R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Avrupa Birliği’nden Sosyal Medya’ya Deepfake Baskısı!

  Son yıllarda gündemden düşmeyen deepfake paylaşımları için Avrupa Birliği’nden dev platformlara uyarı geldi. Deepfake paylaşımları teknoloji devlerine cezai yaptırımlar getirecek.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  15.06.2022 16:56 1395 2 dk okuma süresi
  Avrupa Birliği’nden Sosyal Medya’ya Deepfake Baskısı!
  Son Düzenleme:

  Deepfake teknoloji son yıllarda en önemli gündem maddelerinden birisi oluyor. Teknolojinin gelebileceği korkutucu seviyeye en iyi örneklerin başında deepfake gösteriliyor. Deepfake teknolojisiyle fotoğraf ve video içeriklerinde manipülasyon yapılabiliyor. Avrupa Birliği(AB), siyasilerden ünlü isimlere kadar pek çok kişi yayınlanan ve yanıltıcı nitelikte olan deepfake paylaşımlarına karşı savaş başlattı. AB mücadelesinin ilk ayağında teknoloji devlerine ültimatom verdi.

  Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamayla platformunda deepfake paylaşımlarına müsaade eden ve önlenmesine ilişkin herhangi bir adım atmaya teknoloji şirketlerine ağır cezai yaptırımlar uygulanacağını açıkladı. Söz konusu şirketler arasında Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi servisleriyle Meta ilk sırada yer alırken, diğer sosyal medya platformu Twitter veyanı sıra Google gibi şirketlerde yer alıyor.

  Avrupa Birliği’nden Deepfake Kararı

  Avrupa Birliği son yıllarda teknoloji şirketlerine karşı önemli yaptırım uygulamalarına gidiyor. Birlik son olarak deepfake içerikli paylaşımlara ağırlık verdi. AB’nin aldığı yeni karar kapsamında deepfake paylaşımlarının, platformlar tarafından önlenmesi gerekiyor. Eğer teknoloji devleri, karara uygun şekilde deepfake paylaşımlarını engellemeye yönelik müdahaleler gerçekleştirmezse cezai yaptırımlarla karşılaşacak. Bu yaptırımlar yüksek tutarlı para cezalarından oluşacak. AB, söz konusu karar kapsamında uygunsuz hareket eden şirketlerin Avrupa pazarında yer alabilme şansını da ortadan kaldırmayı hedefliyor.

  Sosyal Medyadaki Yanıltıcı Bilgi Kaynaklarıyla Mücadele

  Deepfake

  Avrupa Birliği tarafından alınan kararın altında internet ortamında yanıltıcı, manipüle eden ve asılsız bilgi ve haberlerin oluşturduğu dezenformasyonun engellenmesi yatıyor. Bu konuda yürütülen çalışmaların kapsamına en tehlikeli boyutu olan deepfake teknolojisi de dahil edildi.

  Hazırlanan rapor kapsamında sosyal medya platformlarındaki deepfake paylaşımlarına ilişkin bilgiler paylaşılıyor. Özellikle Facebook ve Instagram ile birlikte Twitter gibi sosyal medya platformlarında yapılan deepfake paylaşımlarının yaratmış olduğu dezenformasyona dikkat çekiliyor. Tüm bu tip eylemlerin engellenmesine yönelik olarak kapsamlı bir uygulamanın hayata geçirilebilmesi hedefleniyor.

  İnternette bilgi kirliliği, manipülasyon ve yanıltıcı nitelikteki paylaşımlara ilişkin olarak yürütülen çalışmalar 2024 itibariyle uygulamaya geçecek olan “Dijital Hizmetler Yasası(DSA)” kapsamında yer alacak. Avrupa Birliği, büyük teknoloji devleriyle birlikte çalışma gerçekleştirilmeden deepfake teknolojisiyle yaratılan dezenformasyonla mücadele edilebilmesinin olanak dahilinde olmadığının farkında. Bu nedenle şirketlerin üzerine bu konuda daha fazla gidebilmesini sağlayacak düzenlemeleri hayata geçirebilmeyi hedefliyor.

  Siz deepfake teknolojisi ve Avrupa Birliği’nin iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  AB'nin Teknoloji Devlerine Sıkı Tutumu: Sadece Avrupa’ya Özel Apple App Store Geliyor!

  Apple, önemli değişikliklere gidiyor. Bilgilere göre şirket, AB yasalarına uyum sağlamak için App Store'u iki farklı bölüme ayırma planları üzerinde çalışıyor.

  Avrupa'da Yeni Bir Hayat: Golden Vize Programları ile Sınırları Aşın

  Globalleşen dünyamızda, yatırımcılar ve aileleri için yeni bir yaşam kurma fırsatı sunan Golden Vize programları, her geçen gün daha fazla ilgi çekiyor. Bu programlar, özellikle Avrupa'da, "Yunanistan Golden Vize" ve "İspanya Golden Vize" gibi seçeneklerl

  WhatsApp Yeni Özelliği ile Sosyal Medyayı Birleştiriyor: Instagram Paylaşımları, Artık Mümkün Olacak!

  WhatsApp'ın yeni özelliği, durum güncellemelerini doğrudan Instagram Hikayeleri'nde paylaşma imkanı sunarak sosyal medya entegrasyonunu güçlendiriyor

  Sosyal Medyanın Doğuşu ve Evrimi

  Sosyal medya, insanların birbiriyle olan etkileşimini ve bilgi alışverişini köklü bir şekilde dönüştürdü. Bu alanın gelişimi hem hızı hem de derin etkisiyle çağımızın bir harikası olarak öne çıkıyor.

  BHA 1204
  Avrupa Birliği’nden Sosyal Medya’ya Deepfake Baskısı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et