R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter, Şirket Hisselerini Düşürdüğü İçin Elon Musk'a Dava Açtı

  Twitter hissedarı Elon Musk'a dava açtı. Yatırımcı, şirketi satın alma duyurusundan bu yana Musk'ın kaos yarattığını iddia etti.

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 27.05.2022 14:56 1205 2 dk okuma süresi
  Twitter, Şirket Hisselerini Düşürdüğü İçin Elon Musk'a Dava Açtı
  Son Düzenleme:

  Elon Musk, Twitter satın alımında ileri geri manevralar yaparken, bir Twitter hissedarı Musk'a dava açtı. Tesla CEO'suna açılan davada yatırımcı, dünyanın en zengin kişisini dev sosyal medya ağı hakkında yanlış ve aşağılayıcı açıklamalar yaparak hisse değerini ve satın alma maliyetini milyarlarca düşürmekle suçladı.

  25 Nisan'da Twitter, Tesla CEO'su Musk'ın Twitter'ı 44 milyar dolara satın almayı kabul ettiğini açıkladıktan sonra, "Musk açıklamalar yapmaya, tweetler göndermeye ve anlaşma hakkında şüphe yaratmak ve Twitter hisselerini aşağı çekmek için tasarlanmış davranışlarda bulunmaya başladı." dedi.

  Twitter yatırımcısı: Musk, şirketi kaosa sürükledi

  Yatırımcı isim ayrıca bu taktiklerinin işe yaradığını söyledi. Twitter'ın hisse senedi değeri 8 milyar dolar azaldı ve Musk'a yeniden müzakere etme veya satın alma işleminden vazgeçme gücü verdi. 

  Musk 13 Mayıs'ta anlaşmanın "geçici olarak askıya alındığını" duyurdu ve ardından dört gün sonra satın alımının "ileriye gidemeyeceğini" ilan etti. Twitter hesaplarının yaklaşık %20'sinin bot veya spam olduğunu iddia etti.

  Tüm Twitter hissedarları adına açılan dava, Musk'tan karşı kayıpları ve cezai zararları için tazminat talep ediyor. Avukat Joseph Cotchett, kaç Twitter hissedarının böyle bir davayı destekleyeceğini bilmediğini, ancak firmasının benzer endişelerle “hissedarlardan çok sayıda çağrı” aldığını söyledi.

  Twitter yatırımcısına göre Musk ‘şirketi aşağıladı’

  Haber kuruluşlarından gelen sorulara yanıt olarak Musk, Business Insider'a şu yanıtı verdi: "Adınızın Business Insider Trading olması, bunu başkalarına yansıtmanız gerektiği anlamına gelmez!". Fakat Tesla CEO'su dava hakkında hiçbir şey söylemedi.

  Wall Street Journal, SEC'in Musk'ı Twitter hissesi satın alımlarını açıklama zamanlaması konusunda da araştırma yaptığını bildirdi. Musk bu ayın başlarında şirketin hisselerinin %5'inden fazlasını satın almıştı, ancak yasal olarak gerekli açıklamayı SEC'e yapmak için 10 günden fazla bekledi. 

  Dava, Musk'ın hisse senedi fiyatını düşük tuttuğunu ve Musk'ı %9,2 ile Twitter'ın en büyük hissedarı yapan sürekli alımlarda 156 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı.

  Musk'ın başı açıklamalarıyla yüzünden dertte

  Tesla hissedarları ayrıca Musk'ı 2018'de elektrikli otomobil şirketini özel hale getirmek ve halka açık hisse senedi ticaretini sona erdirmek için finansman elde ettiğini açıklayan tweetleri nedeniyle dava etmişti.

  Dava sonrasında Elon Musk ve Tesla, Musk'ın Tesla'nın yönetim kurulu başkanı olarak istifa etmesini gerektiren bir anlaşmada Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na 20 milyon dolar para cezası ödedi. 

  Twitter ve Elon Musk hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Twitter Anlaşmazlığı Elon Musk’a Pahalıya Patladı! Yine Tesla Hisselerini Sattı!

  Twitter ile anlaşmazlık sürecindeki Elon Musk, Tesla hissesi sattı. Yayınlanan raporlara göre 7.92 Milyon hisse satışı gerçekleştirdi. İşte 6.9 Milyar Dolar değerdeki satış ve nedeni!

  Elon Musk, Bot Hesap İddialarıyla İlgili Olarak Twitter CEO'sunu Tartışmaya Davet Ediyor

  Elon Musk, Twitter CEO'sunu herkesin önünde bot hesap konusunu tartışmaya davet etti. İşte Elon Musk ve Twitter arasındaki anlaşmazlıkta son gelişmeler!

  Elon Musk’tan Twitter ile Davasına İlişkin Yeni Açıklama

  Elon Musk, mahkemelik olduğu Twitter yönetimine meydan okudu. Twitter CEO'su ile halka açık bir tartışma programında kozlarını paylaşma teklifinde bulundu. Twitter yönetiminden henüz yanıt gelmeyen iddia sosyal medyada çok konuşuldu.

  Honor of Kings Kapalı Beta İçin Türkiye Erişimi Açıldı!

  Türkiye'deki Honor of Kings oyuncuları, şirketin yeni "Honor of Kings Kapalı Beta" testlerine katılmaya başladı. Erişime açılan Beta testlerine dair ilk detaylarda ortaya çıktı.

  Twitter, Şirket Hisselerini Düşürdüğü İçin Elon Musk'a Dava Açtı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et