R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Music ve Spotify İçin Yeni Rakip! TikTok Music Geliyor!

  Tartışmaların odağında yer almaya devam ederken, her geçen gün büyüyen sosyal medya platformu TikTok, yepyeni yatırımlar yapmaya devam ediyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre sosyal medya devi, dijital müzik yayın sektörüne girmeye hazırlanıyor. TikTok Music servisine dair ilk adımlar atıldı. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  30.07.2022 14:13 1456 3 dk okuma süresi
  Apple Music ve Spotify İçin Yeni Rakip! TikTok Music Geliyor!
  Son Düzenleme:

  Kısa video paylaşımlarının “editli” olarak gerçekleştirilebildiği “TikTok”, dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılıyor. Kullanıcı sayısını devamlı arttırmaya devam eden platform, yapılan paylaşımların içeriklerinin nitelikleri gereğince çok fazla eleştiride alıyor. Ancak hızla büyümeye devam etmesiyle en büyük rakipleri olan “Meta” çatısı altındaki “Instagram” ve “Facebook” platformlarında bile kısa video paylaşımlarına yönelik iyileştirmelerin yapılmasına neden olmuştu. Sosyal medya algısını yenileyen platform şimdi de yepyeni bir girişimle gündeme geldi. Ortaya çıkan bilgilere göre “TikTok Music” servisi kuruluyor.

  TikTok Music İçin Ticari Marka Başvurusu Yapıldı

  Sosyal medya devi TikTok, ABD merkezli “ByteDanceşirketi çatısı altında faaliyet gösteriyor. Ana şirket tarafından kısa bir süre önce yapılan yeni hamle ile “TikTok Music” servisini getirme hazırlığında olduğu anlaşıldı. Çünkü şirket, ABD’de “Ticari Marka” başvurusu gerçekleştirdi. Yapılan ticari marka başvurusu da doğal olarak dijital müzik sektöründeki güçlü platformlar “Spotify” ve “Apple Music” için yeni bir rakip geldiği görüşlerini ortaya çıkardı.

  Spotify ve <a href=Apple Music">

  Yapılan başvurunun “TikTok Music” isimli bir servise dair yapıldığı belirtildi. Başvuruya konu olan isim nedeniyle de yeni bir müzik servisinin geldiği değerlendirmelerinin yapılmasına neden oldu. Ana şirket “ByteDance” tarafından “TikTok Music” servisinin kullanıcılara müzik satışı hizmeti sunacak ve kullanıcıların “müzik çalma”, “paylaşma” ve “indirme” gibi özellikler sunacağı belirtiliyor. Ayrıca indirilemeyen “ses ve video dinleme” gibi ek özelliklerinde sunacağı beklentisi oluştu.

  Servise ilişkin şimdiden ortaya çıkan iddialardan birisi de tıpkı “Spotify” tarafından sunulan “ücretsiz üyelik” modelinin TikTok Music’te de bulunacağı oldu. Bu tip bilgiler daha henüz marka başvurusunda bulunulan bir servis için doğruluk payını çok tartışmalı hale getiriyor. Bu sebeple servisin hizmetlerine dair daha doğru bilgilerin edinilebilmesi için en azından ilk resmi açıklamaların gelmesinin beklenmesi gerekiyor.

  TikTok’un özellikle yeni şarkıları keşfetme konusundaki en verimli platform haline dönüştüğü herkes tarafından biliniyor. Yeni müzik keşfetmede son derece etkili olan bir platformun, getireceği müzikle ilgili yeni bir serviste doğal olarak çok fazla talep ve ilgi göreceği beklentisini yaratıyor. Özellikle TikTok ile doğrudan entegrasyonu ile kullanıcıların bir videoda yeni karşılaştığı şarkıya TikTok Music üzerinden pratik şekilde erişim sağlayabilir. Bu özelliğinde servise rakipleri karşısında ciddi bir avantaj yaratacağı düşünülüyor.

  ABD ve İngiltere’de TikTok ile İlgili Çin Endişesi

  TikTok Music

  TikTok ile ilgili olarak en başından beri özellikle ABD ve İngiltere gibi ülkelerde büyük bir “Çin endişesi” bulunuyor. Bazı ülkeler platformun, Çin hükümeti ile olan bağlantılarından dolayı kaygılı olduğu için çeşitli yaptırımlar konusu da sık sık gündeme geliyor. Bu tip bir yatırımın söz konusu olması ByteDance şirketi için hem “TikTok” hem de yeni getireceği “TikTok Music” servisi açısından oldukça ciddi bir Pazar daralmasıyla mücadele etme zorunluluğu getirecek.

  TikTok ve yeni gelecek TikTok Music ile ilgili sizin yorumlarınız nasıl? Yanıtlarınızı yoruma veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp'a Yeni Favoriler Özelliği Geldi!

  WhatsApp, yeni Favoriler özelliğiyle kullanıcıların en çok iletişim kurdukları kişilere ve gruplara hızlı erişim sağlamalarını kolaylaştırıyor.

  POCO M6 Plus Geliyor: Özellikleri ve Fiyatı Sızdırıldı!

  POCO M6 Plus'ın özellikleri ve fiyatı sızdırıldı. 108MP kamera, 120Hz ekran, Snapdragon 4 Gen 2 işlemci ile geliyor ve başlangıç fiyatı da 167 dolar olacak.

  Xiaomi, Yeni Oyun Monitörünü Tanıttı: 180 Hz Yenileme Hızına Sahip!

  Xiaomi, 180 Hz yenileme hızına sahip yeni Gaming Monitor G24i'yi tanıttı. Yüksek performans özellikleriyle donatılan monitör, oyun deneyimini üst seviyeye taşıyor.

  UTM Uygulaması iOS’a Geldi: Artık iPad ve iPhone’da Windows Çalıştırılabilecek!

  UTM, iPad ve iPhone'larda Windows ve Linux çalıştırmayı mümkün kılıyor. Apple'ın oyun emülatörlerine izin vermesiyle iOS cihazları için yeni bir dönem başlıyor.

  Apple Music ve Spotify İçin Yeni Rakip! TikTok Music Geliyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et