R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WhatsApp Grupları İçin Yeni Bir Özellik Duyuruldu! Telegram İle Rekabet Edebilmek İçin Gruplara Bir Yenilik Geliyor!

  Meta şirketine ait olan WhatsApp platformu, grup katılımcı sayılarında bir değişikliğe gidiyor. Anlık mesajlaşma platformunda grup sohbet özelliği ile çok sayıda insan aynı anda mesajlaşabilmekte. Bundan sonra gruplardaki katılımcı sayıları daha da artacak. Detaylar haberimizde!

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  10.10.2022 19:32 1812 5 dk okuma süresi
  WhatsApp Grupları İçin Yeni Bir Özellik Duyuruldu! Telegram İle Rekabet Edebilmek İçin Gruplara Bir Yenilik Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Geçtiğimiz günlerde WhatsApp Premium, beta programına dahil edilmişti. Bu haberin üzerinden ise WhatsApp gruplardaki katılımcı sayıları ile ilgili denemeler duyuruldu. Gruplardaki katılımcı sayılarının arttırılması WhatsApp gündeminde yer aldı. WABetaInfo’ndan alınan bilgilere göre, grup kapasitelerinin iki katına çıkarılması için çalışmalar yapılmakta. Bu özellik hem iOS hem de Android kullanıcıları için planlanmakta. 

  WhatsApp grup katılımcı sayıları artıyor

  WhatsApp, Haziran ayında gerçekleştirdiği beta testlerinde 512 kişilik grupları test etmişti. Sonrasında bu özellik, tüm kullanıcılara açık hale getirildi. Genel özellikler arasında grupların 512 kişilik olması eklenmiş oldu. Böylece çok daha geniş kitleli gruplar ile daha verimli gruplaşmalar yaratıldı. 

  Geçtiğimiz günlerde ise bu sayının daha da arttırılmasının planlandığı duyuruldu. Yapılan açıklamalara göre yakın bir zamanda grup katılımcı sayıları 1024’e çıkarılacak. Şu an için sadece beta sürümü için sunulan bu özellik, kısa sürede herkese açılacak. 

  Bu özelliğin hesaplarda kullanılabilir halde bulunduğu ise kullanıcılar tarafından kontrol edilecek. Bunun için WhatsApp uygulamasının açılması gerekiyor. Sonrasında bir grup oluşturulmaya çalışılır ya da mevcut gruba yeni bir katılımcı eklenmeye çalışılır. Burada katılımcı limiti olarak 512 görünüyorsa özellik henüz ilgili hesapta kullanıma hazır değil anlamı çıkarılır. 

  Bekleyen katılımcılar özelliği de gelmek üzere!

  Son bilgiler ışığında WhatsApp’ın bir yeni özellik üzerinde daha çalıştığı duyuruldu. Bekleyen katılımcılar bölümü olarak adlandırılan bu özelliğin de kısa sürede çıkması bekleniyor. Bu özellik ile, gruba girmek isteyen kullanıcılar bir listede yer alacak. Grup yöneticileri de bekleyen katılımcılar listesinden bu kullanıcılar görebilecek. Bu şekilde istenilen katılımcıların gruba üye olunması gerçekleşecek. 

  WhatsApp, grup katılımcı sayıları artınca Telegram’la rekabet edebilecek

  WhatsApp ile aynı sektörde yer alan çok sayıda anlık mesajlaşma uygulaması var. Telegram ise bu uygulamalar arasında en güçlülerinden biri. Telegram’ın şu anki grup katılımcı sayısı ise 200.000 kişi ile sınırlandırılmıştır. WhatsApp’ın 512 kişilik sınırı ise bu sayının yanında oldukça küçük kalmakta. Telegram'ın bu kadar geniş bir sayıya sahip olması ise işletmeler için faydalı oluyor. 

  Şirketler ve işletmeler için 512 kişilik bir grup katılımcı sayısı yetersiz olmaktadır. Bu sayının 1024’e yükseltilmesi ise birçok işletmeyi memnun edecektir. Bu genişlemeden sonra WhatsApp’ın, Telegram ile rekabet noktasında daha cesur olması bekleniyor. Fakat bu sayı yeterli olacak mı olmayacak mı zaman gösterecek. 

  Telegram gruplarının WhatsApp gruplarından farkı nedir? 

  Telegram ve WhatsApp, sundukları hizmet noktasında benzerliklere sahip olan iki farklı uygulamadır. Birbirlerinin ezeli rakibi olarak da tanımlanırlar. İki uygulama arasında ise grup sohbetleri noktasında belirgin farklar bulunmaktadır. Bu farkların yer aldığı tablo aşağıda yer almaktadır:

