R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter Kurucusundan Twitter Rakibi Uygulama: Bluesky!

  Twitter kurucusu Jack Dorsey, Twitter rakibi yeni uygulamasını duyurdu. Henüz herkese açık olmayan yazılım, gelişim aşamasında bulunuyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  02.03.2023 12:10 2085 3 dk okuma süresi
  Twitter Kurucusundan Twitter Rakibi Uygulama: Bluesky!
  Son Düzenleme:

  Twitter, günümüzün en önemli uygulamalarından birisi. Sunduğu olanaklarla ön plana çıkan platform, daha önce Jack Dorsey tarafından yönetiliyordu. Jack Dorsey, Twitter’ı bıraktıktan sonra yönetime Parag Agrawal geçti. Agrawal’dan sonra ise günümüzde de yer alan Elon Musk, yönetim koltuğunda oturuyor.

  Twitter, diğer platformlar kadar başarılı bir yer değil. Ayrıca Elon Musk’ın bazı icraatlarını beğenmeyen kullanıcılar, sosyal ağı terk etmeye başladı. Bundan dolayı farklı sosyal medya uygulamaları ortaya çıkıyor. Bunlardan birisi Mastodon olmuştu. Geçtiğimiz aylarda adından sıkça bahsettirmişti. Şimdi de Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’den bir uygulama geldi. Bluesky olarak adlandırılan uygulama, Twitter’a oldukça benziyor.

  Twitter rakibi uygulama Bluesky yayınlandı

  Bluesky, Twitter’ın düşüşü ile beraber ortaya çıkmaya başlayan bir proje. Jack Dorsey, Twitter’ın gidişatı sebebiyle böyle bir uygulama ortaya koymuş durumda. Geliştirilen uygulama, henüz herkese açık değil. Yalnızca davetiyesi olan insanlar giriş yapabiliyor. Davetiye yöntemiyle giriş yapılması akıllara Clubhouse uygulamasını getirdi.

  Uygulama, henüz iOS için geliştirildi. Android veya web platformu üzerinde yazılıma ulaşmak mümkün değil. Firma, ayrıca web sitesine de sahip fakat sosyal ağa buradan erişilemiyor. Eğer iOS uygulamasını kullanmak isterseniz bu bağlantıya tıklamalısınız.

  Bluesky özellikleri

  Twitter rakibi uygulama Bluesky, özellikleri ile Twitter’dan farkını ortaya koyuyor. Uygulamanın sunduğu özelliklerden birisi merkezî yapıda olmaması. Bu, uygulamanın Twitter ile arasındaki en önemli farkı olmakta. Merkezî olmayan yapı sayesinde birden fazla yerde sunucu mevcut. Sunucuların birden fazla noktada olmasının sağladığı avantajlardan birisi hız. Kullanıcılar, en yakın sunucuyu tercih ederek yüksek hızda dolaşabiliyor. Şunu da belirtelim ki platform, sunucu seçme imkanı da tanımakta. İnsanlar, en iyi performansı aldığı lokasyonu tercih edebiliyor.

  Uygulama için AT Protocol kullanılıyor. Yani Authenticated Transfer Protocol olarak bir açılıma sahip. Bu protokol, açık kaynaklı bir protokol olmakta. Protokolün amacı, tek bir merkez yerine birden fazla merkez kullanarak ağı yönetme. Örnek vermek gerekirse birden fazla e-posta sunucusu bulunuyor. Bu durum, kullanıcıların en yakın lokasyona hızlı bir şekilde erişmesine imkan tanıyor.

  Bluesky arayüzünden de bahsetmek gerekir. Bluesky, genel olarak Twitter’a benzer bir arayüze sahip. Zaten isminden de anlaşılacağı üzere mavi tonunda bir renk kullanıyor. Yani Twitter ile Bluesky, birbirlerine benzer temaya yer veriyor. Bluesky uygulamasının ana akış kısmını incelediğimizde Twitter’a benzemesi dikkat çekiyor. Örneğin gönderilerin alt kısmında yorum, retweet ve beğeni simgesi mevcut.

  Uygulamanın ana ekranında ise kayıt ve giriş butonu yer alıyor. Üst tarafında ise kapalı beta sürecine dair bir ibareye yer verilmiş durumda. Bunun yanı sıra profil sekmesini incelediğimizde ise Twitter’a göre küçük farklar bulunuyor. Örneğin Bluesky, Twitter’da yer alan bazı özelliklere sahip değil. Şu anki hali incelendiğinde yazılımın Twitter’daki var olan bazı özellikleri içerdiği tespit ediliyor.

  Henüz uygulama yeni olduğu için gelecekte daha farklı bir hâl alabilir. Şunu da açıklayalım ki uygulama, merkezî olmayarak da farkını ortaya koyuyor. Kapalı beta sürecinin tamamlanmasıyla nasıl bir uygulama bizi bekliyor daha net göreceğiz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  X (Twitter)’ Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Artık Herkese Açık!

  X uygulamasında artık herkes için sesli ve görüntülü arama özelliği! İletişimde sınırları kaldırın, her an bağlantıda kalın.

  Twitter/X Rakibi Bluesky, Tam 4 Milyon Kullanıcıya Ulaştı!

  Bluesky, 4 milyon kullanıcıya ulaşarak sosyal medyada yeni bir dönem başlatıyor. Kendi kurallarınızı belirleyin, özgürlüğün tadını çıkarın.

  X'te (Eski Adıyla Twitter) Yenilikler ve Kullanıcılarına Sunulan Son Özellikler 2024

  Sosyal medya devi X'in yeni özellikleri: Anlık Fleets, kişiselleştirilmiş temalar ve sesli mesajlar. Kullanıcı deneyimini keşfedin!

  X'ten (Twitter) Yenilikçi Adım: Android İçin Görüntülü ve Sesli Arama Özelliği Geldi!

  X, Android için görüntülü ve sesli arama özelliğini tanıttı. Premium aboneler için kullanılabilir bu yenilik, platformun genişleyen işlevselliğini gösteriyor.

  Twitter Kurucusundan Twitter Rakibi Uygulama: Bluesky!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et