R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WhatsApp, Erişim Kısıtlaması Sorunlarını Ortadan Kaldırıyor!

  WhatsApp erişim kısıtlaması gibi olaylara karşı yeni bir önlem alıyor. Alınan önlem ile birlikte WhatsApp, her daim kullanılabiliyor olacak.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  07.01.2023 23:34 2087 2 dk okuma süresi
  WhatsApp, Erişim Kısıtlaması Sorunlarını Ortadan Kaldırıyor!
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en popüler sohbet uygulaması WhatsApp, yüz milyonlarca hesaba sahip. Firma, her ay yeni güncellemelerle beraber yazılımı daha da geliştiriyor. Telegram, her ne kadar gelişmiş olsa da WhatsApp, ön planda yer alıyor. Bunun sebeplerinden birisi, köklü bir uygulama olması ve arkasındaki şirket. Şirket, yaptığı etkili pazarlama çalışmaları sayesinde uygulamayı öne çıkardı. Bu gibi daha pek çok kriter sayılabilir.

  Bilindiği üzere İran gibi bazı ülkelerde sosyal medya platformları kısıtlanabiliyor. Bazen erişim tamamen yasaklanıyor. Bu gibi durumlar için Meta şirketinin attığı yeni bir karar bulunuyor. Atılan karara göre WhatsApp, artık erişim kısıtlaması ile engellenemeyecek.

  WhatsApp erişim kısıtlaması ile ilgili olayların önüne geçecek

  Meta’ya ait olan WhatsApp, bazı bölgelerde uygulanan erişim kısıtlamasına karşı yenilik gerçekleştirdi. Bu yeniliğe göre WhatsApp’ta proxy kullanılacak. Proxy, özel bir sunucu açarak bağlantıyı daha güvenli hale getiriyor. Ayrıca erişim kısıtlamalarının önüne geçiyor. Firmanın böyle bir yenilik yapmasındaki sebeplerden birisinin İran’daki erişim kısıtlamaları olduğu düşünülüyor.

  Geliştirilen proxy özelliğinin sunduğu avantajlardan birisi erişim kesintisini önlemesi. Bu özellikle beraber WhatsApp engellense dahi WhatsApp sunucularına bağlantı kurmak mümkün oluyor. Bir diğer ayrıcalık ise uçtan uca şifrelemenin daha üst düzey olması. Proxy sayesinde kişinin gizliliği daha da artıyor.

  WhatsApp erişim kısıtlaması haberinin dışında Google Chrome’un yıllardır bu işte olduğu bilinmeli. Google Chrome mobil uygulaması, varsayılan olarak proxy sunucularını aktif ediyor. Bu sayede Chrome kullanıcılarının her siteye sorunsuzca girmesi mümkün oluyor. WhatsApp’ın da atmaya çalıştığı adım tam olarak bu. İnsanlara kesintisiz iletişim sunmak. Şunu ifade edelim ki WhatsApp sunucuları çökmediği durumlarda bu geçerli.

  Henüz özelliğin resmî olarak yayınlanmadığını belirtelim. Özellik Android ve iPhone kullanıcılarına sunulacak. Web sürümü veya masaüstü uygulamasına gelip gelmeyeceği ise açıklanmadı.

  Proxy nedir?

  WhatsApp’ın proxy sisteminden bahsetmişken bu sistemin tam olarak ne olduğu merak ediliyor. Proxy, bir diğer ismiyle vekil sunucu olarak da bilinir. ProxyVPN benzeri bir özelliktir. Bu sistem, vekil sunucu üzerinden çalışıp sayfayı getirir. Sistem şu şekilde işler:

  • Tarayıcı, proxy sunucusuna bağlanarak istenilen adresi gönderir.
  • Sunucu, adres ile bağlantı kurar ve içeriği çeker.
  • Sunucu, tarayıcıya içeriği gönderir.

  Bu sistemin pek çok amacı var. Bu amaçlar şunlar olmakta:

  • Web sayfalarına daha hızlı bağlanmak
  • Erişim kısıtlaması bulunan sayfalara ulaşmak
  • Daha güvenli bir şekilde sayfalarda gezmek
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Wattpad, Türkiye'de Erişime Engellendi!

  Wattpad, aylık 90 milyon kullanıcıya sahip sosyal okuma platformu, Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla Türkiye'de erişime engellendi.

  WhatsApp, Video Mesaj Yanıtlarını Geliştiriyor!

  WhatsApp, video mesaj yanıtlarını kolaylaştıracak yeni bir kısayolu test ediyor. Ayrıca HD kalitesinde fotoğraf ve video gönderimi de test ediliyor.

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  WhatsApp, iOS’a Passkey Desteği Getirdi: İşte Özellikleri!

  WhatsApp, iOS için passkey desteği sunarak kullanıcıların güvenliğini artırıyor. Tek kullanımlık şifrelere gerek kalmadan daha güvenli bir giriş imkanı sağlıyor.

  WhatsApp, Erişim Kısıtlaması Sorunlarını Ortadan Kaldırıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et