R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Instagram Çalınan Hesaplar ile İlgili Yeni Özelliği Tanıttı

  Instagram çalınan hesaplar ile alakalı geliştirdiği yeni sistem sayesinde kullanıcıları koruyor. Buna göre artık hesap kurtarmak daha kolay.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  17.12.2022 17:31 1823 5 dk okuma süresi
  Instagram Çalınan Hesaplar ile İlgili Yeni Özelliği Tanıttı
  Son Düzenleme:

  Instagram uygulaması, her geçen gün daha da genişleyen bir sosyal ağ. Medya paylaşım aracı olan Instagram, popülerliğinin yanı sıra problemleri ile de biliniyor. Bunlardan birisi ele geçirilen hesabı kurtarmak

  Hesap kurtarma bazen zorlu bir süreç olmakta. Bunun sebebi, gerekli bilgilerin hesap sahibinde yer almaması. Özellikle hesabına önem göstermeyenler bu sorun ile karşılaşıyor. Hesap ister çalınmış olsun ister erişim kaybedilsin artık erişimi geri almak daha kolay.

  Instagram çalınan hesaplar için yeni araç geliştirildi

  Instagram kullanıcıları, çalınan bir hesabı kurtarmak için artık özel bir araç kullanacak. Geliştirici ekibinin yapmış olduğu bu araç, hesapları kurtarmada büyük bir rol oynayacak. Yeni duyurulan aracın geliştirilme nedeni firmanın taleplere yetişememesiydi. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılar, hesaplarını nasıl kurtaracağını bilmiyordu. Bu özellik sayesinde artık hesap kurtarmak daha kolay hale gelmiş oldu

  Daha önce Instagram, bu gibi durumlar için çeşitli önlemler almıştı. Bunlardan birisi kefil sistemiydi. Eğer bir hesap çalındıysa kimlik kontrolü için iki arkadaşın kefil olması isteniyordu.

  Instagram çalınan hesaplar ile ilgili bunun dışında farklı bir adım daha atıldı. Sosyal medya devi, yaptığı açıklamada yapay zeka destekli bir güvenlik özelliği geliştirdi. Henüz test aşamasında olan bu özelliğe göre yapay zeka, kullanıcıları analiz edecek. Eğer bir hesabın başkasının eline geçtiği düşünülürse gerekli önlem alınacak.

  Instagram’ın geliştirdiği araç nasıl kullanılır?

  Instagram hesabı çalınan veya erişimi kaybeden bir kullanıcı, birkaç adımda sorunu halledebiliyor. Öncelikli olarak bu bağlantıya tıklayın. Bu bağlantıda yer alan formu doldurun. Instagram, gerekli bilgileri aldıktan sonra birkaç işlem sağlayacak. Önemli olan doğru bilgileri girip gerekli adımları tamamlamak. Bu işlem, genellikle birkaç dakika içerisinde tamamlanıyor. Ardından hesap tekrar alınmış oluyor.

  Instagram hesapları nasıl çalınıyor?

  Instagram, büyük bir sosyal medya mecrası. Instagram çalınan hesaplar olayı ile de zaman zaman karşılaşılıyor. Bu gibi durumların önüne geçmek oldukça kolay. Öncelikle bu hesapların nasıl çalındığını açıklamak gerekiyor.

  Bunun pek çok yolu var. Temel nedenlerinden birisi basit şifre kullanmak. Bunun yanı sıra iki aşamalı doğrulamaya rağmen de hesap çalma olanağı mevcut. Bunun nedeni genel olarak üçüncü parti yazılımlar olarak yer almakta. Üçüncü parti uygulamalara karşı özen göstermeyen kullanıcılar, hesaplarının çalınması ile karşılaşır.

  Instagram hesaplarını korumanın yolları

  Instagram hesaplarını güçlendirmenin yolları şu şekilde:

  Şifreyi güçlü tutmak
  Çift katmanlı doğrulamayı etkinleştirmek
  Üçüncü taraf uygulamaları kullanırken temkinli olmak
  Ortak cihazlarda hesap kullanmamak
  Üçüncü parti yazılımlara karşı dikkat etmek
  Tanınmayan kişileri hesaba eklememek

  Güçlü şifre belirleme

  Yapılması gereken en temel şeylerden birisi güçlü bir hesap şifresi kullanmak. Eğer hesap şifresi güçlü olursa şifre kolaylıkla çalınmaz. Bunu bir örnekle anlatmak gerekiyor. Mesela 29 harften oluşan 3 karakterli bir şifreyi ele alalım. Bu doğrultuda 24.389 farklı şifre olanağı mevcut olur. Eğer karakter sayısı 4 olursa 707.281, 5 olursa 20.511.149 olasılık bulunur. Bir karakterin artmasıyla olasılıkların nasıl yükseldiği görülüyor.

  Uzmanlar harflerin yanı sıra sayılar ve özel karakterlerin de kullanılması gerektiğini açıklar. Bunun sebebi tam olarak bu olmakta. Şifre olasılıkları ciddi oranda artar. Ayrıca bilinen şifreler kullanılmamalı ve karmaşık şifrelere ağırlık verilmeli. Örneğin Chrome’un şifre oluşturma sistemi kullanılmalı. Buna ek olarak şifreler 32 karakter gibi uzun ve karmaşık yapılmalı.

