R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  PlayStation O Şirketi 3.6 Milyar Dolar’a Satın Aldı!

  Sony, oyun sektöründeki rekabette öne geçmek için yeni atılımlar yapmaya devam ediyor. Sony, dünyanın en çok satan oyun konsolu PlayStation için şimdi de Bungie şirketini satın aldı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 16.07.2022 13:13 1452 2 dk okuma süresi
  PlayStation O Şirketi 3.6 Milyar Dolar’a Satın Aldı!
  Son Düzenleme:

  2022 oyun piyasası için oldukça hareketli geçmeye devam ediyor. Özellikle oyun dünyasının önde gelen oyun geliştiricilerini satın alan devler, rekabette öne geçebilmeyi hedefliyor. Bu çerçevede ilk adım Microsoft cephesinden gelmişti. Xbox oyun konsolunu geliştiren Microsoft kısa bir süre önce “Bethesda” ve “Activision Blizzard” gibi dev oyun stüdyolarını bünyesine katmıştı.

  Microsoft’un bu hamlesine karşı en büyük rakibi Sony’in nasıl yanıt vereceği merak edilirken, şirket adım atmak için çok fazla beklemedi. Sony, yapılan açıklamaya göre dünyaca ünlü oyun serilerinin geliştiricisi olan Bungie şirketini satın aldı.

  Bungie şirketinin Sony PlayStation bünyesine geçmesi “Halo” ve “Destiny” gibi popüler oyun serilerinin PS Studios’a geçmesini sağladı.

  Bungie, Sony’e 3.6 Milyar Dolar’a Satıldı

  PlayStation

  Sony’in PlayStation Studios şirketi, 2021’den beri önde gelen oyun stüdyolarını bünyesine katmaya devam ediyordu. Özellikle 2021’de “Bluepoint” şirketini satın almıştı. 

  Bluepoint, çok sevilen “Housemarque” ve “Uncharted oyunlarının geliştirici şirketidir. 

  Sony tarafından yapılan açıklama ile birlikte şimdi de Bungie şirketinin PlayStation Studios bünyesine dahil edildiği açıklandı. Açıklamaya göre Sony ile Bungie arasında gerçekleştirilen satın alım anlaşmasının bedeli 3.6 Milyar Dolar oldu.

  Bungie Nedir?

  Bungie

  Amerika merkezli bir oyun stüdyosu olan Bungie, 1991 senesinde ilk çalışmalarına başlamıştı. 30 yılı aşkın süreçte oyun piyasasının en popüler oyun serilerini geliştirmeyi başarmıştı. Hatta Microsoft’un Xbox’ındaki en çok oynanan seri olan “Halo” serisini geliştirmişti. Bu bakımdan Sony’in Bungie şirketini satın almış olması da ayrıca bir önem taşıyor.

  Şirket sadece “Halo” ile değil aynı zamanda da “Destiny” serisi de oldukça tanınan bir şirkettir. Oyun tutkunları için ayrı bir yere sahip olan “Destiny” ve “Destiny 2” oyunlarını geliştirmiştir. Sony ve Bungie ortaklarının oyun sektörüne ne gibi yenilikler ve hangi oyunları getireceğine dair net bir bilgi ise bulunmuyor. Ancak Sony’in yönetim kadrosunun daha önce yaptığı açıklamaya göre şirketin 2026’nın Mart ayına kadar 10’u aşkın yeni çevrimiçi(online) oyunun piyasaya sunulması hedefi bulunuyor.

  PlayStation’un Bungie’yi satın alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Dev şirketlerin oyun stüdyolarını satın almaları sizce sektöre nasıl bir etki oluşturacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  CPO (Chief Philosophy Officer) Nedir?

  CPO, Silikon Vadisi'ndeki firmaların kullandığı yeni bir pozisyonun kısaltmasıdır. Açılımı, Chief Philosophy Officer veya Baş Felsefe Sorumlusu'dur.

  Twitter Renkli Onay Rozetleri Geliyor

  Twitter, yakın dönemde renkli rozet sistemine geçiyor. Elon Musk'ın yaptığı açıklamaya göre uygulamada artık mavi, gri ve altın renkte rozetler bulunacak.

  OPPO Pad 2 Özellikleri Sızdırıldı!

  Digital Chat Station, yakın zamanda OPPO Pad 2 özelliklerini sızdırdı. Bilgilere göre cihaz, beğenilecek özelliklerle gelecek ve orta segmente hitap edecek!

  PlayStation O Şirketi 3.6 Milyar Dolar’a Satın Aldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et