R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Samsung Bir İlke Daha İmza Atıyor! Metaverse Evreninde Futbol Turnuvası Oynanacak!

  Samsung, bu ay içerisinde Space Tycoon’da bir futbol turnuvası gerçekleştirecek. Bu turnuva, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin ilk turnuvası olacak. Bu bölgede ilk kez bir Roblox Space Cup düzenlenecek.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  03.12.2022 16:30 2068 5 dk okuma süresi
  Samsung Bir İlke Daha İmza Atıyor! Metaverse Evreninde Futbol Turnuvası Oynanacak!
  Son Düzenleme:

  Samsung tarafından bir Metaverse futbol turnuvası gerçekleştirilecek. Turnuva özel ve dışarıya kapalı olarak organize ediliyor. Bu turnuva Orta Doğu ve Kuzey Afrika için bir ilk olacak. 8 farklı ünlü oyuncu takımlara kaptanlık edecek. Ünlü oyuncuların kaptanlığında takımlar, birbirleri ile mücadele edecekler. 

  Her takım kaptanı, turnuva için başvuranlar arasından bir takım oluşturacak. Takımlar oluşturulurken ülkeler bazında oluşturulmasına dikkat edilecek. Toplamda 8 farklı ülke takımı turnuva boyunca kupayı kazanmak için uğraşacak. Maçlar 2 gün içerisinde tamamlanacak ve şampiyon belli olacak.

  Turnuvaya katılmak için yapılması gerekenler

  Samsung tarafından düzenlenecek turnuvaya şimdiden binlerce başvuru yapıldı. Bu başvurular arasından seçimler yapılacak ve takımlar oluşturulacak. Turnuvaya katılmak isteyen oyuncuların ilk olarak Roblox uygulamasını indirmeleri gerekiyor. Oyuncuların aynı zamanda kendilerine özel bir avatar oluşturmaları da gerekmekte. 

  Avatar oluşturulduktan sonra Samsung Spcae Tycoon araması ile oyuna katılmak gerekiyor. Oyuna katılmak isteyenlerin ana lobide yer alan Space Cup’ı bulmaları gerekiyor. 

  Sonrasında Space Cup ile beraber bir selfie çekmeleri gerekiyor. Daha sonra bunun ekran görüntüsünü almalılar. Bu ekran görüntüsünü seçtikleri ülkeyi temsil edecek şekilde kaydetmelilerdir. Diğer aşamada kendi takım kaptanları ile Discord üzerinden açılmış olan kanaldan bu görüntüyü paylaşmalıdırlar. 

  Turnuvaya katılmak için oyuncuların https://discord.com/invite/EfCD4eE44y adresine gitmeleri gerekir. Burada bulunan Discord sunucusuna katılarak istenen adımlar tamamlanabilmektedir. 

  Oyuncular bol heyecanlı bir futbol deneyimi yaşayacaklar!

  Samsung Electronics MENA Bölgesi’nde görev alan bir çalışandan turnuva açıklaması geldi. Marka Pazarlaması ve Dijital Bölümü Başkanı Mohammed Al Azzawe turnuvaya dair düşüncelerini dile getirdi. Azzawe cümlelerinde şu kelimeleri kullandı: 

  “Özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da futbola olan ilgi göz ardı edilemez. Samsung olarak futbolun popülerliğinin farkındayız. İnovasyon ve heyecan dolu bir deneyimi oyunculara sunmaya hazırız. Metaverse ile başlayan Space Cup turnuvamız için oldukça heyecanlıyız. Oyun severlere Samsung ürünlerini en sevdikleri spor ile deneyimleme fırsatı sunacağız. Z kuşağı ağırlıklı olarak oluşan kitlemiz ile bölgede yer alan oyunculara rekabet imkanı sunuyoruz. Futbol severlerden oluşan kitlemizin birbirleri ile etkileşime geçmelerini hedeflemekteyiz. Onlara anlamlı ve eğlenceli bir sanal futbol turnuvası deneyimi yaşatacağız. Bu turnuva organize edilirken hedef kitlenin ilgi alanları göz önünde bulunduruldu. Aynı zamanda bu kitlenin hobi ve eğilimlerini de dikkate alarak çalıştık. Ve ortaya benzersiz ve kişilere özel deneyimler çıkardık. Bu turnuva için bizler de en az oyuncular kadar heyecanlıyız.”

