R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Facebook’a Yeni Gelir Modeli Geldi! Lisanslı Müzikler Kazanç Getirecek!

  Meta, Facebook’taki gelir modelinde iyileştirmelere devam ediyor. Platform içerik üreticilerine yeni gelir etme fırsatı sunan modeller üzerinde çalışıyor. Çalışmalar sonucunda Facebook’ta içerik üreticilerine “Müzik Gelir Paylaşımı” modeli sunacak. İşte yeni Facebook gelir modelinin detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 26.07.2022 18:29 1062 2 dk okuma süresi
  Facebook’a Yeni Gelir Modeli Geldi! Lisanslı Müzikler Kazanç Getirecek!
  Son Düzenleme:

  En büyük sosyal ağların 3 tanesinin(Instagram/Facebook/WhatsApp) çatı şirketi olan Meta, Instagram ve WhatsApp’taki iyileştirmelerinin ardından Facebook üzerinde de çalışmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde Instagram’dan gelir etme konusunda içerik üreticilerine önemli geliştirmeler sunan şirket, şimdi de benzer yenilikçi gelir modeli yapılarını Facebook’a getirmeye hazırlanıyor.

  Şirket tarafından yapılan son lansman ile birlikte Facebook platformunda içerik üreticilerine yönelik “Music Revenue Sharing(Müzik Gelir Paylaşımı)” isimli yeni bir gelir modelini duyurdu. Gelecek yeni gelir modeli ile birlikte Facebook’ta içerik üreticileri “lisanlı müzik” kullanarak, bundan kazanç sağlama imkanına sahip olabilecek. Söz konusu uzun video paylaşımlarının getireceği kazançlar, içerik üreticisi, Meta ve müzik lisansına sahip kişi/kurum arasında paylaştırılacak

  Facebook Videolarında Lisanlı Müzikli Video İçeriklerinden Kazanç

  Platformda bu yeni gelir modelinden yararlanmak isteyen içerik üreticilerinden “Facebook Para Kazanma” standartlarına uygun olması ve videonun “reklam uygunluğu” olması gerekmektedir. Yani “Facebook Topluluk Standartları” ve platformda uygulanan “para kazanma politikası” ve “müzik kuralları” standartlarına uygunluğa sahip olması gerekiyor.

  Facebook’un getireceği bu yeni gelir modeli “devrimsel” bir nitelik taşıyor. Zira platformda içerik üreticilerinin yapacakları video paylaşımlarında şu anda “lisanslı müzik” kullanabilmeleri mümkün değil. Eğer bu şekilde lisanslı müziği içeren video paylaşımları yaptıysa, o içerik özelinde “Facebook para kazanma” özelliği deaktif ediliyor. Ancak gelecek yeni gelir modeli, platformdaki içerik üretimindeki sınırlamaların önemli ölçüde kalkmasını sağlayacak.

  Facebok Müzik Gelir Paylaşımı Modeli Nasıl Çalışıyor?

  Facebook Müzik Gelir Paylaşımı

  Facebook’taki bu yeni gelir modelinden kazanç sağlanabilmesi için bazı koşulların içerik üreticisi tarafından yerine getirilmesi gerekiyor. Temel Facebook para kazanma standartlarının dışında videoda kullanılacak müziğin lisanlı da olsa mutlaka söz konusu gelir modeline uygunluk teşkil etmesi gerekiyor.

  Bu doğrultuda şirket tarafından “Post Malone” ve “Tove Lo” gibi isimlerin bulunduğu “Lisanslı Müzik Kütüphanesi İçerik Stüdyosu” geliştirdi. Söz konusu kütüphanede yer alan tüm lisanlı müzikler, gelir elde edilebilecek biçimde video paylaşımlarında değerlendirilebilecek. 

  Hazırlanan videoların bu modele uygun olması için 1 dakikadan uzun olması gerekiyor.

  Koşulları karşılayan içerik üreticileri gelir modeli sayesinde ilgili paylaşıma gelen gelirin %20’lik kısmını alabilecek. Geriye kalan %80 oranındaki gelir dilimi ise Meta ile lisans sahibi arasında paylaşılacak.

  Facebook, yeni gelir modelin ilk etapta ABD’deki Facebook içerik üreticileri için kullanıma açtı. Ancak yakın dönem içerisinde yeni gelir modelinin tüm dünyada içerik üreticileri tarafından kullanılabilir hale getirilmesi sağlanacak.

  Facebook’un yeni gelir modeliyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yenilenen BMW 3 Sedan Serisi Satışta! İşte Yeni BMW 3 Serisindeki Değişiklikler!

  BMW'nin yenilenen BMW 3 serisi yeni özellikleriyle satışa sunuldu. İşte yeni BMW 320i Sedan özellikleri ve Türkiye satış fiyatı!

  Yeni Meyers Manx 2.0 Electric Tanıtıldı! Meyers Manx 2.0 Electric Özellikleri!

  Volkswagen tabanlı "buggy" Meyers Manx, 60 yıl sonra ilk kez yeni modeliyle tanıtıldı. İşte elektrikli olacağı açıklanan Meyers Manx 2.0 Electric özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi!

  Nvidia Oyun Gelirlerinde Büyük Düşüş Yaşadı!

  Nvidia, teknoloji piyasalarındaki çoğu şirket gibi 2022 yılının 2.çeyrek dönemini negatif tablolarla kapattı. Şirket açıklanan mali raporlarına göre tam %44'ü bulan bir gelir kaybı yaşadı. İşte detaylar!

  Elon Musk’tan Twitter ile Davasına İlişkin Yeni Açıklama

  Elon Musk, mahkemelik olduğu Twitter yönetimine meydan okudu. Twitter CEO'su ile halka açık bir tartışma programında kozlarını paylaşma teklifinde bulundu. Twitter yönetiminden henüz yanıt gelmeyen iddia sosyal medyada çok konuşuldu.

  Facebook’a Yeni Gelir Modeli Geldi! Lisanslı Müzikler Kazanç Getirecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et