R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kısa Video Üreticilerine Müjdeli Haber: Youtube Shorts Geliyor!

  Youtube tarafından yapılan duyuruya göre Youtube Short aracılığıyla kısa video içeriği üretenler, yeni bir iş ortağı programıyla çok daha fazla para kazanacaklar.

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  21.09.2022 22:45 2186 2 dk okuma süresi
  Kısa Video Üreticilerine Müjdeli Haber: Youtube Shorts Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Sosyal medya tarihinde Vine ile başlayıp Tiktok ile zirve yapan kısa videolar, hepimizin bildiği üzere büyük güç kazanmış durumda. Bu kadar güçlü bir kitleye hitap eden kısa video izleme ve üretme durumu ise sonunda Youtube’u da harekete geçirdi.

  Yapılan duyuruya göre Youtube Shorts, aynı Instagram Story’leri ya da TikTok’ta olduğu gibi kısa videolar halinde içerik üretenler için harika bir platform olmaya hazırlanıyor. Youtube tarafından yayımlanan yeni bir iş ortaklığı programına göre platform, Youtube Shorts aracılığıyla içerik üretenlere daha fazla para kazanma imkanı sağlayacak.  

  Youtube Shorts'ta içerik üretenler telifli müzikleri kullanabilecek  

  Youtube, yeni bir bildirisinde kısa video içerikleri üreten yaratıcılara telifsiz müzik imkanı sağlayacağını duyurdu. Yeni iş ortaklığıyla birlikte Youtube Shorts aracılığıyla içerik üretenler, diledikleri müziği kullanacaklar.  

  Kullanıcılar, telif haklarına sahip müzikleri videolarına ekleme karşılığında, reklam gelirlerinden bir miktar kesintiyle karşılaşacaklar. Kesinti ise müziğin hak sahibine aktarılacak.  

  Yani, Youtube Shorts üreticileri, her ne kadar telifli müziklere ücret ödemeyecek dense de yine de bir kesintiyle karşılaşacaklar. Ancak bu kesinti, telif ücretine kıyasla daha ucuz olacak. Reklam gelirinden kesileceği için anlık olarak yaratıcının cebinden para çıkmayacak. 

  Öte yandan üreticiler, Creator Music üzerinden telifli müziklerin ücretlerini ödeyerek diledikleri müziği anında kullanacaklar. Yukarıda bahsettiğimiz kesinti,  üretici telif hakkı olan bir müziğin ücretini ödemediği zaman uygulanacak. 

  Bu sayede Youtube Shorts üreticileri, telif nedeniyle kullanamadıkları müziklerden de para kazanabilecekler.  

  Reklamlardan artık daha çok kazanacaklar 

  Öte yandan Youtube Shorts içeriklerini üreten kullanıcılar, videolarda gösterilen her reklamın gelirinin %45’ini alacak. Yani, önceki fiyatlandırmaya kıyasla üreticiler, çok daha fazla para kazanabilecekler.  

  Youtube Shorts iş ortağı programı ne zaman başlayacak? Kimler başvuru yapmaya uygun aday? 

  Youtube Shorts isimli yeni iş ortağı programı için şimdilik net bir tarih bilgisi yok. Yapılan açıklamalarda net olan tek şey, 2023 yılı içinde programın başlatılacağı oldu. Bunun dışında programa başvuru yapabilmek için en az 1.000 aboneye sahip olmak gerekiyor. Ayrıca son 3 ay içinde 10 milyonun üzerinde izlenme kazanmış olma şartı var.  

  Henüz başlatılmamış olan bu iş ortağı programı kısa videolar çekmek isteyenler için oldukça keyifli olacağa benziyor. Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp Yenilikleri Devam Ediyor: Yüksek Kaliteli Fotoğraf ve Video Paylaşımı Kolaylaşacak!

  WhatsApp artık fotoğraf ve video paylaşımlarınızı varsayılan olarak yüksek kalitede yapmanıza olanak tanıyor.

  Samsung ve Google'dan Dev İş Birliği: Yeni Galaxy Chromebook Yenilikleriyle Geliyor!

  Samsung ve Google iş birliği genişliyor. Yeni Galaxy Chromebook, Google Assistant tuşu ile teknoloji dünyasına yenilik getiriyor.

  Windows 11 Spotlight Özelliği, Windows 10’a da Geliyor!

  Windows 10'a gelen Spotlight özelliği ile masaüstünüzde keşif yapabilirsiniz. Bing destekli duvar kağıtları ve detaylı bilgilerle deneyiminizi zenginleştirin.

  OpenAI'den Yapay Zeka ile Video Devrimi: İşte Karşınızda Sora!

  OpenAI'nin yeni modeli Sora, metinden gerçekçi videolar üretiyor. ChatGPT ve DALL-E'nin ardından gelen bu yenilik, sanat ve tasarımda devrim yaratıyor.

  Kısa Video Üreticilerine Müjdeli Haber: Youtube Shorts Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et