R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Modern hayatın parçaları haline gelen sosyal medya platformları, pek çok olumsuz yönleriyle eleştirilerin odağındayken, şimdi de çevresel konularla gündeme geldi. Sosyal medya platformları için artık “karbon salınımı” değerlerini hesaplamak mümkün olacak!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  26.07.2022 14:06 1510 2 dk okuma süresi
  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!
  Son Düzenleme:

  Otomobiller, deodorant ve kripto para gibi klasik şekilde çevre üzerinde olumsuz etkileri olduğu bulunan pek çok olgunun dışında sosyal medyada çevreye zarar veriyor. Dünyaca ünlü sosyal medya devleri “Instagram”, “TikTok”, “Youtube”, “Facebook”, “Reddit” ve dahi “WhatsApp” gibi platformların çevreye “karbon salınımı” gerçekleştirdiği belirtildi.

  Söz konusu sosyal medya platformlarının çevre üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkilerin belirlenebilmesi için “Compare the Market” isimli bir şirket tarafından sosyal medya platformlarının “karbon salınım” değerlerinin belirlenebilmesine yardımcı olan bir aracı kullanıma sundu.

  Sosyal medya kullanıcıları, sadece sosyal ağları kullandığından gezegenin mücadele ettiği “küresel ısınma” problemini arttırıyor.

  Dünyaca ünlü pazarlama şirketi “Compare the Market” tarafından yapılan araştırmalara göre sosyal ağlarda kullanıcılar hesaplarına giriş yaptıklarında doğal olarak “fosil yakıt” enerjisinden faydalanıyor. Bu durumda “sera gazı emisyonu” ile birlikte küresel ısınmaya farkında olmadan, istemeden katkı sağlanmasına neden oluyor. Dolayısıyla hazırlanan rapor ve araca ilişkin olarak yanlış anlaşılan bir nokta ortaya çıkıyor. Sosyal ağlar doğrudan gezegene tahribat yaratmıyor, aksine bunu dolaylı yoldan yapıyor.

  Sosyal Medyanın Doğaya Zararı

  Sosyal Medya

  Şirket tarafından gerçekleştirilen sosyal ağlara ilişkin kapsamlı araştırmanın detayları açıklandı. Hazırlanan raporda dünyanın en çok aktif kullanıcıya sahip 10 sosyal ağı dikkate alındı. Rapora göre doğaya zarar verme konusunda listenin ilk sırasında TikTok yer alıyor. Araştırmalara göre TikTok kullanımının “her dakika 2.63 gram karbondioksit salınımı” oluşturuyor. Analizler çerçevesinde bir TikTok kullanıcısı platformda sadece 5 dakika geçirdiğinde karbon ayak izi “günlük 13 gr” ve “yıllık 4.8 gr” oluyor. Söz konusu rakam Reddit platformunda “2.45 gr” ve Youtube’ de “0.46 kg” oldu.

  En çok kullanılan ilk 10 sosyal medya platformunda kullanıcıların sadece günlük 5 dakika süre geçirmesi yıllık 20 kg karbon ayak izinin oluşmasına yol açıyor.

  Sosyal ağların gezegen üzerindeki bu olumsuz etkisini daha önce düşünmüş müydünüz? Sizce küresel ısınmaya karşı ne gibi önlemler almak gerekli? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Oppo Watch X'in Çıkış Tarihi Açıklandı: İşte Detaylar!

  Oppo Watch X, 29 Şubat'ta geliyor. 1,43 inç OLED ekran, Snapdragon W5 Gen 1 çip, 4G LTE, 10W şarj desteği ile dikkat çekiyor.

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  Yeni Yapay Zeka Google Gemma Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Google'ın yeni yapay zeka modeli Gemma, yerel cihazlarda üstün performans için geliştirildi. Sorumlu AI gelişimine katkı sağlayan araç seti ile tanıtıldı.

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et