R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Video Oyun Sektöründe Satışlar Düşmeye Başladı! İşte Nedeni!

  Bilgisayar oyunları sektörü, 2019’dan beri tüm dünyada çok hızlı bir büyüme kaydetmişti. Bu süreçte oyun satışları ve ücretli oyun abonelikleri ve oyun içi satın alımlarda yaşanan artışla oyun geliştirici ve dağıtıcı şirketleri ciddi gelirlerle elde etti. Ancak 2022’nin ikinci yarısıyla birlikte tahminler negatif yönde oldu. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  06.07.2022 15:43 1803 3 dk okuma süresi
  Video Oyun Sektöründe Satışlar Düşmeye Başladı! İşte Nedeni!
  Son Düzenleme:

  Video oyunlar, 21.yüzyıl dünyasında küçük-büyük herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Daha gerçekçi hale gelen grafiklerden, geliştirilmiş oyun mekaniklerine göre her bir yeni video oyun, etkileyici bir deneyim sunuyor. Donanım ve yazılım alanındaki gelişmelerle ortaya çıkartılan video oyunlara olan ilgide doğal olarak artmaya devam ediyor. MMORPG, FPS, RPG ve daha pek çok türdeki oyunlar, her ilgi alanından kişiyi kendisine çekmeyi başarıyor. Yaşadığı gelişim ile video oyun sektörü büyümeye devam ediyor.

  Video oyun sektöründe beklenmedik büyüme ise 2019’un sonlarında ortaya çıkan Covid-19 ile birlikte yaşandı. Global bir kriz olmasıyla dünyanın her yerinde yasaklamalara maruz kalınması, toplu veya bireysel karantina uygulamalarına neden oldu. Evlerine kapanmak durumunda kalan insanlarda dijital dünyanın sunduğu tüm eğlence araçlarına yoğun bir ilgi gösterdi. Bu noktada da tabii ki video oyun sektörü doğal olarak öne çıktı.

  Pandemi dönemi yasaklarında oyun sektörüne olan talep ciddi seviyede arttı. Oyun satışları, oyun içi satın alımlar veya yanı sıra oyun servislerine yönelik abonelikler bile ciddi seviyede artış yaşadı. Hatta Twitch gibi canlı yayın platformlarında oyun oynayan yayıncılarda bu süreçte kitlelerine önemli oranda büyüttü.

  Yasaklar Kalkınca Oyun Sektöründe Düşüş Yaşanıyor

  Dünya oyun bağlantı ve servisleri

  Pandemi döneminde oyun endüstrisi çok ciddi bir büyüme kaydetmişti. Şirketler, sundukları her bir ürün ve hizmet için tüketiciden önemli bir geri dönüşüm alıyordu. Ancak 2022’nin ilk yarısının ortalarından beri tüm dünyada Covid-19 karantinası yasakları gevşetilmeye ve hatta tamamen kaldırılmaya başlandı.

  Böyle olunca dışarıya/doğaya olan özlem ve yanı sıra gelen zorunluluklar doğal olarak oyunlardan uzaklaşmaya neden oluyor. Bunun etkileri de 2022 ilk 6 aylık dönemine ilişkin oyun endüstrisini içeren raporlardan görülürken, 2022’nin ikinci 6 aylık dönemi için tablo daha karamsar oldu. Dijital oyun sektöründeki veriler ışığında “Ampere Analysis” tarafından kapsamlı bir raporlama gerçekleştirildi.

  İstatistik platformunun ortaya koyduğu raporlamaya göre Sony PlayStation ve Microsoft Xbox gibi tüm oyun konsolları ve yanı sıra Game Pass, PS Plus ve GeForceNow gibi tüm ücretli abonelik modelleri için öngörülen gelir tahmini belli oldu. Rapora göre bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin toplamda “188 Milyar Dolar” seviyesindeki gelirden pay alacağı belirtiliyor.

  Şirketlerin paylaşacağı bu rakam, 2021 yılı için “191 Milyar Dolar” olmuştu. Dolayısıyla sektörde şirketler için genel toplam dikkate alındığında tam “3 Milyar Dolar” seviyesinde bir düşüşün gerçekleşeceği değerlendirmesi yapılıyor.

  2023 Oyun Sektörüne Toparlanma Getirecek

  Oyun kategorilerine göre istatistik

  Şirket tarafından gerçekleştirilen piyasa verileri üzerinden değerlendirme neticesinde ortaya çıkan olumsuz tablonun geçici olduğu belirtilmektedir. Şirkete göre 2022 yılı için geçerli olacak bu tablonun 2023 yılı itibariyle yeniden pozitif bir tablo meydana getireceği beklentisi isabetli bir değerlendirme olacak. 

  Ampere Analysis şirketinin “Araştırma Direktörü” ve “Analisti” olan Piers Harding Rolls’tan, yayınlanan 2022 tablosuna yönelik değerlendirme geldi. Rolls, yaptığı açıklamasında sektörün 2 yıllık büyümesinin ardından bu yılki gerilemenin endişeye neden olduğunu ancak tabloya göre bunun ufak bir gerileme olduğunu belirtti. Açıklamasının devamında sektörün, özellikle büyümesinde önemli etkisi olan Covid-19 yasakları öncesinden yine daha iyi bir konumda olacağını vurguladı.

  Uzmanlara göre Covid-19 yasaklarının gevşetilmesi ve kalkmasının dışında uluslararası siyasal ve ekonomik krizlerde oyun sektöründeki düşüşlerde etkili oldu.

  Siz oyun sektörünün geleceğiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Whatsapp'a Dört Yeni Biçimlendirme Seçeneği Geldi: İşte Detaylar!

  WhatsApp, madde işaretleri, numaralı listeler, blok alıntılar ve satır içi kod gibi dört yeni biçimlendirme seçeneği ekledi.

  Samsung Galaxy Fit 3 Resmen Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Samsung Galaxy Fit 3, geniş ekranı ve gelişmiş sağlık izleme özellikleriyle Mart ayında piyasaya sürülüyor.

  Discord Nitro Türkiye Fiyatına Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar!

  2024 yılında, Discord Nitro'nun sunduğu ekstra özelliklere ulaşım sağlayan üyelik bedelleri yüzde 40'lık bir artış gösterdi. İşte yeni fiyatlar!

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Video Oyun Sektöründe Satışlar Düşmeye Başladı! İşte Nedeni!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et