R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Avrupa Birliği’nden Sosyal Medya’ya Deepfake Baskısı!

  Son yıllarda gündemden düşmeyen deepfake paylaşımları için Avrupa Birliği’nden dev platformlara uyarı geldi. Deepfake paylaşımları teknoloji devlerine cezai yaptırımlar getirecek.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 15.06.2022 16:56 1079 2 dk okuma süresi
  Avrupa Birliği’nden Sosyal Medya’ya Deepfake Baskısı!
  Son Düzenleme:

  Deepfake teknoloji son yıllarda en önemli gündem maddelerinden birisi oluyor. Teknolojinin gelebileceği korkutucu seviyeye en iyi örneklerin başında deepfake gösteriliyor. Deepfake teknolojisiyle fotoğraf ve video içeriklerinde manipülasyon yapılabiliyor. Avrupa Birliği(AB), siyasilerden ünlü isimlere kadar pek çok kişi yayınlanan ve yanıltıcı nitelikte olan deepfake paylaşımlarına karşı savaş başlattı. AB mücadelesinin ilk ayağında teknoloji devlerine ültimatom verdi.

  Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamayla platformunda deepfake paylaşımlarına müsaade eden ve önlenmesine ilişkin herhangi bir adım atmaya teknoloji şirketlerine ağır cezai yaptırımlar uygulanacağını açıkladı. Söz konusu şirketler arasında Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi servisleriyle Meta ilk sırada yer alırken, diğer sosyal medya platformu Twitter veyanı sıra Google gibi şirketlerde yer alıyor.

  Avrupa Birliği’nden Deepfake Kararı

  Avrupa Birliği son yıllarda teknoloji şirketlerine karşı önemli yaptırım uygulamalarına gidiyor. Birlik son olarak deepfake içerikli paylaşımlara ağırlık verdi. AB’nin aldığı yeni karar kapsamında deepfake paylaşımlarının, platformlar tarafından önlenmesi gerekiyor. Eğer teknoloji devleri, karara uygun şekilde deepfake paylaşımlarını engellemeye yönelik müdahaleler gerçekleştirmezse cezai yaptırımlarla karşılaşacak. Bu yaptırımlar yüksek tutarlı para cezalarından oluşacak. AB, söz konusu karar kapsamında uygunsuz hareket eden şirketlerin Avrupa pazarında yer alabilme şansını da ortadan kaldırmayı hedefliyor.

  Sosyal Medyadaki Yanıltıcı Bilgi Kaynaklarıyla Mücadele

  Deepfake

  Avrupa Birliği tarafından alınan kararın altında internet ortamında yanıltıcı, manipüle eden ve asılsız bilgi ve haberlerin oluşturduğu dezenformasyonun engellenmesi yatıyor. Bu konuda yürütülen çalışmaların kapsamına en tehlikeli boyutu olan deepfake teknolojisi de dahil edildi.

  Hazırlanan rapor kapsamında sosyal medya platformlarındaki deepfake paylaşımlarına ilişkin bilgiler paylaşılıyor. Özellikle Facebook ve Instagram ile birlikte Twitter gibi sosyal medya platformlarında yapılan deepfake paylaşımlarının yaratmış olduğu dezenformasyona dikkat çekiliyor. Tüm bu tip eylemlerin engellenmesine yönelik olarak kapsamlı bir uygulamanın hayata geçirilebilmesi hedefleniyor.

  İnternette bilgi kirliliği, manipülasyon ve yanıltıcı nitelikteki paylaşımlara ilişkin olarak yürütülen çalışmalar 2024 itibariyle uygulamaya geçecek olan “Dijital Hizmetler Yasası(DSA)” kapsamında yer alacak. Avrupa Birliği, büyük teknoloji devleriyle birlikte çalışma gerçekleştirilmeden deepfake teknolojisiyle yaratılan dezenformasyonla mücadele edilebilmesinin olanak dahilinde olmadığının farkında. Bu nedenle şirketlerin üzerine bu konuda daha fazla gidebilmesini sağlayacak düzenlemeleri hayata geçirebilmeyi hedefliyor.

  Siz deepfake teknolojisi ve Avrupa Birliği’nin iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Amazon Prime Abonelik Ücretleri Avrupa’da Artıyor

  Amazon tarafından alınan kararla birlikte Avrupa pazarı için zam gelmesi kesinleşti. Peki Amazon Prime aboneliğine gelecek zam Türkiye'ye yansıyacak mı?

  Sosyal Medya Platformları İçin İlginç Çevre Raporu Açıklandı! İşte Çevreyi Kirleten Platformlar!

  Bir pazarlama şirketi tarafından sosyal ağlara yönelik olarak "karbon ayak izi" araştırması yapıldı. Dünyanın en çok kullanılan ilk 10 sosyal ağı üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları sosyal medyanın küresel ısınmaya katkı sağladığını gösteriyor.

  Beyonce TikTok'a Katıldı, Sosyal Medya Gündeminde Bomba Etkisi Yarattı!

  Beyonce TikTok'a katıldı, dakikalar içinde milyonlarca takipçiye ulaştı. Beyonce, hayranları için tüm arvişini TikTok üzerinden açtığını da duyurdu.

  Berfu 1158

  Sosyal Medya Fenomenlerine Para Cezası Kesildi

  Ticaret Bakanlığı'nın Reklam Kurulu tarafından sosyal medya fenomenlerinin aldatıcı reklam yaptıkları gerekçesiyle Ocak-Haziran döneminde tam 22 Milyon TL'den fazla para cezası kesildi. İşte sosyal medya ünlülerine uygulanan para cezaları!

  Avrupa Birliği’nden Sosyal Medya’ya Deepfake Baskısı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et