R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Modern hayatın parçaları haline gelen sosyal medya platformları, pek çok olumsuz yönleriyle eleştirilerin odağındayken, şimdi de çevresel konularla gündeme geldi. Sosyal medya platformları için artık “karbon salınımı” değerlerini hesaplamak mümkün olacak!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 26.07.2022 14:06 1140 2 dk okuma süresi
  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!
  Son Düzenleme:

  Otomobiller, deodorant ve kripto para gibi klasik şekilde çevre üzerinde olumsuz etkileri olduğu bulunan pek çok olgunun dışında sosyal medyada çevreye zarar veriyor. Dünyaca ünlü sosyal medya devleri “Instagram”, “TikTok”, “Youtube”, “Facebook”, “Reddit” ve dahi “WhatsApp” gibi platformların çevreye “karbon salınımı” gerçekleştirdiği belirtildi.

  Söz konusu sosyal medya platformlarının çevre üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkilerin belirlenebilmesi için “Compare the Market” isimli bir şirket tarafından sosyal medya platformlarının “karbon salınım” değerlerinin belirlenebilmesine yardımcı olan bir aracı kullanıma sundu.

  Sosyal medya kullanıcıları, sadece sosyal ağları kullandığından gezegenin mücadele ettiği “küresel ısınma” problemini arttırıyor.

  Dünyaca ünlü pazarlama şirketi “Compare the Market” tarafından yapılan araştırmalara göre sosyal ağlarda kullanıcılar hesaplarına giriş yaptıklarında doğal olarak “fosil yakıt” enerjisinden faydalanıyor. Bu durumda “sera gazı emisyonu” ile birlikte küresel ısınmaya farkında olmadan, istemeden katkı sağlanmasına neden oluyor. Dolayısıyla hazırlanan rapor ve araca ilişkin olarak yanlış anlaşılan bir nokta ortaya çıkıyor. Sosyal ağlar doğrudan gezegene tahribat yaratmıyor, aksine bunu dolaylı yoldan yapıyor.

  Sosyal Medyanın Doğaya Zararı

  Sosyal Medya

  Şirket tarafından gerçekleştirilen sosyal ağlara ilişkin kapsamlı araştırmanın detayları açıklandı. Hazırlanan raporda dünyanın en çok aktif kullanıcıya sahip 10 sosyal ağı dikkate alındı. Rapora göre doğaya zarar verme konusunda listenin ilk sırasında TikTok yer alıyor. Araştırmalara göre TikTok kullanımının “her dakika 2.63 gram karbondioksit salınımı” oluşturuyor. Analizler çerçevesinde bir TikTok kullanıcısı platformda sadece 5 dakika geçirdiğinde karbon ayak izi “günlük 13 gr” ve “yıllık 4.8 gr” oluyor. Söz konusu rakam Reddit platformunda “2.45 gr” ve Youtube’ de “0.46 kg” oldu.

  En çok kullanılan ilk 10 sosyal medya platformunda kullanıcıların sadece günlük 5 dakika süre geçirmesi yıllık 20 kg karbon ayak izinin oluşmasına yol açıyor.

  Sosyal ağların gezegen üzerindeki bu olumsuz etkisini daha önce düşünmüş müydünüz? Sizce küresel ısınmaya karşı ne gibi önlemler almak gerekli? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Youtube’den Netflix’e Rakip Oluyor! İşte Yeni Youtube Hizmeti!

  Google, Youtube için Netflix gibi platformlara rakip olacak yeni servisi üzerinde çalışıyor. 2022 bitmeden devreye alınacak Youtube "Channel Store" ile ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı. İşte Youtube'nin Channel Store'sinin özellikleri!

  Kung Fu Panda Geri Dönüyor! İşte Kung Fu Ustası Po’nun Yeni Hikayesi

  Dreamworks, 2010 yılında açıklanan Kung Fu Panda'nın 2. üçlemesinin ilk filmini doğruladı. Stüdyo Kung Fu Panda 4 çalışmalarını doğruladı ve vizyon tarihini açıkladı. İşte Kung Fu Panda 4 vizyon tarihi ve konusu!

  Xiaomi’nin İnsansı Robotu CyberOne Tanıtıldı! İşte Xiaomi’nin ilk İnsansı Robotu!

  Xiaomi, robot teknolojisi alanındaki çalışmalarının ilk ürününü tanıttı. Xiaomi, tanıtım etkinliğinde ilk insansı robotu CyberOne'yi tanıttı. İşte şirketin ilk insansı robotu Xiaomi CyberOne özellikleri!

  Yenilenen BMW 3 Sedan Serisi Satışta! İşte Yeni BMW 3 Serisindeki Değişiklikler!

  BMW'nin yenilenen BMW 3 serisi yeni özellikleriyle satışa sunuldu. İşte yeni BMW 320i Sedan özellikleri ve Türkiye satış fiyatı!

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et