  İki aşamalı doğrulamayı aktif etme

  Kullanıcılar Instagram çalınan hesaplar olayı ile karşılaşmaması için pek çok şey yapmalı. Bunlardan birisi iki aşamalı doğrulama. Şifre her ne kadar karmaşık olursa olsun doğrulama aktif edilmeli. Her ihtimale karşı bu önlem alınmalı ki problem yaşanmasın. İki aşamalı doğrulama ile beraber şifre girildikten sonra farklı doğrulama aşamasına geçiliyor. Bu aşamada akıllı telefona kod gelir. Bunun yanı sıra farklı bir cihazda aktif olan hesaptan da doğrulama yapılabiliyor.

  Üçüncü taraf uygulamalarına karşı dikkatli olun

  Kullanıcıların temkinli olması gerektiği bir diğer şey üçüncü parti uygulamalar. Özellikle Instagram hesabı ile giriş yaparken bu uygulamalara dikkat etmek gerekir. Çünkü bu uygulamaların bazıları tehlikeli olabilir. Uygulamalar her ne kadar şifre almasa da aldığı bilgileri paylaşabilir. Bu bilgiler kötü amaçlı yazılımcıların eline geçer. Bu şekilde ciddi gizlilik problemleri oluşabiliyor.

  Ortak cihazda hesaba giriş yapmayın

  Kullanıcılar Instagram çalınan hesaplar olayı yaşamaması adına hesap için ortak cihaz kullanmamalı. Eğer başka bir bilgisayarda hesaba giriş yapılacak ise bu tehlikeli kabul edilir. Bunun sebebi bilgisayarı farklı insanların da kullanması. Bilgisayar sahibi güvenilir bir insan olabilir. Burada tehlikeli olan kısım sistemde yer alma ihtimali bulunan kötü amaçlı yazılım. Bundan dolayı ortak cihazlarda hesaba girilmemeli. Eğer zorunlu olarak girildiyse hesap şifresi güncellenmeli.

  Güvenli olmayan üçüncü parti yazılımları kullanmayın

  Kullanıcılar için daha pek çok güvenlik adımı mevcut. Bunlardan birisi üçüncü parti yazılımları kullanmamak. Üçüncü parti uygulamalar, kötü amaçlı yazılım barındırabilmekte. Örneğin iki aşamalı doğrulama aktif olduğu halde hesaba giriş yapılmasının nedeni bu. Güvenilir olmayan bir uygulama, cihazdaki verilere erişerek hesabı ele geçiriyor. Bu şekilde hesap bilgileri, kötü amaçlı yazılımcının elinde bulunuyor. Bundan dolayı güvenilir yazılımları kullanmak gerekir.

  Bu anlamda dikkat edilmesi gereken bir diğer şey e-postalar. Bu durumu pek çok YouTuber yaşamış ve anlatmış durumda. Buna göre bir e-posta geliyor ve sponsorluk teklifi yapıyor. Ardından bir uygulama test edilmesi amacıyla gönderiyor. Aslında o uygulama kötü amaçlı olabiliyor. Bu gibi tuzaklara düşülmemesi gerekiyor.

  Tanımadıklarınızı hesaba eklemeyin

  Instagram çalınan hesaplar ile ilgili olaylara karşı dikkat etmek gerekir. Instagram kullanıcılarının bununla ilgili yapabileceği bir diğer şey gizli hesap. Eğer hesap, kişisel ise gizli olması tavsiye edilir. Bu şekilde hesap hakkında bilgi toplayanlara karşı önlem alınır. Bilindiği üzere veri madenciliği yapan pek çok firma var. Bu firmaların önüne geçmenin yolu gizli hesap kullanmaktan geçer.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Game of Thrones Dizisinin İlk Görselleri Paylaşıldı!

  Game of Thrones evreninde geçen yeni dizi A Knight of the Seven Kingdoms, çekimlerine başladı. İlk görseli yayınlanan dizi, 2025 sonunda HBO'da yayınlanacak.

  VPN ile Ucuz YouTube Premium Alma Dönemi Bitiyor: İşte Detaylar!

  YouTube, VPN kullanarak ucuz abonelik alan kullanıcıların hesaplarını iptal etmeye başladı. İşte yeni dönemin detayları ve kullanıcı tavsiyeleri!

  Yeni Citroen C3 Aircross Geliyor: Avrupa Fiyatları Açıklandı!

  Yeni 2024 Citroen C3 Aircross nihayet tüm detaylarıyla tanıtıldı. İlk kez elektrikli ve 7 koltuklu seçeneklerle sunulacak modelin Avrupa fiyatları da duyuruldu.

  TikTok, Whee Uygulamasını Tanıttı: Instagram’a Rakip Olacak!

  TikTok, Instagram'a rakip yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Whee'yi tanıttı. Yalnızca arkadaşlarla paylaşım imkanı sunan Whee, Türkiye'de erişime açıldı.

  Instagram Çalınan Hesaplar ile İlgili Yeni Özelliği Tanıttı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et