  Turnuva tarihi 

  Samsung Metaverse futbol turnuvasının ne zaman oynanacağına dair tarihleri duyurdu. Turnuva 19 Kasım - 16 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek. 

  Futbol ve Roblox tutkunları için dört yeni mini oyunun yayınlanacağına duyurular da yapıldı.

  Metaverse nedir?

  Metaverse, kelime anlamı olarak sanal evren anlamına gelmektedir. Geleneksel bilgisayar kullanımı kavramlarına bambaşka bir boyut getirilmesi fikrinden ortaya çıkmıştır. 

  Sanal bir evren olarak kullanıcılara akıl sır ermez tecrübeler sunmaktadır. Artırılmış gerçeklik cihazları ile 3 boyutlu sanal ortamların desteklenmesi mümkün hale gelmiştir. 

  Çevrimiçi etkileşimler ile kullanıcıların bu sanal evrende birbirleri ile iletişime geçmesi de mümkündür. Evren ötesi ya da öte evren tabirleri de Metaverse’ü tanımlamak için kullanılmaktadır. 

  Metaverse; kişisel bilgisayarlar, sanal gerçeklik gözlükleri ve farklı 3D ara yüzlerini destekler. Aynı zamanda Android cihazlar ile de kullanılabilmektedir. Zaman ve mekan boyutlarının uzaklaşması ile kullanıcılara sanal bir gerçeklik sunar. 

  Günümüzde Metaverse evrenine yatırım yapan devasa şirketler bulunmaktadır. Bu şirketlerin başında FaceBook gelmektedir. Dev şirket sanal evrene Oculus şirketini 2 milyar dolara satın alarak yatırım yapmıştır. Bu projeler kapsamında Microsoft ile büyük anlaşmalar imzalanmıştır.

  Ayrıca Roblox gibi dev oyun şirketleri de Metaverse için yatırımlar yapmaktadır. Bu sanal evrenin gelişmesi için her gün farklı inovasyon ve teknolojiler devreye sokulmaktadır. 

  Metaverse terimleri

  Sürekli duyulmaya başlanan sanal evren ile ilgili popüler terimler mevcut. İnternet üzerinde bu terimlerden sıklıkla bahsedilmekte. En çok kullanılan Metaverse terimleri arasında sanal dünya ve artırılmış gerçeklik de mevcut. 

  Bu ve diğer terimlerin açıklamaları için bir tablo aşağıda yer almaktadır. Metaverse evrenine ait en çok kullanılan terimler açıklamalarıyla birlikte aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

  En çok kullanılan Metaverse terimleri ve açıklamaları
  Sanal DünyaSanal Dünya terimi, birçok kullanıcı tarafından girilebilen bir soyut mekandır. Bu soyut ortamda kullanıcılar, algısal veriler kullanırlar. Aynı zamanda kullanıcı davranışları bir yapay zeka tarafından analiz edilir. Bunun yanında gerçek zamanlı kullanıcı deneyimi ile kullanıcılar arasında etkileşim imkanı sağlanır. Bu teknoloji şu an için özellikle oyunlarda kullanılmaktadır. Oyunlara ek olarak iş toplantıları, tıbbi eğitimler ve askeri eğitimler de bu teknolojiden yararlanırlar.
  Karma GerçeklikKarma gerçeklik teknolojisi video oyunları, eğitim, askeri eğitim gibi alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda insan ve robot çalışmalarında da karma gerçeklik kullanılır. Bu gerçeklik, kavramların 3D olarak temsil edildikleri bir mantığa dayanmaktadır. Özel simülasyonlar ile aktarılmak istenen veriler kullanılara aktarılmaktadır. 
  Artırılmış GerçeklikArtırılmış gerçeklik ile kullanıcıların duyusal cevap vermesi hedeflenmektedir. Özel grafikler, işitsel tınılar, duygusal datalar, tat ve koku gibi unsurlarla kullanıcılar uyarılır. Bu ögelerin dijital verilerle birleştirilmesi ile kullanıcıya gerçeğe yakın bir tecrübe yaşatılır. 
  Sanal EkonomilerSanal ekonomiler ilk başta oyunlar için kullanılıyordu. Oyun içi alım satımların gerçekleştirilmesi için ortaya çıkan bir fikirdi. Oyuncuların birbirleri arasında alışveriş yapmaları imkanı sunmakta idi. Şu an ise kripto paralar için kullanılmaktadır ve tüm dünyaya yayılmıştır. Takas edilmesi mümkün olmayan tokenlar için de sanal ekonomi terimi kullanılmaktadır. 

