R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Instagram, Reels Üzerinden Para Kazandırma Çalışmalarına Başladı!

  En popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, yeni bir test üzerinde çalışıyor. Test ile ilgili bilgiler gelmeye başladı. Test Reels videolar için geçerli olan ‘Gifts’ adlı bir özelliğe dayanıyor.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  18.09.2022 14:58 1842 3 dk okuma süresi
  Instagram, Reels Üzerinden Para Kazandırma Çalışmalarına Başladı!
  Son Düzenleme:

  Instagram, yeni geliştirdiği bir test ile gündeme geldi. Test, kullanıcıların ‘Gifts’ özelliği ile birbirlerine para göndermelerine yönelik bir çalışmaya hizmet ediyor. Bu ‘Gifts’ özelliği, Instagram’ın Reels videoları üzerinden kullanılabilecek. 

  Çalışmalar Ağustos’ta başlamıştı!

  Instagram, ‘Gifts’ özelliği üzerindeki çalışmalarına, geçtiğimiz Ağustos ayında başlamıştı. İlk defa Alessandro Paluzzi, uygulamada kullanıcıların birbirlerine para göndermelerini sağlayan bu özelliği tespit etmişti. Görünüşe göre ‘Gifts’ özelliği, şimdilik kısıtlı bir kullanıcı kitlesini hedef alıyor. Business Insider'da da söz konusu özellik doğrulandı. 

  Instagram'ın ‘Gifts’ özelliği, aslında basit bir temel üzerine kurulu. Kullanıcılar bu özellikle, Reels videolar üzerinden birbirlerine ‘hediye’ gönderebilecek. Bu hediyelerin de maddi olarak bir karşılığı olacak. En son biriken para, belirli ödeme yöntemleri ile banka hesaplarına aktarılacak. Test aşamasındaki bu özelliğin detayları ise şu an için belli değil.

  Instagram ve TikTok rekabeti

  Instagram, bir süredir diğer bir popüler sosyal medya platformu TikTok'la rekabet içerisinde. ‘Gifts’ özelliği de bu rekabeti kızıştıracak gibi gözüküyor. Çünkü TikTok kullanıcıları zaten bir süredir buna benzer bir özellik kullanıyor. Instagram’ın bu özelliği kullanıcılarına ne zaman sunacağı henüz bilinmiyor. Instagram ‘Gifts’ özelliğini devreye soktuğunda TikTok’tan nasıl bir hamle geleceği merak ediliyor. 

  Instagram, TikTok’un da etkisiyle Reels videolara daha fazla önem vermeye başladı. Temel olarak kullanıcıların Reels içeriklerden gelir elde edebilmesini istiyor. Bu şekilde kullanıcıları daha fazla Reels video çekmek için motive edeceğini düşünüyor. Instagram şu anda Reels’ler ile beklediği başarıyı elde edebilmiş değil. Instagram’ın rekabet içinde olduğu TikTok, bu konuda çok daha başarılı gözüküyor.

  Instagram Reels ve TikTok rekabetinin şirket raporlarına yansıması

  The Wall Street Journal'daki verilere göre, Instagram'daki Reels özelliği, henüz beklenen başarıyı yakalayamadı. Aşağıdaki tabloda yer alan rapora göre, Instagram izlenmeleri, TikTok’un oldukça gerisinde. TikTok ve Reels izlemelerine ilişkin bu raporun, zaman aşımına uğradığı ve küresel olmadığı açıklandı. Ağustos ayında yayınlanan son rapora göre ise Reels etkileşimi son 4 haftada yüzde 13.6 düştü.

  PlatformGünlük izlenme 
  TikTok197.8 milyon saat
  Instagram17.6 milyon saat

  Instagram'ın TikTok ile rekabeti kapsamında TikTok benzeri özellikler kullanması kullanıcılar tarafından eleştirilmişti. Bunun üzerine de Instagram yöneticilerinden Adam Mosseri, TikTok benzeri özelliklerden neden vazgeçildiğini açıklamıştı. Sonrasında Instagram yine Reels odaklı özellikler kullanmaya devam etti. Ancak hala Reels kullanıcılarının etkileşimlerinin düşük olduğu görülüyor.

  Reels'in istenen başarıyı elde edememesinin sebebi, özgün içeriklerin oldukça az olması olarak gösteriliyor. Reels videoların büyük bir kısmı başka bir sosyal medya platformunda üretiliyor. Örneğin, TikTok'ta hesaplarını öne çıkarmak isteyen kullanıcılar, TikTok videolarını Instagram'a Reels olarak yüklüyor. 

  Meta sözcüsü Devi Narasimhan, Instagram’ın hala çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Reels içeriklerinin zamanla gelişeceğini düşündüklerini ve kullanıcıların çok daha iyi sonuçlar elde edeceğini öngördüklerini ekledi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google, Kripto Para Reklam Yasağını Tamamen Kaldırdı: İşte Detaylar!

  Google, güvenlik endişeleri sonrası kripto para reklam yasağını kaldırdı. Yeni şartlar Bitcoin ETF onayı alan şirketleri kapsıyor, Bitcoin fiyatları yükseldi.

  Netflix Oyunları Reklamlı ve Paralı Olabilir: İşte Detaylar!

  Netflix, GTA gibi büyük ilgi gören oyunları şu anda abonelerine maliyet eklemeksizin sağlıyor. Fakat bu politikanın revize edilmesi söz konusu olabilir.

  Yapay Zeka Şaşırtmaya Devam Ediyor: Şimdi de Depresyon Testi Yapmaya Başladı!

  Bilkent Üniversitesi'nin geliştirdiği yapay zeka tabanlı sistem, depresyon tespitinde yeni bir çığır açabilir!

  YouTube’un Yeni Para Kazanma Şartları Türkiye’ye Geldi!

  YouTube'un yeni para kazanma şartları, yeni kanallar için önemli fırsatlar sunuyor. Ancak reklam gelirleri için hala eski şartlar geçerli!

  Instagram, Reels Üzerinden Para Kazandırma Çalışmalarına Başladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et