R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Facebook’a Yeni Gelir Modeli Geldi! Lisanslı Müzikler Kazanç Getirecek!

  Meta, Facebook’taki gelir modelinde iyileştirmelere devam ediyor. Platform içerik üreticilerine yeni gelir etme fırsatı sunan modeller üzerinde çalışıyor. Çalışmalar sonucunda Facebook’ta içerik üreticilerine “Müzik Gelir Paylaşımı” modeli sunacak. İşte yeni Facebook gelir modelinin detayları!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 26.07.2022 18:29 1129 2 dk okuma süresi
  Facebook’a Yeni Gelir Modeli Geldi! Lisanslı Müzikler Kazanç Getirecek!
  Son Düzenleme:

  En büyük sosyal ağların 3 tanesinin(Instagram/Facebook/WhatsApp) çatı şirketi olan Meta, Instagram ve WhatsApp’taki iyileştirmelerinin ardından Facebook üzerinde de çalışmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde Instagram’dan gelir etme konusunda içerik üreticilerine önemli geliştirmeler sunan şirket, şimdi de benzer yenilikçi gelir modeli yapılarını Facebook’a getirmeye hazırlanıyor.

  Şirket tarafından yapılan son lansman ile birlikte Facebook platformunda içerik üreticilerine yönelik “Music Revenue Sharing(Müzik Gelir Paylaşımı)” isimli yeni bir gelir modelini duyurdu. Gelecek yeni gelir modeli ile birlikte Facebook’ta içerik üreticileri “lisanlı müzik” kullanarak, bundan kazanç sağlama imkanına sahip olabilecek. Söz konusu uzun video paylaşımlarının getireceği kazançlar, içerik üreticisi, Meta ve müzik lisansına sahip kişi/kurum arasında paylaştırılacak

  Facebook Videolarında Lisanlı Müzikli Video İçeriklerinden Kazanç

  Platformda bu yeni gelir modelinden yararlanmak isteyen içerik üreticilerinden “Facebook Para Kazanma” standartlarına uygun olması ve videonun “reklam uygunluğu” olması gerekmektedir. Yani “Facebook Topluluk Standartları” ve platformda uygulanan “para kazanma politikası” ve “müzik kuralları” standartlarına uygunluğa sahip olması gerekiyor.

  Facebook’un getireceği bu yeni gelir modeli “devrimsel” bir nitelik taşıyor. Zira platformda içerik üreticilerinin yapacakları video paylaşımlarında şu anda “lisanslı müzik” kullanabilmeleri mümkün değil. Eğer bu şekilde lisanslı müziği içeren video paylaşımları yaptıysa, o içerik özelinde “Facebook para kazanma” özelliği deaktif ediliyor. Ancak gelecek yeni gelir modeli, platformdaki içerik üretimindeki sınırlamaların önemli ölçüde kalkmasını sağlayacak.

  Facebok Müzik Gelir Paylaşımı Modeli Nasıl Çalışıyor?

  Facebook Müzik Gelir Paylaşımı

  Facebook’taki bu yeni gelir modelinden kazanç sağlanabilmesi için bazı koşulların içerik üreticisi tarafından yerine getirilmesi gerekiyor. Temel Facebook para kazanma standartlarının dışında videoda kullanılacak müziğin lisanlı da olsa mutlaka söz konusu gelir modeline uygunluk teşkil etmesi gerekiyor.

  Bu doğrultuda şirket tarafından “Post Malone” ve “Tove Lo” gibi isimlerin bulunduğu “Lisanslı Müzik Kütüphanesi İçerik Stüdyosu” geliştirdi. Söz konusu kütüphanede yer alan tüm lisanlı müzikler, gelir elde edilebilecek biçimde video paylaşımlarında değerlendirilebilecek. 

  Hazırlanan videoların bu modele uygun olması için 1 dakikadan uzun olması gerekiyor.

  Koşulları karşılayan içerik üreticileri gelir modeli sayesinde ilgili paylaşıma gelen gelirin %20’lik kısmını alabilecek. Geriye kalan %80 oranındaki gelir dilimi ise Meta ile lisans sahibi arasında paylaşılacak.

  Facebook, yeni gelir modelin ilk etapta ABD’deki Facebook içerik üreticileri için kullanıma açtı. Ancak yakın dönem içerisinde yeni gelir modelinin tüm dünyada içerik üreticileri tarafından kullanılabilir hale getirilmesi sağlanacak.

  Facebook’un yeni gelir modeliyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Twitter’da Yeni Bir Dönem Başlıyor! Twitter 2.0 Resmen Duyuruldu!

  Twitter’ı satın aldıktan sonra gündemden düşmeyen Elon Musk, yeni bir yeniliğe imza attı. Musk, resmi olarak Twitter 2.0 dönemini duyurdu!

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  Mazda CX-5 Türkiye'de Satışa Sunuldu! Tasarımı Yenilenen Model Hayran Bıraktı!

  Mazda CX-5 modeli, makyajlı versiyonu ile Türkiye'de satışa sunuldu. Mazda CX-5 fiyatı, özelliğine göre 1.429.070 ile 1.461.250 TL aralığında olacak.

  WhatsApp Yeni Özellik Mesajı Atacak!

  WhatsApp’ın masaüstü sürümünde ortaya çıkan yeni bir özellik dikkatleri üzerine çekti. Buna göre WhatsApp, artık yeni bir özellik geldiğinde kullanıcılara mesaj gönderecek.

  Facebook’a Yeni Gelir Modeli Geldi! Lisanslı Müzikler Kazanç Getirecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et