  Metaverse içerikleri

  Metaverse evreninde yer alan içerikler her geçen gün daha da gelişiyorlar. Evrene farklı içeriklerin eklenmesi de mümkün. Yaratıcılık noktasında ucu bucağı olmayan bu evrende birçok içerik mevcut. Metaverse’de şu an için yer alan içerikler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

  • Yapay zekâ,
  • Artırılmış sanal gerçeklik,
  • Sanal gerçeklik,
  • Hologram,
  • Fijital teknoloji,
  • Neuro marketing,
  • Neurocode,
  • Sanal döviz,
  • Neurolink,
  • Dijital teknoloji,
  • Chatboot,
  • 3D, 4D ve 5D,
  • 5G teknolojisi

  Metaverse evreni insanlara neler sunacak

  Metaverse evreni sanal bir gerçeklik olduğu için insanlara birçok tecrübe edindirecek. Sanal bir evrende tecrübe edilmek istenen her şeyin mümkün olması akılları zorluyor. Fakat bu evrene alışan insanların müptelası olduğu da bir gerçek. Bu akılalmaz evren sayesinde insanların erişebilecekleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

  • Metaverse evreninde insanların çalışma alanları sanal gerçeklik ile uyumlu hale getirilecek. 
  • Her kullanıcının kendisi için özel olarak yarattığı bir avatarı olacak. Bu avatar ile ortam sesinin keyfi doya doya çıkarılabilecek.
  • Evrenin kendini sürekli geliştirmesi ve iyileştirmesi çalışmalara hız kazandıracak. Metaverse evreninde yer alan kullanıcılar diğerlerinin sürekli olarak önüne geçecek. 
  • Evren içerisindeki diğer kullanıcılar ile birlikte takım görevleri yönetilebilecek. Farklı çalışma grupları ile birlikte yeni çalışma alanları keşfedilebilecek.
  • Sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde insanlar sosyalleşme imkanı bulacak. Görüntülü görüşme özelliği sayesinde çok daha fazla etkileşime geçilmesi mümkün olacak.
  • Metaverse sayesinde çalışma alanlarının baştan yaratılması mümkün hale gelecek. İnsanlar daha verimli olabilmeleri için gereken çalışma alanını sanal dünyada yaratabilecekler. 
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Z Fold 6'dan Yeni Görüntüler Geldi: İşte Sızdırılan Görseller!

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın Temmuz ayında tanıtılacak yeni tasarımı ve özellikleri sızdırıldı. Daha kalın UTG cam, yeni tasarım ve ince yapı dikkat çekiyor.

  Samsung Galaxy Ring Geliyor: 9 Farklı Boyut Seçeneği Olacak!

  Samsung, ilk akıllı yüzüğü Galaxy Ring'i, 9 farklı boyut ve gelişmiş sağlık izleme özellikleriyle 10 Temmuz'daki Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtacak.

  Yeni Nesil Xbox, 2026’da Geliyor: Call of Duty ile Birlikte Gelebilir!

  Xbox'ın yeni nesil konsolu, 2026 yılında Call of Duty ile çıkış yapacak. Bu teknik atılım, konsol dünyasında heyecanla bekleniyor.

  Samsung Galaxy Watch 7 ve Galaxy Watch FE FCC'de Listelendi: İşte Özellikleri!

  Samsung, Temmuz ayında Galaxy Watch 7 ve uygun fiyatlı Galaxy Watch FE'yi tanıtacak. FCC'de listelenen modellerin özellikleri ve detayları ortaya çıktı.

  Samsung Bir İlke Daha İmza Atıyor! Metaverse Evreninde Futbol Turnuvası Oynanacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et