R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Modern hayatın parçaları haline gelen sosyal medya platformları, pek çok olumsuz yönleriyle eleştirilerin odağındayken, şimdi de çevresel konularla gündeme geldi. Sosyal medya platformları için artık “karbon salınımı” değerlerini hesaplamak mümkün olacak!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  26.07.2022 14:06 1548 2 dk okuma süresi
  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!
  Son Düzenleme:

  Otomobiller, deodorant ve kripto para gibi klasik şekilde çevre üzerinde olumsuz etkileri olduğu bulunan pek çok olgunun dışında sosyal medyada çevreye zarar veriyor. Dünyaca ünlü sosyal medya devleri “Instagram”, “TikTok”, “Youtube”, “Facebook”, “Reddit” ve dahi “WhatsApp” gibi platformların çevreye “karbon salınımı” gerçekleştirdiği belirtildi.

  Söz konusu sosyal medya platformlarının çevre üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkilerin belirlenebilmesi için “Compare the Market” isimli bir şirket tarafından sosyal medya platformlarının “karbon salınım” değerlerinin belirlenebilmesine yardımcı olan bir aracı kullanıma sundu.

  Sosyal medya kullanıcıları, sadece sosyal ağları kullandığından gezegenin mücadele ettiği “küresel ısınma” problemini arttırıyor.

  Dünyaca ünlü pazarlama şirketi “Compare the Market” tarafından yapılan araştırmalara göre sosyal ağlarda kullanıcılar hesaplarına giriş yaptıklarında doğal olarak “fosil yakıt” enerjisinden faydalanıyor. Bu durumda “sera gazı emisyonu” ile birlikte küresel ısınmaya farkında olmadan, istemeden katkı sağlanmasına neden oluyor. Dolayısıyla hazırlanan rapor ve araca ilişkin olarak yanlış anlaşılan bir nokta ortaya çıkıyor. Sosyal ağlar doğrudan gezegene tahribat yaratmıyor, aksine bunu dolaylı yoldan yapıyor.

  Sosyal Medyanın Doğaya Zararı

  Sosyal Medya

  Şirket tarafından gerçekleştirilen sosyal ağlara ilişkin kapsamlı araştırmanın detayları açıklandı. Hazırlanan raporda dünyanın en çok aktif kullanıcıya sahip 10 sosyal ağı dikkate alındı. Rapora göre doğaya zarar verme konusunda listenin ilk sırasında TikTok yer alıyor. Araştırmalara göre TikTok kullanımının “her dakika 2.63 gram karbondioksit salınımı” oluşturuyor. Analizler çerçevesinde bir TikTok kullanıcısı platformda sadece 5 dakika geçirdiğinde karbon ayak izi “günlük 13 gr” ve “yıllık 4.8 gr” oluyor. Söz konusu rakam Reddit platformunda “2.45 gr” ve Youtube’ de “0.46 kg” oldu.

  En çok kullanılan ilk 10 sosyal medya platformunda kullanıcıların sadece günlük 5 dakika süre geçirmesi yıllık 20 kg karbon ayak izinin oluşmasına yol açıyor.

  Sosyal ağların gezegen üzerindeki bu olumsuz etkisini daha önce düşünmüş müydünüz? Sizce küresel ısınmaya karşı ne gibi önlemler almak gerekli? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android 15, Bazı Modellerin Son Büyük Güncellemeleri Olacak: İşte Güncelleme Alacak Xiaomi Telefonlar!

  Android 15 güncellemesi ile birçok Xiaomi, Redmi ve Poco modeli son büyük güncellemelerini alacak. İşte son büyük güncellemesini alacak modeller!

  OnePlus Pad 2'nin Fiyatı Belli Oldu: İşte Detaylar!

  OnePlus Pad 2'nin fiyatı ve özellikleri açıklandı. 16 Temmuz'da tanıtılacak cihaz, Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti, LCD ekran ve 9510mAh bataryası ile dikkat çekiyor.

  Samsung, Vision Pro’ya Rakip VR Başlığını Bu Yıl İçinde Tanıtabilir!

  Samsung, Apple Vision Pro'ya rakip yeni VR başlığını yıl bitmeden tanıtmaya hazırlanıyor. Ekim ayında geliştiricilere sunulması ve satışa çıkması planlanıyor.

  iQOO Yeni Kablosuz Kulaklığını Tanıttı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  iQOO, uygun fiyatlı yeni kablosuz kulaklığı TWS 1i'yi tanıttı. Yüksek ses kalitesi, uzun pil ömrü ve Bluetooth 5.3 özellikleri ile dikkat çekiyor.

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et