R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WhatsApp Gruplarda Son Kullanma Tarihi Olacak!

  Meta, yeni bir WhatsApp özelliği üzerinde çalışıyor. Son dönemde WhatsApp Gruplar için pek çok yeni özellik güncellemelerle yayınlanmıştı. Meta’nın şimdiyse WhatsApp Gruplar için son kullanma tarihi özelliğini test ediyor. İşte yeni özelliğe dair gelen ilk bilgiler!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.03.2023 19:22 2128 3 dk okuma süresi
  WhatsApp Gruplarda Son Kullanma Tarihi Olacak!
  Son Düzenleme:

  Facebook ve Instagram ile birlikte “Meta” çatısı altında bulunan “WhatsApp”, yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Şirket, son dönemde WhatsApp kullanımını daha aktif hale getirmeyi hedefleyen yenilikler getirmişti. Bu yenilikler arasında WhatsApp’ta çok sık kullanılan “gruplar” özelliği için gelenler dikkat çekmişti. Özellikle de WhatsApp grup yöneticilerinin uzun süredir şikayet ettiği pek çok konuda önemli yenilik gelmişti.

  WhatsApp Gruplara Süre Sınırlaması Geliyor

  WhatsApp

  Dünya genelinde yaygın kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması “WhatsApp” için yeni bir özellik ortaya çıktı. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Meta, WhatsApp grupların son kullanma tarihi eklenmesini test ediyor.

  Yeni özellikle ilk bilgiler “WhatsApp iOS" versiyonunun “23.5.071” sürümünde ortaya çıktı.

  WhatsApp Grubu Süreli Kurulabilecek

  WhatsApp gruplar

  Meta, kullanıcıların WhatsApp gruplarını “süreli” olarak oluşturabilmelerine imkan veren özelliği test ediyor. Uygulamada çok sık kullanılan “gruplar” özelliği, çok sayıda işlevsiz grup olmasına neden oluyor. Çoğu kullanıcı WhatsApp’ta “aile”, “arkadaş”, “akraba” veya “” gibi kapsamlarda gruplar oluşturuyor. Bu tarz gruplar genellikle aktif olarak kullanılıyor.

  Ancak birde aktif olarak kullanılmayan WhatsApp grupları bulunuyor. Bu gruplar temel olarak belirli bir “etkinlik” veya sınırlı bir “konu” çerçevesinde kuruluyor. Tarihi, önemi veya etkisi geçtiğinde de bu gruplar adeta “ölü grup” haline dönüşüyor. İşte Meta, bu grupları baz alarak, gruplar için süreli versiyon seçeneğini test etmeye başladı.

  Yeni özelliğinde WhatsAp grubu belirli süreliğine açılabilecek. Süre sonuna gelindiğinde ise kullanıcıya WhatsApp bildirimi gidecek. Bu şekilde kullanıcının grubun aktiflik süresinin sonuna geldiğine dair bilgi sahibi olması sağlanacak. Gelen bildirim üzerine de kullanıcının oluşturduğu bu gruba ait “detaylar” ekranından düzenlemeleri yapabilecek.

  WhatsApp Grup

  Söz konusu düzenleme seçenekleri içerisinde “gruptan çıkma” veya “mesajları temizleme” olacak. Bu durum özellikle her geçen gün yeni özellikler edinmesiyle boyutları artan uygulamaların oluşturduğu “depolamakonusunda bir avantaj sağlayacak. Zira bu tarz “ölü gruplar”, kullanıcıların WhatsApp uygulamasında ve dolayısıyla telefonlarında gereksiz alan işgali oluşturuyor. 

  Gelen bilgilere göre yeni özellikteki gruptan çıkma, mesajları temizleme gibi işlemler, “kullanıcıya özel” olacak. Yani grupta yer alan diğer katılımcılar yapılan işlemlerden etkilenmeyecek.

  Kullanıcı Kendi Son Kullanma Tarihini Belirleyebilecek

  Yeni özellikte oluşturulan grubun kendi “son kullanma tarihi” olmayacak. İşleyişin “kullanıcıbazlı olacağı belirtildi. Yani gruba katılan bir kullanıcı, söz konusu grup için son kullanma tarihi belirleyebilecek. Son kullanma tarihini belirlerken de “1 gün”, “1 hafta” veya daha uzun süre seçeneklerinden yararlanabilecek.

  Eğer kullanıcılar, ilerleyen süreçte son kullanma tarihini kaldırmak isterse, bunu da yapabilecek. 

  WhatsApp’ın yeni gruplar özelliği şu anda test sürecinde olduğu belirtildi. WhatsApp iOS Beta programında testlerinin devam ettiği belirtildi. Gelecekte yeni özeliğin daha fazla kapsama sahip olunması da mümkün olabilir. Özellikle de “otomatik çıkma” ve “otomatik mesaj silme” gibi farklı özellikler içerebilmesi de mümkün olabilir.

  Son 10 Yıllık WhatsApp Kullanıcı Sayısı

  WhatsApp gruplar
  YılKullanıcı Sayısı
  2013213 Milyon
  2014409 Milyon
  2015719 Milyon
  2015719 Milyon
  20161.076 Milyar
  20171.323 Milyar
  20181.560 Milyar
  20191.813 Milyar
  20202.102 Milyar
  20212.289 Milyar
  20222.413 Milyar

  WhatsApp gruplara gelen yeni özelliklere dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TikTok, Whee Uygulamasını Tanıttı: Instagram’a Rakip Olacak!

  TikTok, Instagram'a rakip yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Whee'yi tanıttı. Yalnızca arkadaşlarla paylaşım imkanı sunan Whee, Türkiye'de erişime açıldı.

  Hollanda-Polonya Maçı Sonucu: Hollanda’nın Geri Dönüşüyle 2-1 Zaferi

  2024 Avrupa Futbol Şampiyonası D Grubu'nun ilk maçında Hollanda, Polonya karşısında unutulmaz bir geri dönüş gerçekleştirdi. Hamburg'taki Volkspark Stadyumu'nda oynanan bu önemli müsabakada, Polonya'nın erken golüne rağmen, Hollanda 2-1'lik galibiyetle sa

  WhatsApp’a Kanal Analizleri Özelliği Geliyor!

  WhatsApp, kanal sahiplerine kitle ve içerik performansı hakkında detaylı veriler sunacak yeni analiz özelliğini test ediyor.

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  WhatsApp Gruplarda Son Kullanma Tarihi Olacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et