R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Instagram Hassas İçeriklere Karşı Yeni Önlem Alıyor

  Her gün sayısız paylaşımın yapıldığı Instagram’da, bu içeriklerden bazıları rahatsız edici olabiliyor. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek isteyen Instagram, bu tip uygunsuz olan içeriklere karşı yeni bir önlem alıyor.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  08.06.2022 14:18 1722 2 dk okuma süresi
  Instagram Hassas İçeriklere Karşı Yeni Önlem Alıyor
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en fazla kullanılan sosyal mecrası Instagram’da, kullanıcı sayısının çok yüksek olması paylaşım zenginliği yaratıyor. Ancak bu paylaşım çeşitliliği içerisinde tüm paylaşımlar her zaman iyi ve uygun olmayabiliyor. Instagram yönetimi kullanıcıları rahatsız edebilecek ve “uygunsuz” nitelikte olan paylaşımlara karşı sıkı bir denetim mekanizması yürütüyor. Böylelikle bu tip paylaşımlar önemli oranda elense de bazıları kullanıcıların denetimine bırakılıyor. Instagram kullanıcı kitlesinin çok geniş olması bazılarının rahatsızlık duyarken, bazılarının ise bu tip paylaşımlardan hiç rahatsızlık duymaması gibi bir tablo meydana getiriyor. Instagram’da her iki kullanıcı tipine en iyi şekilde yanıt verebilmek için yeni bir özelliği getirdi.

  Instagram’a Hassas İçerik Ayar Özelliği Geldi

  Sosyal medya devi Instagram’da paylaşılan bir içeriğin “rahatsız edici” olabilmesi ihtimali olduğunda platform paylaşımı kullanıcıya “bulanık” olarak gösteriyor. Eğer kullanıcı “rahatsız edici” olabilme ihtimaline rağmen paylaşımı görmek istediğinde “onay” veriyor ve paylaşımı görebiliyor. Bu özellik Instagram’da çok uzun zamandır aktif olarak yer alan bir özellikti. Instagram şimdiyse rahatsız edici içerikleri denetleyebilme olanağı getiren bir hassas içerik ayarı getirdi.

  Instagram hassas içerik kontrolü olarak isimlendirilen bu ayar sayfasında kullanıcı “hassas içerikleri görme/görmeme” ayarı yapabiliyor. Ayar ekranında temel olarak kullanıcıya hassas içeriklere yönelik “İzin Ver”, “Sınır” ve “Daha da Fazla Sınırla” seçenekleri sunuluyor.

   Kullanıcı “Hassas İçerik Kontrolü” ayarında yapacağı düzenlemeyle “Instagram Keşfet” sayfasında “rahatsız edici” ve “kırıcı” olarak değerlendirilebilecek video veya fotoğraf içeriklerinin ne kadar sık görülebileceğini kontrol edebiliyor. Bu ayar sayesinde Instagram’da “müstehcen”, “sansürlenmeyen şiddet ve madde bağımlığı” ve “ateşli silah” yapısına sahip olan içerikler için düzenleme imkanı tanır.

  Instagram “Hassas İçerik Kontrolü” ayarında yapılacak düzenlemeler “Direkt Mesaj”, “Instagram Reels”, “Hikaye”, “Akış” ve “Hesap Tavsiyesi” bölümlerindeki içerikler üzerinde etkili değildir.

  Hassas İçerik Kontrolü ekranında tercih edilebilecek seçenekler ve uygulama kapsamları;

  • İzin Ver: Keşfet’te rahatsız edici, üzücü ve kırıcı olabilecek içeriklere herhangi bir sınırlama uygulanmamasını sağlar.
  • Sınır(Varsayılan): Keşfet’te rahatsız edici ve kırıcı olabilecek içeriklerden bir kısmının görülebilmesini sağlar.
  • Daha da Fazla Sınırla: Keşfet’te rahatsız edici ve kırıcı olabilecek içeriklerin görülmesini minimuma indirmeyi sağlar.

  Instagram 18 yaş altı kullanıcılara “Hassas İçerik Kontrolü” sayfasını kapattı. Ancak basit biçimde doğum tarihi değiştirme imkanı olduğundan ebeveynlerin daha dikkatli olmaları gerekir.

  Instagram Hassas İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

  Instagram’ın her kullanıcının kullanım tarzına uygun olarak “hassas içerik” yapısını kontrol edebilmesini sağlayan “Hassas İçerik Kontrolü” basit şekilde kullanılabiliyor.

  1. Instagram hesabına giriş yapın.
  2. Instagram profil sayfasına gidin.
  3. Ayarlar sayfasını açın.
  4. Hesap seçeneğine girin.
  5. Hassas İçerik Kontrolü seçeneğine basın.
  Instagram

  Instagram'ın hassas içeriklere karşı uygulama ve yaptırımlarını nasıl buluyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp'a Yeni Özellik Geliyor: Kişilere Not Eklenebilecek!

  WhatsApp, kişisel notlar ekleyerek iletişimi kolaylaştıran yeni bir özelliği test ediyor. Sohbetler artık daha düzenli ve özel olacak!

  YouTube'a Yeni Tasarım Geliyor: İşte Gelecek Yenilikler!

  YouTube, yeni tasarım testleriyle kullanıcı deneyimini yeniliyor. Başlık ve açıklamalar sağa taşındı, önerilen videolar dikkat çekici hale geldi.

  Yetişkinlere Özel Yeni Ninja Kaplumbağalar Filmi Geliyor: ‘The Last Ronin’

  Ninja Kaplumbağalar geri dönüyor! Yetişkinlere özel çekilecek film olan "The Last Ronin" ile karanlık ve gerçekçi bir hikâye sizleri bekliyor.

  WhatsApp'ın Çizim Düzenleyici Aracı Güncellendi: İşte Yeni Tasarımı ve Özellikleri!

  WhatsApp çizim düzenleyici aracı yenilendi! Yeni tasarım daha kullanışlı, 24 renk seçeneği sunuyor ve Android beta kullanıcıları için hazır!

  Instagram Hassas İçeriklere Karşı Yeni Önlem Alıyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et