R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  TikTok ve Youtube alt yazı desteğiyle erişebilirliği arttırıyor!

  Sosyal duyarlılığa hassasiyet gösteren, erişilebilirliği arttırmak isteyen sosyal medya devleri Youtube ve TikTok, içeriklerde alt yazı desteği güncellemesi yapacak!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  13.04.2022 22:28 2985 2 dk okuma süresi
  TikTok ve Youtube alt yazı desteğiyle erişebilirliği arttırıyor!
  Son Düzenleme:

  Youtube ve Tiktok, alt yazı desteğinin kapsamını genişleterek, erişebilirliğin arttırılmasını hedefliyor. Alt yazı desteği Youtube’de zaten var olsa da platform bunu daha da geliştirmek istiyor. TikTok ise kullanıcıların paylaştığı tüm kliplere otomatik alt yazı desteği getiriyor.

  Youtube ve TikTok

  Youtube ve özellikle TikTok’ta daha yeni adım atılıyor olmasına karşın alt yazı desteği, Instagram’da çok uzun süredir kullanıcılara sunuluyor. Erişebilirlikte Snapchat ise kısa bir süre önce “ASL” alfabesini kapsayan filtreyi kullanıma sunmuştu. 

  Youtube, TikTok, Instagram ve Snapchat gibi tüm sosyal medya platformları, işitme engelli kullanıcılarına yönelik kullanıcı deneyimini ve erişebilirliği arttıracak çalışmalara son dönemde ağırlık verdi.

  TikTok ve Youtube işitme engelliler için alt tazı getiriyor!

  TikTok ve YouTube erişebilirliği arttırıyor!

  Alt yazı desteği güncellemesiyle birlikte içerik oluşturucular Youtube Studio uygulamasında videoların alt yazı ve yanı sıra düzenleme çalışmalarını harici olarak yaptırabilecek. Youtube, bu şekilde video içeriklerinin sorunsuz ve basit biçimde uygun erişebilirliğe sahip olmasını sağlıyor. İçerik oluşturucular Youtube’nin bu yeni özelliğini Youtube Studio ayarlarında yer alan “İzinler ve Alt Yazı Düzenleyici” kısmından kullanabilecek.

  Youtube Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan Youtube Studio alt yazı güncellemesine dair Twitter hesabından paylaşımda bulundu;

  Alt yazı desteği TikTok’ta ise kliplere otomatik alt yazı(İngilizce olarak) uygulanacak. Kullanıcılar, kliplere otomatik olarak gelecek alt yazıyı isterse kapatabilecek. Ayrıca kullanıcıların alt yazıyı kendisi de ekleyebileceği gibi diğer dil seçenekleriyle de dili değiştirebilecek.

  Sosyal medyanın 2 büyük platformunun attığı bu adım, geniş bir kesim için büyük önem taşıyor. Özellikle dünyada işitme engelli kişi sayısının 70 Milyonu geçmiş olması, yapılan düzenlemelerin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

  Sosyal medya platformlarında işitme engelliler başta olmak üzere herkes için yapılan erişilebilirliği arttıran güncellemelerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Erişebilirlik için platformların başka atması gereken adımlar sizce neler? Fikirlerinizi yorum kısmından veya R10.net Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

   

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 1 yıl önce
   Olması gereken önemli bir adım

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi'den Piyasayı Sallayacak Yenilik: Kablosuz Kulaklık Redmi Buds 4 Active Tanıtıldı!

  Xiaomi, Redmi Buds 4 Active isimli kablosuz kulaklığını tanıttı. Kulaklık, yüksek kaliteli ses deneyimi sunarken aynı zamanda 28 saate kadar pil ömrüne sahip!

  LG'den Yenilikçi Taşınabilir Ekran StanbyME Go: İşte Özellikleri ve Fiyatı

  LG, bir bond çanta içerisinde taşınabilen ekran modelini tanıttı. StanbyME Go isimli ekran modeli, akıllı özellikleri sayesinde kullanıcılara kolaylık sağlıyor.

  Yeni Nesil 2023 Alfa Romeo Tonale: Şıklık ve Performansın Buluştuğu Otomobil

  Alfa Romeo'nun yeni nesil SUV modeli Tonale, 2023 yılında otomobil tutkunlarının beğenisine sunulacak. Bu heyecan verici araç, kendine özgü özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Garmin Fenix 7 Pro Serisi Geliyor: Gelişmiş Ekran Teknolojisi ve Üstün Özellikler

  Garmin Fenix 7 Pro serisi, gelişmiş ekranı ile vitrine çıkıyor. Bu akıllı saat, yenilikçi teknolojilerle donatılmış bir ekran sunarak eşsiz bir deneyim sunuyor.

  TikTok ve Youtube alt yazı desteğiyle erişebilirliği arttırıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et