R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Twitter Hissedarları, Elon Musk’ın Geri Çekilmek İstediği Satın Alımı Onayladı!

  Twitter hissedarları, yaklaşan mahkeme öncesinden kritik bir adım attı. Elon Musk’ın vazgeçmek istediği 44 milyar dolarlık satın alma teklifini onayladı. Buna göre Elon Musk, Twitter'ı zorunlu olarak satın alabilir!

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  18.09.2022 14:22 1410 3 dk okuma süresi
  Twitter Hissedarları, Elon Musk’ın Geri Çekilmek İstediği Satın Alımı Onayladı!
  Son Düzenleme:

  Popüler sosyal medya platformu Twitter ve ünlü iş insanı Elon Musk arasında bir dava bulunuyor. Bu davanın ilk duruşması 17 Ekim tarihinde gerçekleşecek. Bu ilk duruşmanın beş gün sürmesi bekleniyor. Tam da duruşma öncesinde Twitter hissedarları, Elon Musk’ın vazgeçmek istediği satın alımı resmi olarak onayladı.

  Elon Musk’ın, Twitter’ı satın almak zorunda kalması mümkün!

  Elon Musk, Twitter’ı satın almayı teklif ettikten kısa bir süre sonra, vazgeçtiğini bildirmişti. Sebep olarak da  şirketin ‘bot’ hesaplara ilişkin doğru bilgileri sunmadığını öne sürmüştü. Bu olaydan sonra da ünlü sosyal medya platformu Twitter, Elon Musk’a bir dava açtı. Davanın konusunu da Elon Musk'ın anlaşma şartlarını ihlal etmesi oluşturuyor. Bu dava karşısında Elon Musk da Twitter’ın kendisine doğru bilgi verilmediğini belirterek karşı bir dava açtı. Önümüzdeki günlerde de bu davanın ilk duruşması gerçekleştirilecek.

  Elon Musk tarafı, söz konusu davanın 2023 yılına ertelenmesini de talep etmişti. Mahkeme, bunun süreci gereksiz yere uzatacağı düşüncesiyle erteleme talebini reddetti. İlk duruşma tarihi olan 17 Ekim’de taraflar detaylı olarak savunmalarını yapacak.

  İki taraf arasındaki uyuşmazlığın giderilmeye çalışılacağı duruşma öncesinde ilginç bir gelişme yaşandı. Hisse başına 54.20 dolar olan 44 milyar dolarlık satın alım, Twitter hissedarları tarafından onaylandı. Yargılama süreci sonunda, Twitter haklı çıkarsa, Elon Musk zor duruma düşecek. Çünkü bu bağlamda Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması zorunlu olacak.

  Twitter hissedarlarının bu satın almayı onaylamasının, mahkeme öncesinde stratejik bir adım olduğu söyleniyor. Hatta bir grup, mahkeme sürecinden önce bu onayın uyuşmazlığı çözebileceğine inanıyor. 

  Aşağıdaki tabloda Twitter’ın en büyük hissedarları ve payları yer alıyor.

  Elon Musk % 9.2
  Vanguard Group% 8.4
  Morgan Stanley Investment Management% 8.1
  BlackRock Fund Advisors% 4.6
  SSgA Funds Management% 4.5
  Aristotle Capital Management % 2.5
  Jack Dorsey% 2.3
  ARK Investment Management% 2.2
  Fidelity Management & Research% 2.1
  ClearBridge Investments% 2.1

  Twitter’ın eski güvenlik şefi de ifade verdi!

  Elon Musk’ın mahkemenin ertelenmesine ilişkin talepte bulunduğunu söylemiştik. Ünlü iş insanının süreci ertelemek istemesinin ardında birtakım sebepler yer alıyor. Bu sebeplerden biri de, Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter Zatko tarafından yapılan açıklamalar. Firma, yeni elde edilen verileri de yargılama sürecine dahil etmek istiyor. Bunun için de çalışabilmek adına ekstra bir zaman talep ediyor. Ayrıca Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey’in, Peiter Zatko gibi yargılama sürecinin içerisinde olacağı söyleniyor. 

  Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter Zatko, geçtiğimiz günlerde davada ifade vermek üzere tanık ilan edildi. Zatko’nun tanık olarak yasal sürece dahil edilmesinin nedeni, ortaya atmış olduğu ciddi iddialar. Zatko, eski güvenlik şefi olduğu için önemli verilere erişim sağlayabiliyordu. Elon Musk’ın iddialarını haklı çıkaracak nitelikte, ‘bot hesaplar’ hakkında açıklamalarda bulundu. 

  Eski güvenlik şefi, Twitter’ın bot hesapların sayısı hakkında bilgi sahibi olmadığını iddia etti. Zaten Twitter ve Elon Musk arasındaki uyuşmazlık da bot hesaplardan kaynaklanıyor. Bu yüzden Zatko’nun yargılamadaki ifadeleri belki de uyuşmazlığın kaderini etkileyecek.

  Zatko, ilk olarak ABD Senatosu Adalet Komitesinde konuştu. Burada Twitter’ın iç işleyişi hakkındaki bir oturumda ifade verdi. Zatko, açıklama yaparken Twitter'a herhangi bir zarar verme amacının olmadığını belirti. Ayrıca, Twitter yöneticilerinin, kar elde etmeyi güvenliğin üstünde tuttuğunu iddia etti.

  Zatko, Twitter'da Hindistan ve Çin'den ajanların çalıştığını ve casusluk faaliyetlerinin yürütüldüğünü de öne sürdü. Ayrıca çalışanların da Twitter’ın Çin’den aldığı paradan rahatsız olduğunu ve şirketin casusları işten çıkarma yönünde adım atmadığını söyledi.

  Elon Musk geçen hafta, Twitter’ın mevcut CEO’su Parag Agrawal’ı da halka açık bir müzakereye davet etti. Müzakerenin konusunu yine ‘spam/ bot’ hesaplar oluşturuyor. Elon Musk, ‘Twitter’ın %5’ten daha az sahte ya da spam günlük kullanıcıya sahip olduğunu halka kanıtlamasına izin verin’ dedi. Ancak Musk, bu davetine olumlu dönüt almadı. Yasal süreç devam ederken, Twitter CEO’su bu tartışma içinde yer almak istemedi. Tüm bu tartışmaların yargılama sonunda nereye varılacağı merak ediliyor. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Nokia Lumia 920 Geri Dönüyor: HMD Skyline Görücüye Çıktı!

  Nokia, ikonik Lumia 920'nin tasarımını taşıyan HMD Skyline'ı tanıttı. Yeni model, modern özelliklerle bu sonbahar piyasaya çıkacak.

  Apple, iOS 18 ile Sürpriz Yapacak: Sevilen Duvar Kağıtları Geri Geliyor!

  Apple, iOS 18 ve macOS 15 ile eski iPhone ve Mac duvar kağıtlarını geri getiriyor. Kullanıcılar, nostaljik duvar kağıtlarıyla geçmişe bir yolculuk yapacak.

  Twitter'da (X) Beğeniler Gizlenebilecek: İşte Detaylar!

  Elon Musk, X platformunda (Twitter) herkese açık beğenilerin gizleneceğini duyurdu. Bu değişiklik, kullanıcıların özgürce etkileşimde bulunmasını hedefliyor.

  iOS 17.5 Sorunları Bitmiyor: Silinen Fotoğraflar Geri Dönmeye Devam Ediyor

  Apple'ın iOS 17.5 güncellemesiyle birlikte birçok kullanıcı, cihazlarından sildikleri fotoğrafların tekrar görünmesi sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Daha da endişe verici olan, bu sorunun ikinci el iPhone ve iPad kullanıcılarını da etkiliyor olması.

  Twitter Hissedarları, Elon Musk’ın Geri Çekilmek İstediği Satın Alımı Onayladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et