  TelegramWhatsApp
  200.000’e kadar grup katılımcı sayısı imkanı. 512 grup katılımcı sınırı. (Yeni çalışmalar ile 1024 olacak.)
  Mesajlar gönderildikten sonra düzenlenebilir. Herkesten kaybolacak şekilde, geri alınamayarak silinebilen mesaj özelliği de kullanıcılara sunulur. Mesajlar gönderildikten sonra düzenlenemez. Fakat belirli bir süre içerisinde geri alınabilirler. 
  Platformlar arası kullanılabilirlik noktasında istenilen zamanda, istenildiği kadar sayıda mobil cihazda kullanılabilir. Aynı zamanda masaüstü cihazlarda da sınırsız sayıda ortak olarak aynı anda kullanımı mümkündür.Farklı platformlarda aynı anda kullanılabilir fakat bu sayı sınırlandırılmıştır. Aynı zamanda mobil cihazlarda da aynı hesap farklı cihazlarda farklı numaralar ile kullanılamaz.
  Milyonlarca mesaj arasında istenilen mesaj kolayca bulunur. Gönderilen kişilere göre filtreler ile aramalar çok daha optimize bir şekilde gerçekleştirilir.Milyonlarca mesaj arasından, mesajın barındırdığı kelimeler ile arama yapılabilmesi mümkündür. Fakat aramalarda herhangi bir filtre kullanılamamaktadır. 
  Gruplarda bahsetme ve yanıtlama özellikleri ile iletişim karışıklıklarının önüne geçilir. Grup katılımcı sayıları fazla olsa bile insanların kime cevap verdiği bellidir.Grup sohbetlerinde bahsetme ve ilgili mesajı yanıtlama özellikleri WhatsApp’ta da bulunur. Bu sayede gruplarda kaosun ve iletişimsizliğin önüne geçilmiş olur. 
  Akıllı bildirimler ile gruplarda yalnızda kendisinden bahsedildiğinde kullanıcılar bildirim alırlar. Ya da kullanıcıların mesajları yanıtlandığında bildirim, mesajı yanıtlanan kullanıcıya gönderilir. WhatsApp üzerinde de bildirimlerin kişiselleştirilmesi mümkündür. Hangi sohbetten gelen mesajların bildirim göndereceğine de yine kullanıcılar karar verirler. 
  Sohbet sabitleme özelliği ile, sohbetler kısmında yer alan herhangi bir sohbet sabitlenebilir. Böylece kullanıcılar en sık konuştukları ya da önemli olduğunu düşündükleri sohbetleri üste sabitlerler. WhatsApp uygulamasında da yine sohbetlerin sabitlenebilmesi için kullanıcılara imkan sunulur. Bu sayede en üstte sürekli olarak yer alacak sohbetlere kullanıcılar karar verirler. Fakat WhatsApp, sabitlenen mesaj sayısını 3 ile sınırlandırmıştır. 
  Denetleme araçları sayesinde, mesajların toplu olarak silinmesi ve üyeliğin denetlenmesi mümkün hale gelmektedir. Grup yöneticilerine verilen bu yetkiler ile, önemli mesajların sabitlenmesi de yine mümkün olmaktadır. Gruplarda yöneticiler, başkaları tarafından gönderilen mesajları herkesten silebilirler. Üyelerin gruptan çıkarılması da yine grup yöneticileri tarafından yapılabilmektedir.
  Üyelerin gruplara mesaj atması istenmiyorsa, yöneticiler tarafından bütün üyeler kısıtlandırılabilirler. Bu şekilde sadece yöneticiler kendi arasında grupta sohbet etme imkanı bulurlar. Özellikle şirketler için oldukça kullanışlı bir özelliktir. Grupta yer alan bir üyenin mesaj atma hakkının kısıtlandırılması gibi bir özellik WhatsApp’ta yoktur. 
  Dosya paylaşımı için kullanıcılara 2 GB boyutuna kadar her türden dosya izni verilmiştir. Diğer cihazlardan bu dosyalara anında erişim mümkündür. WhatsApp üzerinden 100 MB’ye kadar olan dosya paylaşımlarına izin verilmektedir. Bunun üzerindeki boyutlara sahip dosyaların paylaşılması mümkün değildir. 
  İnternetin olduğu yerlerde kullanıcılarının sınırsız mesajlaşmalarına imkan tanır. Bu mesajlaşma ve diğer aktiviteler için kullanıcılarından ücret almaz. Sınırsız ve ücretsiz mesaj gönderimi mümkündür. Kullanıcılara internete bağlı oldukları takdirde sınırsız iletişim imkanı sunar.
  Mesajlaşmalara ek olarak sesli ve görüntülü arama imkanları da sunar. Sınırsız sürede sesli ve görüntülü aramalar yapılabilmesi için sadece internete ihtiyaç vardır. Ek bir ücret talep edilmez. Mesajlaşma özelliğine ek olarak sesli ve görüntülü konuşma imkanını WhatsApp da sunar. Bu özellikler için kullanıcılardan herhangi bir ücret talep edilmez. 
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Nothing Phone 3 Yakında Geliyor: İşte Çıkış Tarihi ve Özellikleri!

  Nothing Phone 3, Temmuz ayında çıkış yapıyor. Gelişmiş Qualcomm işlemci ve yenilikçi kamera özellikleriyle dikkat çeken model, büyük bir heyecan vadediyor.

  Samsung Galaxy C55 Resmen Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Samsung Galaxy C55, vegan deri tasarımı ve güçlü özellikleriyle tanıtıldı. 50 MP kamera, Snapdragon işlemci ve 5000 mAh batarya ile üstün performans sunuyor.

  Xiaomi'den Açık Hava Etkinliklerine Özel Yeni Bluetooth Hoparlör: Uygun Fiyatıyla Ön Plana Çıkıyor!

  Xiaomi, açık hava etkinlikleri için özel olarak tasarlanmış yeni bir Bluetooth hoparlör modeli olan Outdoor Bluetooth Speaker Camp Edition'ı piyasaya sürdü.

  Philips’ten Yeni AirFryer Modeli: Starfish 4 Series Plus Tanıtıldı!

  Philips'in yeni Airfryer modeli Starfish 4 Series Plus, 360 derece hava sirkülasyonu ve 6.2 litre hacimle sağlıklı pişirme sunuyor, fiyatı ise sadece 75 dolar.

  WhatsApp Grupları İçin Yeni Bir Özellik Duyuruldu! Telegram İle Rekabet Edebilmek İçin Gruplara Bir Yenilik Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et