsiz deneme” olarak alınabiliyor. Böylelikle ikinci aydan itibaren otomatik olarak Youtube Premium aboneliği yenileniyor. Youtube Premium aboneliğinin yenilemesi, kullanıcı tarafından “iptal” edilmesi halinde duruyor.

  PaketFiyat
  Youtube Premium “Aylık”29.99 TL
  Youtube Premium “Bireysel Yılık”299.99 TL
  Youtube Premium Aile “Aylık”59.99 TL
  Youtube Premium Öğrenci “Aylık”19.49 TL

  Youtube Premium Özellikleri

  Youtube Premium

  Youtube Premium aboneliği alan kullanıcılar, platformda ek avantajlardan yararlanabiliyor. Genel kullanımda bulunmayan çok sayıda özellikle Premium abonelik paketlerinde yer alıyor.

  • Youtube Premium ile reklamsız video izlenebiliyor(Youtube web, mobil ve TV’de).
  • Youtube Premium aboneleri, dilediği Youtube videosunu indirebiliyor. Youtube video indirme ile internet olmadığı zamanda video izleme imkanına sahip olunabiliyor.
  • Youtube Premium aboneleri, mobilde bulunmayan “Youtube arka planda oynatma” özelliğini kullanabiliyor. Youtube mobil uygulamasında Premium aboneleri, video arka planda oynarken, farklı uygulamalarda işini yapabiliyor.
  • Youtube Premium aboneleri, “Youtube Music” üzerinden reklamsız ve kesintisiz müzik dinleme imkanına sahip olabiliyor.

  Youtube Premium modeli konusunda siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Youtube Premium, satın almaya değecek avantajlar sağlıyor mu? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  Youtube Premium, Youtube tarafından başlatılan “ücretli” bir abonelik modelidir. İlk defa 2014 yılında “Music Key” adıyla kullanıma sunuldu. 2015 yılında yenilenmiş haliyle “Youtube Red” olarak kullanıcılara sunuldu. 2018 yılında ise bugünkü yapısına kavuşarak “Youtube Premium” adını aldı.

  Youtube Premium aboneliği, kullanıcı tarafından “özel” olarak iptal edilmediği müddetçe her ay otomatik olarak yenilenir. Youtube Premium aboneliği iptal işlemleri Youtube web veya mobil uygulamasındaki “Ücretli Üyelik” sayfasından gerçekleştirilebilir.

  Youtube Premium aile programında, 5 katılımcıya kadar aile üyeleriyle ücretli aboneliği paylaşılabiliyor.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp Yeni Masaüstü Uygulaması: Hız, Güvenlik ve Gelişmiş Özellikler

  WhatsApp, Windows için yenilikçi masaüstü uygulamasını duyurarak kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye devam ediyor. Bu güncelleme sayesinde, artan hızlar, daha güçlü güvenlik önlemleri ve gelişmiş arama özellikleriyle tanışacağız.

  iPhone 15 Serisi Ekranları Canlı Görüntülerle Ortaya Çıktı: İşte Yenilikçi Tasarım Detayları

  Apple iPhone 15 serisine dair bilgiler günden güne artmaya devam ediyor. iPhone 15, iPhone 15 Pro ve Pro Max ekranlarının görüntüleri ortaya çıktı işte detaylar...

  iPhone 15 Serisinde Yenilikçi Tasarım: Ses ve Sessize Alma Tuşları Değişiyor

  16 yıllık iPhone tarihi boyunca ilk kez Ses açma tuşunun işlevi değişecek ve kullanıcılar için farklı bir deneyim sunacak.

  Microsoft Onayladı: Yeni Mobil Uygulama Mağazası Geliyor

  Microsoft, mobil cihazlar için özel bir uygulama mağazası üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu yeni mağaza, Apple App Store ve Google Play Store ile rekabet edebilir.

  Youtube Yeni Çözünürlük Kalitesi İçin Testlere Başladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et